Biżuteria PERLEI
Biżuteria damska – podstawowe rodzaje zapięć w kolczykach. Jakie są najpopularniejsze typy zapięć kolczyków?
Biżuteria damska – podstawowe rodzaje zapięć w kolczykach. Jakie są najpopularniejsze typy zapięć kolczyków?

Kolczyki to zdecydowanie najpopularniejszy element biżuterii damskiej. Występują w wielu różnych wzorach, fasonach i kolorach. Mogą być wykonane ze srebra, złota, platyny, stali i innych metali oraz niemetali. Bez względu jednak na materiał, z którego są zrobione, muszą posiadać jakiś typ zapięcia. Sztyft, zapięcie angielskie, bigiel otwarty i zamknięty to tylko niektóre z zapięć występujących w kolczykach. Jeśli chcesz poznać pozostałe, zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem. Dowiesz się z niego między innymi tego: jakie są rodzaje zapięć kolczyków i czym charakteryzuje się każde z nich.

Jakie są rodzaje zapięć kolczyków? Sprawdź najpopularniejsze typy w biżuterii damskiej

Zdecydowanie najpopularniejszym typem zapięcia w kolczykach jest sztyft. Wybierają je zarówno kobiety jak i dziewczynki. Jest proste w obsłudze i lekkie. Tuż za nim plasuje się zapięcie angielskie a następnie bigiel. Angliki to sposób zapinania kolczyków, który preferują starsze panie, więc jeśli szukasz kolczyków dla babci, zwróć na to uwagę. Oczywiście noszą je również kobiety w każdym innym wieku a nawet dziewczynki. Angielskie zapięcia są bardzo często stosowane w biżuterii takiej jak kolczyki dziecięce. Następne w kolejce są bigle. Ciężko stwierdzić, który typ cieszy się największym powodzeniem, ponieważ wyróżnić można aż trzy: otwarty, zamknięty i angielski, zwany też francuskim lub klasycznym. Jak wspomnieliśmy wyżej, rodzajów jest znacznie więcej i o wszystkich przeczytać możesz w dalszej części poradnika. Zaczniemy od opisania tych najbardziej popularnych, a następnie przejdziemy do tych, które spotykamy rzadziej. Jeśli biżuteria srebra damska jest Twoim konikiem, na pewno znasz co najmniej kilka z nich. Jeśli nie, za chwilę je poznasz.

Zapięcie typu sztyft – najczęściej stosowane w kolczykach srebrnych

Cienki trzpień z blokadą w formie baranka, motylka, zatyczki sylikonowej lub kapelusika to podstawa zapięcia na sztyft. Wkrętki, bo tak mówi się potocznie na kolczyki sztyfty, to zdecydowanie najpopularniejszy rodzaj kolczyków. Sama biżuteria przypomina wyglądem gwoździk lub pinezkę. Blokowana jest wspomnianym zabezpieczeniem. Zaletą tego typu zapięcia jest niepodważalnie jego prostota. Wystarczy przecisnąć sztyft przez dziurkę ucha i z tyłu zamocować blokadę. Ten typ najczęściej stosowany jest w drobnych kolczykach o niskiej masie. Zbyt ciężkie wyroby mogłyby wypadać z ucha, dlatego w ich przypadku najczęściej stosuje się inne rozwiązania.

Bigiel angielski typu lira – znany pod nazwą zapięcia angielskiego

Co to jest zapięcie angielskie? To system sztyftów i klapek, które układają się w kształt instrumentu – liry. Stąd niektórzy nazywają je biglem angielskim typu lira. Element poziomy przekłada się przez ucho tak jak wkręty, a następnie z tyłu płatka ucha dociska się klapkę, która wydaje specyficzne kliknięcie. Jeśli nie usłyszysz kliknięcia, oznacza to, że kolczyki z angielskim zapięciem nie są odpowiednio zabezpieczone. W takim przypadku należy wyjąć je z ucha i dogiąć drucik delikatnie do dołu. Angliki to bardzo popularny sposób zapinania kolczyków. Najczęściej stosuje się je w modelach stosunkowo masywnych, ponieważ najlepiej zabezpieczają biżuterię stosunkowo ciężką. Nie rozpinają się same, dzięki czemu nie gubi się ich często. Chyba, że są rozregulowane. Angielskie zapięcie w kolczykach jest więc pewne i stabilne.

Bigiel otwarty – haczyk bez dodatkowego zabezpieczenia przed rozpięciem

Co to jest zapięcie na bigiel? Na to pytanie nie da się odpowiedzieć jednoznacznie, ponieważ istnieje kilka rodzajów bigli. Najpopularniejszy jest: otwarty, zamknięty i klasyczny, zwany też angielskim lub francuskim. Zaczniemy jednak od tego podstawowego, czyli otwartego. Składa się ono z cienkiego drucika uformowanego w kształt przypominający haczyk. Wspomniany haczyk przekłada się przez dziurkę i... gotowe. Tak, w modelach kolczyków z biglem otwartym nie występuje żadne zabezpieczenie. Samo zapięcie jest bardzo proste w użytkowaniu, jednak kolczyki, które nie są odpowiednio ciężkie, mogą wypaść z ucha. W takim przypadku warto jest założyć od tyłu zatyczkę. Zatyczka może być wykonana ze srebra lub innego metalu, jednak najlepiej, gdy występuje ona w wersji sylikonowej, ponieważ wtedy jest ona bezbarwna. Chroni kolczyk przez zgubieniem i nie rzuca się w oczy.

Bigiel rybka – odmiana bigla otwartego

Rybka to rodzaj otwartego bigla. Charakteryzuje się tym, że trzpień jest zdecydowanie dłuższy i stanowi element ozdobny kolczyków. Jest też nico spłaszczony, co nadaje mu lekkości. Kształtem przypomina tułów ryby, rysowanej w najprostszy sposób. Stąd więc jego nazwa.

Bigiel zamknięty – haczyk z dodatkowym zabezpieczeniem przed rozpięciem

Zapięcie kolczyków bigiel zamknięty, podobnie jak otwarty, składa się z pręcika w kształcie haczyka. W przeciwieństwie do tego drugiego, ma ono jednak dodatkowe zabezpieczenie. Jest nim drobny haczyk, umiejscowiony w dolnej części kolczyka. Zaletą kolczyków z biglem zamkniętym jest to, że właściwie nie da się ich zgubić. Wadą jednak jest to, że trzeba umieć je zakładać i zdejmować. Kolczyki wyposażony jest w cienki trzpień, który należy wygiąć, przełożyć przez otwór w uchu i odgiąć w drugą stronę tak, aby trafić w zabezpieczający haczyk. Jest to nieco skomplikowana czynność i wymaga wprawy. Nie ma tu bowiem ruchomych elementów. Należy więc obchodzić się z kolczykami tak, by ich nie uszkodzić.

Bigiel angielski klasyczny – wygodne w obsłudze zapięcie na zatrzask

Do trzeciego w kolejności najbardziej popularnego zapięcia (po sztyfcie i zapięciu angielskim) zalicza się klasyczny bigiel, zwany też angielskim lub francuskim. Wpisując w wyszukiwarkę hasło: kolczyki zapięcie francuskim wyskakują właśnie kolczyki na biglu klasycznym. Czym charakteryzuje się ten typ? Zazwyczaj stosuje się go w kolczykach wiszących. Cechą tego typu zapięcia jest łatwość w obsłudze. Kolczyki typu francuskiego zapina i odpina się bardzo łatwo. Wystarczy przełożyć trzpień przez dziurkę i popchnąć do góry klapkę, która znajduje się z tyłu. Kolczyk blokuje się po drugiej stronie i skutecznie zabezpiecza kolczyki przed wypadnięciem. Klapka chowa się za uchem i pięknie eksponuje kolczyki. Wyglądem i sposobem obsługi, ten popularny typ zapięcia przypomina nieco karabińczyk do wspinaczki.

Sztyft zatrzaskowy – klikający rodzaj zapięcia w kolczykach kołach i nie tylko

Co wyskoczy w wynikach wyszukiwania po wpisaniu w wyszukiwarkę hasła: kolczyki zapięcie sztyft zatrzaskowy? Odpowiedzi na to pytanie co prawda nie znamy, ale z czystym sercem możemy napisać, co powinno wyskoczyć. Sztyft zatrzaskowy to chroniący kolczyk przed zgubieniem rodzaj zapięcia, które najczęściej występuje w przypadku kolczyków kół. Trzpień wkłada się do ucha okrągłym ruchem a następnie od tyłu dociska się zapięcie do kolczyków tak, aby drucik wszedł w wyżłobiony w tym celu rowek. Jeśli biżuteria zapięta została w sposób poprawny, powinno się usłyszeć głośne kliknięcie. Jeśli go nie było, należy zdjąć biżuterię i lekko dogiąć trzpień w górnym kierunku.

Kreol – rodzaj zapięcia kolczyków, w których sztyft trzymany jest przez podkówkę

Kreol sprawdza się tylko i wyłącznie w wiszących kolczykach. Zapięcie to składa się z dwóch elementów. Jednym jest trzpień, drugim natomiast drugim blokadka, która wyglądem przypomina nieco odwróconą podkowę. Aby zapiąć kolczyk, należy wcisnąć trzpień pomiędzy wypustki podkowy. To zapięcie stosowane jest zazwyczaj w kolczykach kołach. Dobrze trzyma się w uchu i rzadko ulega zgubieniu.

Szarnir – najczęściej stosowany rodzaj zapięcia w kolczykach kołach

Co to zapięcie kolczyków szarnir? Mimo, że nazwa szarnir brzmi dość obco, zapięcie to jest bardzo często stosowane w biżuterii. Występuje ono w jednym typie kolczyków. Są to koła. Kolczyk, który składa się z wygiętego w kształcie koła srebrnego lub złotego drutu, jest pusty w środku. W tę pustą przestrzeń należy wsunąć trzpień. Znika on w niej całkowicie, zamykając kolczyk. Takie rozwiązanie sprawia, że jedyne co widać na uchu to piękne kolczyki koła. Samo zapięcie jest bowiem niewidoczne. Nie jest to co prawda typ bardzo łatwy w obsłudze dla osób początkujących, jednak po zyskaniu wprawy, robi się to już niemal z zamkniętymi oczami.

Nausznice – specyficzne kolczyki przekładane przez dziurkę w uchu i dociskane za zewnątrz

Nausznice co to jest? To kolczyki, które powstały zaledwie kilka lat temu. Cechują się zazwyczaj podłużnym kształtem i takie też jest zapięcie ulokowane równolegle z tyłu. Jest to po prostu trzpień, który przekłada się przez dziurkę i dociska od tyłu do ucha. Kolczyki trzymają się same, więc muszą być one stosunkowo lekkie. Jest to biżuteria, która wpisuje się w najnowsze trendy. Jeśli więc interesujesz się modą, postaw na nausznice srebrne!

Zapięcie klipsowe – połączenie rozwiązań występujących w kolczykach i klipsach

Jak sama nazwa wskazuje, zapięcie klipsowe nawiązuje do klipsów. Składa się z trzpienia i klapki, która tak jak w klipsach, dociska kolczyk do ucha od tyłu. Działa ono na sprężynce, która sprawia, że kolczyk bardzo łatwo jest zarówno zapiąć jak i odpiąć.

Łańcuszek typu bigiel – zapięcie w kolczykach przeciąganych przez dziurkę w uchu

Zakładanie i zdejmowanie tych łańcuszkowych kolczyków jest niezwykle proste. Wystarczy przeciągnąć trzpień przez dziurkę a następnie pociągnąć go w dół tak, aby łańcuszek przedostał się na drugą stronę ucha. Kolczyk trzyma się samodzielnie, ponieważ łańcuszek obciąża go z drugiej strony, zabezpieczając przed wypadnięciem.

Sztyft na śrubce – wkręcana zatyczka na specjalnie wyżłobiony kolczyk

Śrubki to najrzadziej spotykane kolczyki. Ich trzpień wyżłobiony jest tak, że wyglądem przypomina śrubkę. Zatyczkę zakręca się na niego od tyłu tak, jak na śrubę zakłada się nakrętkę. Właściwie nie da się go więc zgubić, chyba, że nie dokręci się zatyczki w sposób poprawny. Jest to jednak dość niebezpieczne rozwiązanie, ponieważ w razie pociągnięcia za kolczyk, płatek ucha może ulec rozerwaniu.

Klips – alternatywa dla kobiet, które nie mają przekłutych uszu

Panie, które nie zdecydowały się na przekłucie uszu mają dla kolczyków wspaniałą alternatywę. Są nią klipsy. Nie wymagają one posiadania dziurek w uszach, ponieważ działają na zasadzie zacisku. Oplata on płatek ucha i trzyma klips na miejscu. Jeśli nie ma się przekłutych uszu, można zdobić je klipsami.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl