Biżuteria PERLEI
Jak zmierzyć rozmiar pierścionka? Jak przełożyć obwód palca na tabelę rozmiarów pierścionków? Sprawdź!
Jak zmierzyć rozmiar pierścionka? Jak przełożyć obwód palca na tabelę rozmiarów pierścionków? Sprawdź!

Planujesz kupić pierścionek zaręczynowy, ale nie znasz rozmiaru palca przyszłej narzeczonej? Chcesz zamówić pierścionek, ale nie wiesz jaki rozmiar wybrać? W takim razie jesteś w odpowiednim miejscu! Niniejszy wpis poświęciliśmy bowiem właśnie tym tematom. W naszym poradniku przeczytasz bowiem o tym:

 • na czym polega profesjonalne mierzenie rozmiaru pierścionka w salonie jubilerskim?
 • jak zmierzyć rozmiar pierścionka domowymi sposobami?
 • jak określić rozmiar palca a następnie sprawdzić w tabeli rozmiarów pierścionków prawidłową wielkość tego elementu biżuterii?

Jeżeli więc zastanawiasz się jaki jest odpowiedni rozmiar pierścionka dla Ciebie lub bliskiej Ci osoby, zapraszamy do lektury!

Rozmiary pierścionków – jakie są podstawowe wielkości tego elementu biżuterii?

Kupując pierścionek w sklepie stacjonarnym wystarczy zmierzyć kilka rozmiarów i wybrać ten, w którym jest najwygodniej. Zamawiając tę biżuterię przez internet, należy znać rozmiar przed zakupem. Problem polega jednak na tym, że poszczególne wielkości różnią się od siebie dosłownie o milimetr, przez co łatwo łatwo popaść w konfuzję. Zanim jednak przejdziemy do tematu sprawdzenia rozmiaru pierścionka i zdejmowania pomiaru z palca, wskażemy Ci najpierw podstawową tabelę rozmiarów.

ROZMIAR PIERŚCIONKA OBWÓD PIERŚCIONKA ŚREDNICA PIERŚCIONKA
6 46 mm 14,5 mm
7 47 mm 14,8 mm
8 48 mm 15,2 mm
9 49 mm 15,5 mm
10 50 mm 15,8 mm
11 51 mm 16,2 mm
12 52 mm 16,5 mm
13 53 mm 16,8 mm
14 54 mm 17,2 mm
15 55 mm 17,5 mm
16 56 mm 17,8 mm
17 57 mm 18,2 mm
18 58 mm 18,5 mm
19 59 mm 18,8 mm
20 60 mm 19,2 mm
21 61 mm 19,5 mm
22 62 mm 19,8 mm
23 63 mm 20,2 mm
24 64 mm 20,5 mm
25 65 mm 20,8 mm
26 66 mm 21,2 mm
27 67 mm 21,5 mm
28 68 mm 21,8 mm
29 69 mm 22,2 mm
30 70 mm 22,5 mm
31 71 mm 22,8 mm
32 72 mm 23,2 mm
33 73 mm 23,5 mm
34 74 mm 23,8 mm
35 75 mm 24,2 mm

Jak widać, tabela rozmiarów pierścionków zawiera trzy najważniejsze dane:

 • rozmiar pierścionka,
 • obwód pierścionka,
 • średnica pierścionka.

Aby dowiedzieć się więc jaki rozmiar pierścionka lub obrączki wybrać, należy znać jego średnicę bądź obwód. Oczywiście można również zmierzyć nie pierścionek, a palec i przełożyć jego obwód na tabelę rozmiarów. A jak to zrobić? O tym przeczytasz w dalszej części poradnika.

Sprawdzone sposoby mierzenia rozmiaru pierścionka – poznaj je wszystkie!

Poznanie rozmiaru obrączki lub pierścionka przed zakupem jest konieczne, aby biżuterię użytkowało się wygodnie i komfortowo. Jak widać w tabeli, różnica pomiędzy jednym a drugim rozmiarem wynosi jedynie jeden milimetr, jeśli chodzi o średnicę oraz od trzech do pięciu milimetrów, jeśli chodzi o obwód. W przypadku średnicy, należy zmierzyć biżuterię. W przypadku obwodu może być to zarówno biżuteria jak i palec.

Istnieje kilka sposobów ustalenia rozmiaru palca a zarazem pierścionka. Jeden z nich jest profesjonalny, pozostałe natomiast domowe. Zacznijmy więc od tego specjalistycznego, którym jest wizyta w stacjonarnym sklepie jubilerskim, bądź u jubilera.

Profesjonalny pomiar rozmiaru pierścionka – wizyta u jubilera lub w sklepie z biżuterią

Jeżeli nie chcesz samodzielnie sprawdzać, jaki pierścionek będzie leżeć idealnie na Twoim lub czyimś palcu, najprostszym sposobem będzie udanie się do jubilera lub sklepu z biżuterią. Zdecydowanie polecamy ten sposób, jeżeli zależy Ci, aby mieć pewność słuszności wyboru. Jubiler na pewno nie popełni błędu, ponieważ pomiar zdejmowany jest przy użyciu specjalistycznej miarki. Jest to prosta metoda, ale zdecydowanie najbardziej skuteczna. Na czym polega? Spieszymy z odpowiedzią. Każdy jubiler i większość dobrych sklepów jubilerskich posiada przyrządy pomiarowe. Jeden z nich wymaga posiadania pierścionka, do drugiego należy przygotować swój palec :)

 • Pierwsza metoda wymaga użycia tak zwanego trzpienia jubilerskiego. Jest to metalowy lub plastikowy "palec", na którym wyryte lub nadrukowane są rozmiary biżuterii, określone za pomocą obwodu. Biżuterię nakłada się na trzpień a następnie odczytuje wskazany rozmiar.
 • Druga metoda korzysta z pomiaru obwodu palca. Służą do tego metalowe lub plastikowe obrączki, występujące we wszystkich rozmiarach. W tym przypadku należy więc po prostu mierzyć obrączki do skutku. Po znalezieniu odpowiedniego rozmiaru, wiemy już jaka wielkość biżuterii zapewni nam wygodę i komfort użytkowania.

Domowe sposoby mierzenia pierścionka – jak zmierzyć rozmiar pierścionka w domu?

Istnieją trzy podstawowe sposoby, które pomogą Ci dowiedzieć się, jaki rozmiar pierścionka wybrać. Dwa z nich zakładają posiadanie konkretnego modelu pierścionka jako wzoru, pozostała jedna wymaga mierzenia grubości palca. Jako, że wszystkie sposoby są w porównaniu do siebie równie skuteczne, poniżej przedstawiamy każdy z nich.

Pomiar średnicy obrączki linijką – zobacz jak mierzy się średnicę pierścionka za pomocą prostych przyrządów mierniczych

Do tego sposobu potrzebujesz dwóch rzeczy:

 • pasującego na konkretny palec pierścionka jako wzoru,
 • linijki lub miarki krawieckiej.

Musimy tutaj wspomnieć, że każdy palec cechuje się inną grubością. Jeżeli mierzymy konkretny pierścionek, poznajemy wielkość biżuterii na jeden konkretny palec. Jeżeli więc szukasz pierścionka na palec serdeczny, zmierz taki, który najlepiej leży właśnie na nim. Jeżeli planujesz kupić pierścionek zaręczynowy i zależy Ci na zatajeniu tego faktu przed przyszłą narzeczoną, zanim podejmiesz się zmierzenia pierścionka, koniecznie zwrócić uwagę czy wybranka Twojego serca na pewno nosi go na palcu serdecznym.

Mając pierścionek i linijkę, masz już wszystko, czego potrzebujesz. Teraz wystarczy już tylko zdjąć pomiar. W tym celu:

 • połóż miarkę na stole,
 • przyłóż do niej pierścionek tak, aby pomiar dotyczył najszerszego miejsca w tym elemencie biżuterii,
 • zmierz średnicę obrączki,
 • przełóż wynik na tabelę z rozmiarami.

Możesz też zrobić to w powietrzu, trzymając biżuterię w jednej a miarkę w drugiej dłoni. Należy jednak pamiętać o tym, że podczas wykonywania pomiaru może dojść do poruszenia się jednej z rzeczy, co przełoży się negatywnie na otrzymany wynik. Lepiej więc robić to w bardziej stabilnych warunkach.

Mierzenie średnicy pierścionka suwmiarką – sprawdź jak prawidłowo zmierzyć wielkość obrączki w precyzyjny sposób

Czyjś lub swój rozmiar obrączki można również zmierzyć za pomocą suwmiarki. W tym celu należy przygotować:

 • pierścionek na wzór,
 • suwmiarkę.

Ten sposób jest bardziej wiarygodny niż poprzedni. Jeżeli stawiasz na dokładność i precyzję, zalecamy korzystanie z suwmiarki. Pozwoli Ci to uzyskać wynik zgodny z rzeczywistością co do milimetra. W tym celu:

 • weź pierścionek w lewą dłoń,
 • w prawą chwyć suwmiarkę,
 • wsuń do środka obrączki prawą część suwmiarki (dwa cienkie elementy, nie te duże, które znajdują się po lewej stronie),
 • rozsuń suwmiarkę na tyle, na ile się da,
 • odczytaj wartość wewnętrznej średnicy,
 • otrzymaną danę przełóż na rozmiar, znajdujący się w tabeli.

Pamiętaj, że aby otrzymać rozmiar pierścionka noszonego na palcu serdecznym, musisz zmierzyć pierścionek, który noszony jest właśnie na nim.

Mierzenie grubości palca nitką – dowiedz się jak zmierzyć rozmiar palca za pomocą nitki lub sznureczka

Ten sposób nie wymaga posiadania pierścionka. Wymaga jednak posiadania palca, do zmierzenia jego obwodu :) Jeżeli więc planujesz niespodziankę, zapomnij o nim i skorzystaj z powyżej opisanych metod. Ta dedykowana jest posiadaczce/posiadaczowi palca, dlatego korzystają z niej jedynie osoby kupujące biżuterię dla siebie. W przeciwieństwie do poprzednich sposobów, ten nie opiera się o zdejmowanie pomiaru średnicy pierścionka a obwodu palca. Aby móc z niego skorzystać należy przygotować:

 • tasiemkę, nitkę, cienki sznurek lub wąski pasek papieru,
 • nożyczki,
 • przyrząd mierniczy, na przykład linijkę, suwmiarkę lub miarkę krawiecką,
 • flamaster.

Niniejsza metoda należy do prostych, jednak każdą czynność należy wykonywać z należytą starannością. Jak więc zdecydować się na wybór rozmiaru pierścionka mając ze sobą jedynie palec, miarkę, tasiemkę i flamaster? Spieszymy z odpowiedzią:

 • w pierwszej kolejności należy odciąć około dziesięciocentymetrowy kawałek sznureczka;
 • ułóż dłoń tak, by podczas mierzenia całkowicie owinąć palec pomiarowym paskiem papierowym lub innym materiałem,
 • umieść pasek nieco poniżej stawu. Pierścionek musi przechodzić przez staw z lekkim oporem. Nawet przy szczupłych damskich palcach większe kości mogą wymagać zakupu większego rozmiaru, dlatego pomiaru nie należy zdejmować w najniższym miejscu palca;
 • zaznacz flamastrem miejsce na tasiemce, w którym krzyżują się oba jej końce (jeśli masz z tym problem, poproś kogoś o pomoc. Pamiętaj, że pomiar musi być precyzyjny!),
 • rozłóż oznaczoną tasiemkę na stole,
 • zmierz długość pomiędzy dwoma zaznaczonymi punktami za pomocą metra krawieckiego,
 • ostatecznie zmierzoną wielkość Twojego palca zestaw z tabelą z rozmiarami.

Alternatywą dla nitki, sznureczka lub taśmy jest suwmiarka. Zmierzenie palca suwmiarką jest prostym i szybkim sposobem na wskazanie odpowiedniej wielkości biżuterii. Pamiętaj jednak, by nie ściskać ciała zbyt mocno. Wówczas zmierzysz bowiem średnicę zbyt małą w stosunku do wymaganej.

Obwód pierścionka a dobór rozmiaru – jak posługiwać się tabelą rozmiarów pierścionków?

W poprzedniej części poradnika opisaliśmy metody mierzenia rozmiaru pierścionka i palca:

 • u jubilera za pomocą profesjonalnych przyrządów jubilerskich,
 • w domu za pomocą linijki,
 • w domu za pomocą suwmiarki,
 • w domu za pomocą paska papieru lub tasiemki.

Wizyta u jubilera powinna rozwiać wszystkie Twoje wątpliwości. Przy sposobach domowych, należy każdy wynik porównać z tabelą rozmiarów. Znajdziesz ją w poprzedniej części poradnika. Najpowszechniejszym sposobem mierzenia rozmiaru palca w domu jest ten ostatni. Nie każdy bowiem posiada suwmiarkę. Z kolei pomiar zdejmowany za pomocą linijki może nie być aż tak bardzo precyzyjny. Bez względu jednak na to, jaką metodę wybierzesz, musisz skorzystać z tabeli, która zawiera rozmiar pierścionka, jego średnicę oraz obwód. Jeżeli masz już wynik i porównasz go z odpowiednią rubryką tabeli, posiadasz już wszystkie informacje, pozwalające Ci na zakup pierścionka idealnego. Wiemy, że nie zawsze będzie Ci się chciało mierzyć palec lub obrączkę i szukać w internecie tabeli, dlatego przygotowaliśmy poniższą wersję obrazkową. Możesz ją wydrukować lub zapisać na telefonie lub komputerze i otwierać za każdym razem, gdy zajdzie taka potrzeba. Oto opisana grafika:

 

Średnica pierścionka a jego rozmiar – jak sprawdzić rozmiar palca znając średnicę obrączki

Jak kilkakrotnie wspominaliśmy wyżej, możesz skorzystać z czterech sposobów zdejmowania pomiaru. Trzy z nich wymagają posiadania pierścionka na wzór, jedna jedynie palca, na który pierścionek chcesz znaleźć. Odrzucając tę ostatnią i pierwszą (którą jest wizyta w salonie jubilerskim), zostają nam dwie metody, które biorą pod uwagę średnicę pierścionka. Mając gotowy wynik, należy skorzystać z przygotowanej przez nas tabeli. Pamiętaj, żeby odczytać jak na wielkość przekłada się średnica obrączki, nie zaś jej obwód. Obwód to wartość, którą zdejmuje się z palca, nie z biżuterii. Przeglądając tabelę, należy się upewnić, że sprawdza się odpowiednią kolumnę.

Najważniejsze informacje – jak dobrać rozmiar pierścionka? Poznaj nasze wskazówki!

Wiesz już jakie są sposoby mierzenia obwodu palca i średnicy pierścionka. Jeśli masz możliwość udania się do jubilera, sugerujemy wybór właśnie tej metody. Jest ona najskuteczniejsza. Jeżeli nie możesz iść do specjalisty, skorzystaj z jednego z trzech opisanych przez nas sposobów. Należy jednak mieć na uwadze, że w zależności od szerokości i grubości pierścionka, na każdy palec mogą być dobre nawet trzy rozmiary! W tabeli widać, że różnice pomiędzy średnicami tego elementu biżuterii wynoszą jedynie jeden milimetr. Pomyśl jak przekłada się to na rozmiar, gdy mierzysz cieniutki srebrny pierścionek zaręczynowy, standardowy pierścionek z cyrkoniami i szeroki pierścionek ceramiczny. No właśnie... Jeżeli chcesz kupić pierścionek srebrny o standardowej grubości obrączki, rozmiar będzie taki jak wskazuje na to tabela. Gdy jednak nosisz szerokie obrączki srebrne z cyrkoniami w kilku rzędach (lub nosi je osoba, którą chcesz obdarować), zalecamy wybór większego rozmiaru. Z kolei pierścionek o cieniutkiej obrączce, na przykład klasyczny model z jedną cyrkonią lub jednorzędowy model w formie obrączki, rozważ zakup rozmiaru mniejszego niż wskazany.

Pozostałe kwestie – na co jeszcze należy zwrócić uwagę przed zakupem pierścionka

Poza tym wszystkim, o czym mieliśmy okazję opowiedzieć w poprzednich częściach poradnika, należy jeszcze zwrócić uwagę na kilka kwestii:

 • palce prawej dłoni są zazwyczaj grubsze niż palce lewej dłoni;
 • każdy palec cechuje się innym obwodem;
 • grubość palców zmienia się w ciągu doby nawet o dwa rozmiary! Dzieję się tak dlatego, że dłonie puchną;
 • puchnięcie palców może występować także ze względu na temperaturę zewnętrzną. Latem wiele kobiet nosi pierścionek większy o dwa rozmiary niż zimą!
 • szerokość palców damskich zmienia się także zależnie od cyklu miesiączkowego. Pierścionek, który jest dobry jednego dnia, innego może być zbyt ciasny;
 • aby pomiar był najbardziej miarodajny, należy wykonać go wtedy, gdy dłonie nie są zmęczone. Najlepiej zrobić to do południa;
 • jeżeli wybierzesz zmierzenie pierścionka (a nie palca), zwróć uwagę na to czy jest on idealnie okrągły. Jeżeli jest zgnieciony, wartość będzie niewiarygodna;
 • pierścionek jest dobry wtedy jak przekładanie przez kość wywołuje lekki opór;
 • pamiętaj, że na jeden palec mogą być dobre obydwa rozmiary poza tym, który wskazała tabela. Oznacza to, że możesz wybrać zarówno ten jeden konkretny, jak i jeden niżej oraz wyżej, w zależności od szerokości obrączki;
 • zazwyczaj tradycyjne damskie rozmiary są od 52 do 59 milimetrów obwodu, co daje rozmiary od 12 do 17. Jeśli chodzi o zestawienie grubszych damskich palców a rozmiarów, proponujemy marginalny rozmiar 59 milimetrów obwodu (rozmiar 17) oraz wszystkie, które znajdują się w tabeli niżej. Z kolei bardzo chude damskie palce wymagają rozmiarów zdecydowanie mniejszych niż standardowe palce. Standardowo obwody wynoszą więc od 52 do 59 mm szerokości palca a rozmiary od 43 do rozmiaru 51 wybierz, jeśli poszukujesz wyrobów jubilerskich dla dzieci lub osób bardzo drobniutkich. W naszym sklepie internetowym znaleźć możesz pierścionki w rozmiarach od 9 do 23, czyli takie, których obwody wynoszą kolejno od 49 do 63 milimetrów;
 • zdecydowanie rzadsze i odpowiednie na większe męskie palce elementy biżuterii to męskie rozmiary od 60 do 63 milimetrów obwodu. Rozmiary od 65 milimetrów obwodu w górę, to propozycja dla masywnych męskich dłoni;
 • jeżeli kupujesz pierścionek z kamieniami szlachetnymi, zrób to w renomowanym sklepie. Niektóre salony nie trzymają się rozmiarówki obowiązującej w naszym kraju. Może więc się okazać, że pierścionek który otrzymasz będzie za mały lub za duży. Robiąc zakupy w Perlei możesz być pewien/pewna, że rozmiary zgadzają się z tabelą, jakość wyrobów jest wysoka a cena niska. Ponadto, możesz liczyć na szybką dostawę i darmową wysyłkę przy zamówieniach o wartości minimum 300 zł. Jeżeli więc to czego szukasz to biżuteria srebrna, koniecznie wejdź na naszą stronę internetową.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl