Biżuteria PERLEI
Jak wybrać pierścionek zaręczynowy? Na co warto zwrócić uwagę, gdy chcesz kupić pierścionek na zaręczyny? Poradnik
Jak wybrać pierścionek zaręczynowy? Na co warto zwrócić uwagę, gdy chcesz kupić pierścionek na zaręczyny? Poradnik

Historia zaręczyn sięga starożytności. W prawie rzymskim wyznaczone były nawet szczegóły tego obrzędu. Dotyczyły one między innymi planowania ślubu i poślubnego zarządzenia majątkiem małżeńskim. Na przestrzeni lat zasady te ulegały licznym zmianom. Po dziś dzień w zdecydowanej większości to jednak nadal mężczyzna oświadcza się kobiecie i to właśnie ona decyduje o tym czy zgodzić się na zamążpójście. Zwyczaj darowania wybrance pierścionka wprowadził nieświadomie austriacki Arcyksiążę Maksymilian. Miało to miejsce w 1477 roku. Maria Burgundzka, bo tak nazywała się wybranka księcia, otrzymała od niego wspaniały pierścionek zaręczynowy z brylantem. Od tego czasu to właśnie ten element biżuterii nieodłącznie kojarzy się z zaręczynami. Jeśli i Ty planujesz zakup pierścionka zaręczynowego i potrzebujesz w tym temacie nieco pomocy, zapraszamy do lektury.

Jak wybrać pierścionek zaręczynowy? Przeczytaj na co zwrócić uwagę zanim się zdecydujesz!

Wybór pierścionka zaręczynowego może wydawać się trudny. W końcu szukasz biżuterii, która będzie symbolizować Twoją miłość do przyszłej żony. Będzie ona również towarzyszyła Jej do końca życia. Przed zakupem warto więc upewnić się, czy Twoja ukochana będzie nosić go z chęci czy z przymusu. Jest to oczywiście z naszej strony żart. Jak wiadomo, miłość nie zna granic i nawet najbardziej niedopasowany pierścionek będzie w oczach partnerki najpiękniejszy, ponieważ otrzyma go od Ciebie. Jeśli jednak zależy Ci na tym, by oświadczyny przebiegły jak najlepiej a pierścionek trafił w gust wybranki, zastosuj poniższe rady. Dzięki temu poradnikowi dowiesz się bowiem jak wybrać idealny pierścionek zaręczynowy i nie zrujnować tym samym domowego budżetu.

Ile powinien kosztować pierścionek zaręczynowy? Sprawdź jaki budżet przeznaczyć na zakup.

Ile powinno się wydać na pierścionek zaręczynowy? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Zwykło się mawiać, że mężczyzna powinien przeznaczy na kupno pierścionka zaręczynowego równowartość swojej miesięcznej pensji. Czy jednak ta zasada obowiązuje również dziś? To zależy. Niektórzy panowie biorą ją sobie do serca, inni nie. Jeśli chodzi o panie, to jeśli Twoja przyszła żona kręciłaby nosem na zbyt niską cenę pierścionka to radzimy zastanowić się nad zmianą... wybranki, nie pierścionka. Biżuteria zaręczynowa to symbol miłości. Nie musi więc kosztować majątku, bo nie o to chodzi w zaręczynach. Jeśli Twoja przyszła narzeczona naprawdę Cię kocha, nie będzie przywiązywać dużej wagi do wartości biżuterii. Tanie pierścionki zaręczynowe nie muszą być bowiem byle jakie. Mogą być piękne i zachwycające. Powinny być jednak wykonane z największą starannością, ponieważ mają one za zadanie trwać latami w tak samo urzekającej prezencji. Z tego powodu należy zdecydować, jaki kruszec szlachetny możesz wybrać.

Czy złoty pierścionek na zaręczyny to konieczność? Czy można kupić biżuterię srebrną?

Pierścionek zaręczynowy z białego złota z pojedynczym diamentem o szlifie brylantowym to pierwsze co przychodzi do głowy, gdy myśli się o tym elemencie biżuterii. Dlaczego? Ponieważ taki właśnie wizerunek pierścionka na zaręczyny rozpropagował jeden z najbardziej popularnych salonów jubilerskich na świecie. To właśnie on stworzył ponadczasowy model, który łączy w sobie bogactwo i skromność, mimo że pojęcia te wydają się sobie tak odległe. Czy jednak planując zakup pierścionka zaręczynowego należy wybierać jedynie sklepy oferujące wyroby z białego, ewentualnie żółtego złota? Nie. W dzisiejszych czasach u jubilera można zakupić wspaniałe pierścionki zaręczynowe ze srebra. Można również postawić na rozwiązanie bardziej awangardowe i wybrać różowe złoto. Złote pierścionki zaręczynowe oczywiście cieszą się dużym zainteresowaniem, ale z roku na rok coraz większa liczba mężczyzn decyduje się na kupno srebrnego pierścionka zaręczynowego.

Jaki pierścionek zaręczynowy wybrać? Zobacz czy lepsze będzie srebro, złoto żółte czy białe.

Kupując pierścionek na oświadczyny należy w pierwszej kolejności zdecydować się na metal szlachetny, z którego ma być wykonany. Zależne powinno być to jednak nie tylko od budżetu, który planujesz na niego przeznaczyć, ale również od gustu Twojej ukochanej. To, ile możesz przeznaczyć na zakup pierścionka to jedno, jej styl to drugie. Nawet jeśli możesz pozwolić sobie na wyrób z żółtego lub różowego złota próby 585 nie oznacza to, że powinieneś podjąć decyzję o jego zakupie. Jeżeli Twoja ukochana najczęściej nosi srebro, postaw na pierścionek srebrny lub złoty, ale w wersji białej. Nie staraj się uszczęśliwiać Jej na siłę. To, jaką biżuterię nosi na co dzień powinno pomóc Ci w wyborze.

Jak wybrać kamień szlachetny do idealnego pierścionka zaręczynowego? Czy musi być to brylant czy może być inny minerał?

Wybierając pierścionek zaręczynowy warto wiedzieć, że nie ma jednego idealnego wzoru dla każdej kobiety. Niektóre panie marzą o pierścionku z diamentem, inne preferują kolorowe kamienie. Jakie kamienie szlachetne mogą stanowić alternatywę dla diamentów? Dużą popularnością cieszą się pierścionki z kamieniami szlachetnymi i półszlachetnymi takimi jak między innymi:

 • szafir,
 • szmaragd,
 • rubin,
 • topaz,
 • tanzanit,
 • morganit,
 • opal,
 • kamień księżycowy,
 • cytryn,
 • perydot,
 • agat,
 • ametyst.

Jeżeli więc Twoja przyszła narzeczona preferuje kamienie kolorowe, nie kupuj jej diamentów. Postaw na jeden z wymienionych wyżej minerałów. Jeżeli jest brunetką lub szatynką, najpiękniej prezentować się będzie u niej pierścionek ze wszystkimi wymienionymi kamieniami. Jeśli jest blondynką, najlepiej postawić na kamienie zielone, czyli szmaragdy, perydoty i agaty, kamienie niebieskie i granatowe, czyli szafiry, topazy, tanzanity i kamienie fioletowe, czyli ametysty. Kobiety o ognistych rudych włosach pięknie wyglądają z biżuterią z kamieniami zielonymi (szmaragd, perydot, agat), żółtymi (cytryn) i jasnymi (kamień księżycowy, opal czy morganit).

Jak dopasować pierścionek do stylu przyszłej żony? Sprawdź, na co zwrócić uwagę szukając modelu idealnego.

Wybór pierścionka powinien również opierać się o styl przyszłej właścicielki biżuterii. Jeśli na co dzień ubiera się ona na sportowo, nie kupuj Jej pierścionka wysadzanego mnóstwem połyskujących kamieni. Postaw na skromny model z jednym szafirem, rubinem, szmaragdem lub topazem albo cyrkonią lub diamencikiem. Jeżeli uwielbia ona wystawny styl, ale preferuje srebro, wybierz pierścionek srebrny z cyrkoniami lub z kamieniami szlachetnymi i cyrkoniami. Przyjrzyj się biżuterii, którą najczęściej nosi. Weź też pod uwagę to czy wspominała kiedyś o tym, jak wygląda Jej wymarzony pierścionek. Może temat ten gdzieś się już przewinął i odpowiedź masz tak naprawdę na wyciągnięcie ręki. Tak czy inaczej najlepiej zapoznać się z tym jak wygląda najczęściej noszona przez Nią biżuteria srebrna lub złota i znaleźć taką, która w jak największym stopniu do niej pasuje.

Jak wybrać rozmiar pierścionka zaręczynowego? Jak sprawdzić rozmiar palca przyszłej narzeczonej? Metody pomiaru.

Odpowiednio dobrany rozmiar pierścionka zaręczynowego jest naprawdę istotnym czynnikiem. Zbyt duży może zsunąć się z palca i zgubić. Zbyt mały będzie powodował dyskomfort. Sprawy nie ułatwia fakt, że pomiędzy jednym a drugim rozmiarem jest zaledwie około jednego milimetra różnicy. Jak kupić pierścionek zaręczynowy nie znając rozmiaru? Odpowiedź na to pytanie jest wbrew pozorom bardzo prosta. I brzmi następująco: nie powinno się tego robić. Oczywiście możesz wybierać na oko, ale jeśli nie trafisz w odpowiedni rozmiar pierścionka, nie wejdzie on na palec albo z niego spadnie. Z tego powodu należy najpierw zmierzyć rozmiar pierścionka a dopiero później udać się na zakupy. Jak sprawdzić, jaki rozmiar nosi Twoja partnerka? Jest na to kilka sposobów. Możesz

 • zapytać Jej mamy lub najbliższej przyjaciółki o poradę;
 • pożyczyć pierścionek, który nosi na palcu serdecznym (to ten, na którym nosi się zazwyczaj obrączkę, czyli palec znajdujący się tuż obok małego) i zanieść go do jubilera, aby zmierzył go profesjonalnymi narzędziami;
 • zmierzyć pierścionek samodzielnie. Należy sprawdzić, jaką średnicę posiada a następnie przełożyć wynik na tabelę rozmiarów, która obowiązuje w Polsce i która znajduje się na stronie internetowej sklepu jubilerskiego, w którym planujesz dokonać zakupu.

Jak kupić pierścionek zaręczynowy, aby nie przepłacać? Dowiedz się jak nie dać nabić się w butelkę.

Szukając pierścionka zaręczynowego można natrafić na tak wielki wybór sklepów jubilerskich, że łatwo można stracić głowę. Niektóre kuszą potencjalnego Klienta wspaniałymi zdjęciami, inne obniżkami, które mogą wydawać się korzystne a wcale takie nie są. Niektóre salony, w których znajduje się biżuteria srebrna damska stosują metodę wystawiania produktów po zawyżonych cenach a następnie ich systemowe obniżanie. Klient ma wrażenie, że kupuje po okazyjnej cenie, a w rzeczywistości jest tak, że po obniżce cena jest taka, w jakiej z powodzeniem znajdziesz podobny produkt w innym sklepie bez zniżki. Warto więc przyjrzeć się polityce cenowej sklepu. Jeśli wszystkie produkty lub ich większość opatrzone są informacją o zniżce, porównaj ceny z konkurencyjnym punktem sprzedaży. Kupując w Perlei masz gwarancję atrakcyjnej ceny i najwyższej jakości. Nasza biżuteria cechuje się też świetnym stylem i różnorodnością, więc na pewno uda Ci się znaleźć pierścionek zaręczynowy dla swojej drugiej połówki w naszym asortymencie.

Wybór idealnego pierścionka zaręczynowego – podsumowanie

Aby Twoja ukochana nosiła pierścionek na palcu a nie trzymała go na dnie szuflady, weź pod uwagę następujące czynniki:

 • wybór kruszcu szlachetnego. Upewnij się, czy preferuje ona srebro czy złoto. Jeśli jest to opcja numer dwa, rozważ kolor tego metalu szlachetnego. Można bowiem nabyć złoto żółte, różowe, białe a nawet czarne;
 • wybór kamienia szlachetnego. Zastanów się czy postawić na cyrkonie lub w droższej wersji diamenty, czy lepiej zdecydować się na szafir, rubin, szmaragd, topaz, tanzanit lub jeszcze inny minerał;
 • wybór właściwego rozmiaru. Za mały pierścionek będzie powodował dyskomfort. Zbyt duży może się zgubić. Odpowiednio dopasowany rozmiar pierścionka to podstawa.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl