Biżuteria PERLEI
Jak wyczyścić srebrną biżuterię? Jak ją przechowywać? Czym wyczyścić srebro?
Jak wyczyścić srebrną biżuterię? Jak ją przechowywać? Czym wyczyścić srebro?

Twoja biżuteria srebrna pokryta jest ciemnym nalotem? Szukasz sposobu na to, by przywrócić jej dawny blask? Jeśli Twoje odpowiedzi na zadane pytania są twierdzące, jesteś w odpowiednim miejscu. W niniejszym poradniku podpowiemy Ci jak wyczyścić biżuterię srebrną. Wskażemy zarówno sposoby na czyszczenie biżuterii w sposób domowy jak i profesjonalny. Jeśli więc rozwiązać tytułowy problem, zapraszamy do lektury.

Dlaczego srebro czernieje? Skąd bierze się nalot na biżuterii srebrnej?

Zanim przejdziemy do metod przywracania blasku biżuterii, zaczniemy od odpowiedzi na pytanie: dlaczego srebro ciemnieje? Proces czarnienia tego metalu szlachetnego jest całkowicie naturalny, dlatego nie ma się czym przejmować. Zwłaszcza, że jest on również odwracalny. Co więc sprawia, że srebrne przedmioty z czasem pokrywają się nieatrakcyjnym nalotem? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – odpowiedzialny jest za to dwutlenek siarki. To właśnie ten związek chemiczny w zetknięciu ze srebrem reaguje w taki a nie inny sposób. Siarka utlenia srebro, co skutkuje jego ciemnieniem. Niestety nie da się przed tym procesem uchronić, ponieważ dwutlenek siarki znajduje się między innymi w powietrzu. W zamierzchłych czasach, jeszcze przed rewolucją przemysłową, powietrze było czyste a biżuteria ze srebra nie ciemniała. Niestety w wyniku zanieczyszczenia go dwutlenkiem siarki, zmieniło się to bezpowrotnie. Poza dwutlenkiem siarki, również sama siarka powoduje ciemnienie srebra. Bardzo często pierwiastek ten obecny jest w kosmetykach. Najczęściej zawierają go kremy do twarzy, ciała i rąk, ale może mieć go w swoim składzie również mydło i żel do mycia ciała. Jeśli lubisz nosić biżuterię wykonaną ze srebra, upewnij się, że kosmetyki, których używasz nie posiadają w sobie siarki ani związków pochodnych.

Jak wyczyścić srebrną biżuterię? Poznaj sposoby najskuteczniejsze czyszczenia biżuterii srebrnej

Od dawna wiadomo, że srebrna biżuteria jest elegancka i szykowna. Aby jednak pozostawała piękna z upływem czasu, należy odpowiednio o nią dbać. Należy ją regularnie czyścić i przechowywać w odpowiednim miejscu. O tym, jak i gdzie trzymać biżuterię, aby ciemniała opowiemy w dalszej części poradnika. W tej skupimy się na sposobach przywracania jej dawnego blasku. Jest ich całkiem sporo, więc w pierwszej kolejności podzielimy je na trzy rodzaje. Pierwszym jest wizyta u jubilera. Drugim jest zastosowanie profesjonalnych środków czyszczących w domu. Trzecim jest czyszczenie srebrnej biżuterii domowymi sposobami. Tych również jest kilka, dlatego każdemu z nich poświęciliśmy oddzielny akapit.

Profesjonalne metody czyszczenia srebra – jak wyczyścić srebro u jubilera?

Sczerniałą biżuterię możesz wyczyścić u jubilera. Każdy profesjonalista posiada bowiem różnego rodzaju środki czyszczące, ściereczki do polerowania i narzędzia, dzięki którym poczerniałe srebro może odzyskać swój dawny urok. Oczywiście, większość błyskotek możesz oczyścić samodzielnie, jednak są i takie, którym przyda się wizyta u specjalisty. Należą do nich na przykład modele z kamieniami naturalnymi. Niektóre minerały nie są odporne na działanie płynów do czyszczenia srebra, co może skutkować rozpuszczeniem ich lub zmatowieniem. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do swojej biżuterii, zapytaj o pomoc jubilera. Usługa polerowania i oczyszczania biżuterii z nalotu nie należy do drogich a może zaoszczędzić Ci zarówno nerwów jak i ewentualnych rozczarowań.

Płyn – zalety i wady tej metody na czyszczenie srebrnej biżuterii w domu

W wielu sklepach z biżuterią dostępne są płyny do czyszczenia srebra. Cechują się one kwaśnym odczynem, który przywraca błyskotkom dawny blask. Niestety nieodpowiednie stosowanie płynu może pogorszyć sytuację. Jak więc korzystać z niego w sposób poprawny? Według zaleceń producentów, należy zanurzyć biżuterię w roztworze i odczekać kilka-kilkanaście sekund. Po tym czasie należy wyjąć ozdobę, opłukać ją wodą i przetrzeć delikatną ściereczką. Co więc może pójść nie tak? Niedokładne opłukanie płynu z ciężko dostępnych fragmentów biżuterii może spowodować, że stanie się ona jeszcze bardziej czarna. Informowało nas o tym wiele naszych Klientek, dlatego postanowiliśmy wycofać tego typu płyny z naszej oferty. Zalecamy więc korzystanie z domowych metod oczyszczania srebra lub wizytę u jubilera.

Ściereczka – jak przywrócić blask i czym czyścić zaśniedziałe srebro?

Dobrym sposobem na przywrócenie biżuterii połysku jest użycie ściereczki do polerowania srebra. Wystarczy delikatnie pocierać o zabrudzone fragmenty ozdoby do momentu, w którym zaczną one błyszczeć. Ta metoda jest stosunkowo mało inwazyjna, jednak niestety również i ona ma swoje wady. Po pierwsze nie dociera ona do każdego fragmentu biżuterii, zwłaszcza jeśli jest to biżuteria z kamieniami. Okolice łapek, czyli zacisków, które trzymają kamień, są dla niej niedostępne. Ściereczka dobrze radzi sobie bowiem tylko na gładkich odcinkach. Po drugie niechcący można zahaczyć włóknem ściereczki o wspomniany zacisk. To z kolei może spowodować naruszenie konstrukcji biżuterii, a następnie wypadnięcie kamienia. Polerowanie szmatką należy więc wykonywać z największą starannością i uwagą.

Domowe sposoby czyszczenia srebra – czym wyczyścić pożółkłe srebro

Czyszczenie srebra w domu jest stosunkowo proste. Wystarczą do niego produkty codziennego użytku. Jakie? Na przykład:

 • gaziki z alkoholem,
 • sól i folia aluminiowa,
 • soda oczyszczona i ocet,
 • pasta do zębów,
 • proszek do prania,
 • woda i mydło.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak z nich korzystać, zapraszamy do dalszej lektury naszego poradnika.

Gaziki z alkoholem – domowe sposoby na czyszczenie srebra

Gaziki nasączone alkoholem sprawdzają się nie tylko w celu dezynfekowania ran. Stanowią również dobry sposób na pozbycie się ciemnego nalotu z ulubionej biżuterii. Dodatkową zaletą tej metody jest to, że poza nalotem, pozbędziesz się również bakterii, wirusów oraz grzybów, które mogą znajdować się na jej powierzchni. Nasączony alkoholem gazik świetnie nadaje się do tego, by czyścić srebrne łańcuszki, naszyjniki, pierścionki, bransoletki i kolczyki. Wystarczy przetrzeć ozdobę, uważając na to, by nie naruszyć konstrukcji biżuterii, aby odzyskała ona swój dawny połysk.

Sól i folia aluminiowa – jak wyczyścić srebrny łańcuszek?

Posiadasz sczerniałą biżuterię, którą chcesz wyczyścić za pomocą soli kuchennej? W takim razie jesteś w odpowiednim miejscu. Za chwilę dowiesz się, jak zrobić to w sposób poprawny:

 • w pierwszej kolejności trzeba wlać do szklanki gorącą wodę, nasypać do niej łyżeczkę soli kuchennej i dokładnie wymieszać całość,
 • następnie powinno się przygotować plastikową lub szklaną miseczkę,
 • na dnie miseczki należy umieścić folię aluminiową i rozłożyć na niej przedmiot, który chcesz oczyścić,
 • przygotowanym wcześniej roztworem należy zalać biżuterię i pozostawić ją tak na kilka godzin,
 • gdy zobaczysz, że w miseczce znajduje się bród, oznacza to, że możesz już wyjąć ozdobę z kąpieli,
 • teraz trzeba już tylko opłukać biżuterię pod bieżącą wodą a następnie osuszyć ją delikatną ściereczką.

Soda i ocet – czym wyczyścić srebro domowym sposobem?

Połączenie octu i sody oczyszczonej sprawdza się w naprawdę wielu przypadkach. Można go używać również do pielęgnacji biżuterii. Jest to bardzo skuteczny sposób w walce z nalotem w słabo dostępnych miejscach, dlatego zalecamy go do dbania o biżuterię taką jak: srebrne kolczyki, naszyjnik, zawieszkę, łańcuszek czy pierścionek. Jak się to robi w sposób poprawny? Spieszymy z odpowiedzią:

 • w pierwszej kolejności przygotuj roztwór, który składa się z 1 litra gorącej wody, 1 łyżeczki octu i 1 łyżeczki sody,
 • zanurz w nim biżuterię i pozostaw tak na 15 minut,
 • po tym czasie biżuterię należy już tylko opłukać pod bieżącą wodą i osuszyć delikatną szmatką.

Pasta do zębów – czyszczenie srebra domowymi sposobami

Czym wyczyścić srebrny łańcuszek, pierścionek, naszyjnik, wisiorek lub kolczyki? Na przykład pastą do zębów. Tylko  jak przy użyciu pasty do zębów zlikwidować nalot na srebrnych wyrobach? I jaką ilość pasty należy wykorzystać w przypadku biżuterii takiej jak: zawieszki, naszyjniki, kolczyki, bransoletki, łańcuszki i pierścionki srebrne? Czyszczenie pastą do zębów jest banalnie proste. Wystarczy nałożyć cienką warstwę pasty na wyrób i odczekać kilka minut a następnie delikatnie wyszorować go miękką szczoteczką. Po tym czasie należy opłukać go pod wodą i wytrzeć szmatką o miękkim włosiu. Pamiętaj, że w przypadku biżuterii stosuje się tylko i wyłącznie pastę, która nie zawiera drobinek. Musi być ona gładka. Nie można również stosować pasty wybielającej zęby. Najlepsza więc będzie najprostsza i najtańsza, gładka pasta do zębów z drogerii.

Proszek do prania – czym czyścić srebro?

Jak wyczyścić srebrną biżuterię domowym sposobem? Korzystając z proszku lub płynu do prania. W tym celu:

 • napełnij dużą plastikową miskę gorącą wodą,
 • wsyp miarkę proszku do prania lub wlej miarkę płynu i dokładnie wymieszaj całość,
 • włóż do środka wyrób taki jak: bransoletka srebrna, kolczyki, zawieszka srebrna, pierścionek, naszyjnik lub łańcuszek,
 • pozostaw go w roztworze na kilka minut,
 • opłucz pod wodą i wytrzyj do sucha ściereczką.

Woda i mydło – najłagodniejszy sposób oczyszczania wyrobów srebrnych

Mydło i woda służyć mogą nie tylko do pielęgnacji ciała, ale również do usuwania nalotu ze srebra. Do czyszczenia srebrnej biżuterii możesz jednak użyć tylko i wyłącznie kosmetyku, który nie zawiera siarki, amoniaku ani fosforanów. Zanim podejdziesz do zadania, upewnij się, że Twoje mydło nie ma ich w swoim składzie. A jeśli nie masz pewności, zajrzyj do drogerii i nabądź tak zwane mydło szare. Ono będzie w tym przypadku najbezpieczniejsze. Jest to najmniej inwazyjny sposób oczyszczania wyrobów takich jak naszyjniki srebrne, łańcuszki, pierścionki, kolczyki, bransoletki czy zawieszki. Aby z niego skorzystać, wystarczy namydlić dłonie i umyć błyskotki ręcznie a następnie wypłukać je i osuszyć. Ta metoda jest zdecydowanie najdelikatniejsza i może nie dać sobie rady z poważnymi zabrudzeniami. Pomaga jednak usunąć tłuszcz i brud z powierzchni ozdoby, co może stanowić punkt wstępny do dokładniejszego oczyszczania.

Srebro pozłacane – jak radzić sobie z biżuterią złoconą

Większość metod, które zostały przez nas opisane w poprzedniej części poradnika, nie może być stosowana w przypadku wyrobów takich jak biżuteria pozłacana. Naszyjniki pozłacane, kolczyki pozłacane czy bransoletki pozłacane należy oczyszczać nieco inaczej. Korzystanie ze wspomnianych sposobów, może spowodować wytarcie się wierzchniej warstwy złocenia. A więc jak należy postępować w przypadku wyrobów złoconych? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym poradniku, który podlinkowaliśmy w podkreślonym fragmencie tego akapitu. Wpis dotyczy nieco innego tematu, ale wyjaśniamy w nim również jak dbać o biżuterię pozłacaną. Przede wszystkim zapomnij o stosowaniu ściereczek do czyszczenia biżuterii a także płynów i innych specyfików. Nie korzystaj z sody, proszku do prania, soli, pasty do zębów ani gazików nasączonych alkoholem. Jeśli musisz, w bardzo delikatny sposób przetrzyj wyrób nasączoną wodą z mydłem szmatką a następie opłucz go i osusz. Najlepiej jednak zrobisz, jeśli zaniesiesz go do jubilera. Będzie mógł dokładnie wypolerować go a następnie nanieść nową warstwę złocenia. Sczerniałego srebra pozłacanego nie da się bowiem tak naprawdę wyczyścić. Jedyne co można zrobić, aby móc się cieszyć swoją ozdobą jak najdłużej, to zapobiegać jej ciemnieniu.

Biżuteria z kamieniami naturalnymi – jak oczyścić wyroby z minerałami?

W przypadku wyrobów, w których osadzone są minerały i inne ozdoby pochodzenia naturalnego, należy zapomnieć o wymienionych wyżej sposobach. Jak więc pozbyć się nalotu lub brudu, który się na nich znajduje? Najlepiej za pomocą ściereczki czyszczącej srebro. Można też spróbować użyć pasty do zębów, jednak nie sprawdzaliśmy czy ta metoda nie wpływa negatywnie na kamyki. Zalecana jest ona w niektórych poradnikach internetowych, jednak nie jesteśmy w stanie zagwarantować bezpieczeństwa jej stosowania. Jeśli więc zależy Ci na tym, by Twoja ozdoba na pewno nie uległa zniszczeniu, zanieś ją do jubilera.

Podsumowanie – jak wyczyścić srebrną biżuterię?

W poprzedniej części poradnika odpowiedzieliśmy na pytanie: jak wyczyścić srebrną biżuterię? W tym akapicie podsumujemy najważniejsze informacje:

 • używaj tylko i wyłącznie miękkich ściereczek, szmatek i gąbek,
 • unikaj pasty do zębów, która zawiera granulki,
 • nie czyść samodzielnie wyrobów ze srebra pozłacanego,
 • uważaj na ozdoby zawierające kamienie naturalne,
 • nie używaj miseczek z metalu,
 • zapobiegaj ciemnieniu srebra zamiast je zwalczać.

Zapobieganie czernieniu – jak dbać o srebrną biżuterię?

Jak wyczyścić biżuterię srebrną? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w poprzedniej części poradnika. Jednak jak wspomnieliśmy wyżej, najważniejsze jest to, aby zapobiegać jej zabrudzeniu. Wtedy nie będzie trzeba jej oczyszczać. Tylko jak dbać o biżuterię ze srebra? Najlepiej stosując się do następujących zasad:

 • zawsze zdejmuj biżuterię przed kąpielą i myciem rąk,
 • uważaj na to, by nie stosować kosmetyków zawierających związki siarki,
 • stosuj perfumy zanim założysz na siebie błyskotki,
 • zawsze zdejmuj wyroby jubilerskie przed pójściem spać,
 • przechowuj biżuterię w suchym i ciemnym miejscu. Najlepiej włóż ją do woreczka i schowaj go do pudełka lub szkatułki a następnie umieść całość w szufladzie lub szafce.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl