Biżuteria PERLEI
Opal kamień szlachetny jubilerski – wygląd, właściwości, występowanie i pozostałe informacje na temat tego minerału
Opal kamień szlachetny jubilerski – wygląd, właściwości, występowanie i pozostałe informacje na temat tego minerału

Opal jest oficjalnym kamieniem szlachetnym Australii. Nic dziwnego, w końcu opale australijskie należą do najbardziej pożądanych kamieni naturalnych na świecie. W sanskrycie nazwa opal (upala) oznaczała drogi kamień oraz kamień szlachetny. W języku greckim natomiast (opallios) i w łacinie (opalus) natomiast określenie to oznaczało "widzieć zmianę". Jak nietrudno się domyślić, zmiana ta dotyczyła barwy kamienia. Opal charakteryzuje się właśnie tą niejednoznacznością kolorów. Zmieniają się one bowiem w zależności od kąta padania światła. Jeśli należysz do miłośniczek lub miłośników opali, zachęcamy do przeczytania tego poradnika. Znajdziesz w nim wszelkie najważniejsze informacje na temat tego wspaniałego minerału.

Opal naturalny – wspaniały kamień szlachetny o niezwykłej poświacie. Jak dbać o biżuterię z opalem?

Kamienie opale to minerały, których cechą charakterystyczną jest efekt opalizacji. Ta wspaniała poświata sprawia, że nie sposób pomylić go z jakimkolwiek innym kamieniem. Wydobywa się go w wielu miejscach na świecie, choć nie występuje tak szeroko jak choćby szmaragd, szafir czy diament. Pod względem twardości również ustępuje wymienionym klejnotom. Należy dbać o niego zdecydowanie bardziej niż o twardsze kamienie. Wymaga bowiem regularnego kontaktu z wodą, Aby zachował swoje właściwości jak najdłużej, należy raz na jakiś czas moczyć go w wodzie przez całą noc. Opali nie można trzymać w zbyt suchych pomieszczeniach, ponieważ może to powodować ich pękanie. Aby lepiej zrozumieć ten temat, opowiemy o jego naturalnych właściwościach. Czym jest opal? Do jakich minerałów jest zaliczany? I czym się charakteryzuje? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części tego poradnika.

Opal – co to jest? Do jakiej grupy minerałów zaliczany jest ten kamień?

Opal to mineraloid. Zalicza się go do krzemianów, czyli minerałów, które należą do grupy soli kwasu krzemowego. Co więc oznacza termin mineraloid? Jest to substancja, która występuje naturalnie. Jej uporządkowanie wewnętrzne jest jednak odmienne od tego, który zaobserwować można w przypadku minerałów. Zalicza się ją więc do podklas minerałów oraz do nieoficjalnej klasy składników budulcowych. Tyle o przynależności opali do kategorii świata gemmologii. Możemy więc przejść do kolejnych zagadnień. Zaczniemy od właściwości opali i jego wyglądu.

Opal właściwości – jak wygląda opal? Czym charakteryzuje się ten kamień?

Jak wygląda opal? Na to pytanie nie da się odpowiedzieć jednoznacznie. Dlaczego? Ponieważ opale występują w różnych kolorach i odcieniach. Wszystkie okazy mają jednak takie same właściwości chemiczne i fizyczne. Jakie? O tym przeczytasz już za chwilę. Poniżej umieściliśmy bowiem wszystkie najważniejsze właściwości opali, od chemicznych i fizycznych po optyczne. Oto one – opal właściwości:

 • skład chemiczny opali to: SiO2·nH2O Dla osób, które o chemii nie mają pojęcia, podpowiadamy, że jest to uwodniona krzemionka;
 • twardość w skali Mohsa w przypadku opalu to: 5-6,5. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tej skali a także upewnić się jak rozpoznać kamień szlachetny, zapraszamy do przeczytania oznaczonego podkreślnikiem poradnika;
 • przełam opali mieści się w przedziałach od muszlowego do nierównego;
 • łupliwości w tym przypadku brak;
 • pokrój kryształu: żyły, skupienia groniaste, pokrój pseudomorficzny;
 • układ krystalograficzny u opali jest amorficzny;
 • do najważniejszych właściwości mechanicznych opali zalicza się jego kruchość;
 • gęstość opali wynosi 1,9-2,2 (2,15) g/cm³;
 • barwy, w których występują opale to: bezbarwna, biała, żółta, zielona, niebieska oraz wielobarwna;
 • rysa w opalach jest biała, natomiast połysk szklisty, perłowy lub woskowy;
 • może być on przejrzysty i nieprzejrzysty. Opal występuje w obu wersjach;
 • do szczególnych właściwości opali należy to, że po podgrzaniu ulegają one ciemnieniu.

A jak prostymi słowami można  opisać opal? Jest to kamień, który mieni się na różne kolory w zależności od kąta patrzenia. Poza grą barw w wielu okazach można zauważyć również pewne zjawiska optyczne, które sprawiają, że staje się on jeszcze piękniejszy. Jakie? O tym przeczytasz w dalszej części poradnika.

Opal – jakie zjawiska optyczne mogą występować w tym kamieniu szlachetnym?

Jeśli chodzi o kryształy fotoniczne, opal jest zdecydowanie najbardziej znany. Charakteryzować mogą go następujące zjawiska optyczne:

 • opalizacja – zjawisko to nazywane jest grą barw. Przybiera ona postać kolorowych plam, które ulegają zmianie w zależności od kąta patrzenia;
 • opalescencja – jeden z rodzajów iryzacji, powstający w skutek odbijania się światła niebieskiego od powierzchni opali. Przybiera postać mlecznobiałej, mlecznoniebieskawej i perłowej poświaty;
 • asteryzm – jest to zjawisko optyczne, które polega na pojawianiu się pasm świetlnych (smug), które przecinają się ze sobą, tworząc coś na kształt gwiazdy. Najlepiej widać je przy szlifie kaboszonowym;
 • efekt kociego oka – jak sama nazwa wskazuje, zjawisko to przywodzi na myśl kocie oko. Smuga, którą widać na powierzchni kamienia, przybiera kształt kociej źrenicy. Mieni się ona wraz z poruszaniem się kamienia w dłoni.

Wymienione zjawiska sprawiają, że opale zyskują na wartości. To właśnie one sprawiają, że kamienie te dzieli się na opale szlachetne oraz opale zwyczajne. Te pierwsze posiadają co najmniej jedną z wymienionych wyżej właściwości, te drugie są ich pozbawione. Oczywiście wszystkie opale są piękne i cechują się głębią, jednak w jubilerstwie to właśnie opale szlachetne są najwyżej cenione.

Opal kamień – gdzie występują i jak powstają te cenione w świecie jubilerskim minerały?

Opale występują w tak zwanych skupieniach groniastych, nerkowatych, kulistych. Tworzy żyłki, naskorupienia, inkrustacje, opoki (szkielety przestrzenne), konkrecje (czyli agregaty mineralne) i pseudomorfozy. Opale nie wykształcają kryształów. Są bowiem zespoloną koloidalną krzemionką o wysokiej zawartości wody (3 – 10%, choć czasami bywają nawet okazy, w których zawartość wody wynosi aż 20%. Takie egzemplarze nazywane są hydroopalami). Jak wspomnieliśmy w poprzedniej części poradnika, opale należy regularnie moczyć w wodzie. Jest tak właśnie dlatego, że kamień ten w co najmniej kilku procentach składa się właśnie z tej cieczy. Wysychanie wody powodować może pękanie powierzchni opali, dlatego ważne jest by o tym pamiętać.

Inkluzje w opalach

Jak większość kamieni naturalnych, także i opale zawierają inkluzje. Opal mszysty posiada na przykład wrostki różnych minerałów. W pozostałych przypadkach zaobserwować można liczne inkluzje gazowe i ciekłe. Czym są inkluzje? To te wszystkie drobne niedoskonałości, które mieszczą się wewnątrz kamieni naturalnych. Kreseczki, kropeczki, rysy, dziurki i bąbelki powietrza uwięzione we wnętrzu minerałów to nic innego jak inkluzje. Znawcy kamieni naturalnych doskonale zdają sobie sprawę z tego, że te niedoskonałości stanowią zaletę a nie wadę kamienia. Wszak to właśnie dzięki nim już na pierwszy rzut oka widać, że patrzy się na dar natury, nie wytwór człowieka. Opale bez inkluzji występują niezwykle rzadko a okazy osiągają oszałamiające ceny. Do wyrobu biżuterii w zdecydowanej większości korzysta się z opali zawierających inkluzje. Jeśli w Twojej bransoletce srebrnej z opalem znajdziesz wspomniane ślady, spójrz na nie łaskawym okiem. To swoisty podpis matki natury pod swoim dziełem.

Geneza – jak powstają opale?

Nietrudno domyślić się, że tworzenie się opali ma silny związek z wodą. Kamienie te powstają właśnie w wyniku działalności wody w zakresie skorupy ziemskiej. Są one produktami procesów hydrotermalnych niskich temperatur a także procesów metasomatycznych i wietrzeniowych.

Gdzie można spotkać opale w naturze?

Opale znaleźć można w skałach magmowych i osadowych a także w osadach gorących źródeł i gejzerów. Często występuje w postaci pseudomorfoz (utworzenie się wtórnego minerału w miejscu, w którym wcześniej występował inny minerał) a także w szczątkach roślin (na przykład w skrzemieniałych drzewach) oraz szczątkach zwierząt. Ten ostatni element wolelibyśmy pominąć, ale zawsze staramy się przekazywać całą naszą wiedzę, nawet w przypadkach, gdy jest ona niewygodna :)

Miejsca występowania opali

Jak wspomnieliśmy wcześniej, opal to kamień narodowy Australii. Nietrudno więc domyślić się, że to właśnie ten kraj jest największym producentem tych kamieni. Poza kontynentem australijskim spotkać je można także w Brazylii, Meksyku, Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej, Hondurasie, Rosji, Kazachstanie, Republice Południowej Afryki, Rumunii i Słowacji. Co ciekawe, opale znaleźć można również w Polsce, głównie w rejonie Dolnego Śląska. Niestety na terenie naszego kraju występują jedynie opale nieszlachetne. Niewiele osób wie, ale miejsce wydobycia tych kamieni rozpoznać można po ich kolorze. Jak? O tym przeczytać możesz już za chwilkę.

Pomarańczowy, mleczny i czarny opal – pochodzenie brył a ich kolor

Opal kamień o wielu twarzach, a dokładniej o wielu kolorach. W zależności od miejsca występowania, może być pomarańczowy, biały, czarny, niebieski, różowy i wielobarwny. Jaka korelacja zachodzi pomiędzy barwą kamienia a krajem, w którym znajdują się jego złoża? Spieszymy z odpowiedzią:

 • opale mleczne i czarne – Australia (Queensland, Nowa Południowa Walia, Australia Południowa. W dwóch okręgach Australii Południowej pozyskiwane jest ponad 90% światowej produkcji opali mlecznych), Brazylia (jest to drugi pod względem ilości pozyskiwania tych kamieni producent na świecie. Najwięcej okazów występuje w okręgu Piaui);
 • opale ogniste (pomarańczowe i czerwone) – Meksyk (największy światowy producent tej odmiany kamieni. Występują one głównie w stanach Hidalgo, Guerrero, Chihuahua i Querétaro);
 • opale różowe – Peru (złoża odkryte zostały dopiero w 2008 roku);
 • pozostałe kolory występują w wymienionych wcześniej państwach. Okazy szlachetne są tam niezwykle rzadkie. Znacznie częściej wydobywa się kolorowe kamienie o nieszlachetnym charakterze, które są jednak niezwykle piękne i cechują się wyrazistymi barwami.

Kamień opal – historia jego wydobywania na przestrzeni dziejów

Mimo, że starożytni Grecy uwielbiali kamienie naturalne, nie znali oni opali. Pierwsze wzmianki na temat tych kamieni pojawiły się dopiero pod koniec istnienia tego kraju (czyli starożytnej Grecji). Znali go jednak Rzymianie, którzy sprowadzali go z dalekich Indii a także z rejonów dzisiejszej Rumunii. Od XI wieku (bądź wcześniej, ale nie ma na to dowodów) aż do 1920 roku, na terenie ówczesnych Węgier (a dzisiejszych terenach Słowacji) działały kopalnie opali szlachetnych. Znacząca część najpiękniejszych okazów trafiła w skład klejnotów cesarskich Habsburgów, które dziś przechowywane są w Wiedniu. Gdy złoża na Węgrzech oraz w Indiach uległy wyczerpaniu, nowe złoża odkryte zostały w Meksyku (miało to miejsce w 1857 roku) oraz w Australii (w 1849 roku). Eksploatacja tych złóż ruszyła jednak dopiero pod koniec lat 70. XIX wieku.

Opal szlachetny – jakie jest jego zastosowanie w jubilerstwie?

Biżuteria z opalem naturalnym to gratka dla wszystkich miłośniczek dodatków o nieco tajemniczym charakterze. Odpowiednio oszlifowane kamienie cechują się hipnotyzującą głębią. Nic więc dziwnego, że stanowią one obiekt zainteresowań jubilerów na całym świecie. Oprawia się je głównie w złocie i srebrze a także w platynie, ponieważ są to jedne z najbardziej pożądanych kamieni szlachetnych na świecie.

Opal australijski – czy lepiej wybrać oprawę ze srebra czy ze złota?

Na to pytanie nie ma niestety jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ jest to kwestia indywidualna. Zależy ona zarówno od gustu jak i od koloru kamienia. Opale mleczne najpiękniej prezentują się w srebrze, ponieważ kruszec ten wspaniale podkreśla ich barwę. Egzemplarze występujące w pozostałych kolorach świetnie wyglądają zarówno w zestawieniu ze srebrem jak i ze złotem. Biżuteria z opalem szlachetnym to rewelacyjny dodatek bez względu na metal, z którego jest wykonana. Jeśli jednak nie lubisz wydawać majątku na akcesoria, srebro będzie dla Ciebie zdecydowanie lepszym rozwiązaniem. A jeżeli preferujesz złoty kolor oprawy, możesz postawić na srebro złocone. Biżuteria pozłacana jest bowiem równie piękna jak złota a jej cena znacznie niższa.

Mleczny, ognisty i niebieski opal – jakie są najpopularniejsze okazy tego mieniącego się kamienia?

Opale występują w wielu różnych kolorach. Najbardziej popularne są opale:

 • mleczne – lechosos. Egzemplarze o dominującej białej do delikatnie szarej grze barw;
 • niebieskie – blue. Okazy niebieskie i fioletowe. W tej grupie znajduje się na przykład niebieski opal arlekinowy, niebieski opal płomieniowy i niebieski opal iskrowy. Nazwy te wskazują na typ rysunku wzoru występującego w konkretnym egzemplarzu;
 • ogniste – fiery. Egzemplarze o czerwonej i pomarańczowej grze barw;
 • pawiowe – peacock. Efekt opalizacji w tym przypadku jest kombinacją zielonej, niebieskiej i purpurowej gry barw, która przypomina wyglądem upierzenie pawia (stąd nazwa). W zależności od rysunku wzoru wyróżnić można na przykład pawiowy opal iskrowy czy pawiowy opal arlekinowy;
 • zielone – green. Okazy o zielonym kolorze i takim samym efektu opalizacji. Zielony opal wędrujący błysk i zielony opal arlekinowy to przykładowe egzemplarze, których nazwy nawiązują do rysunku wzoru;
 • złote – golden. Ten typ obejmuje wszystkie opale, których dominującą barwą efektu jest opalizacja żółta do pomarańczowej oraz wszystkie odcienie pomiędzy nimi. W skład tej kategorii wchodzą również kamienie o żółtej barwie własnej;
 • różowe – pink. Kamienie o dominującej barwie efektu różowego.

Magiczne właściwości opali – dlaczego warto nosić biżuterię z opalem jaki amulet?

Opal uznawany jest za kamień, który zwiększa pewność siebie i poczucie własnej wartości. Podnosi samoocenę i pobudza zmysły. Wspiera właściciela w odnajdywaniu i zrozumieniu siły swojego potencjału. Wnosi nieco spontaniczności i lekkości do życia codziennego. Jeśli Twój zawód wymaga od Ciebie kreatywności i szybkiego uczenia się, noś opal w postaci wisiorka lub kolczyków. Poprawia on bowiem koncentrację i wzmacnia pamięć.

Komu warto podarować biżuterię z opalem?

Opal daruje się osobom urodzonym w październiku, ponieważ jest to ich kamień urodzinowy. Ponadto stanowi on podarek zalecany z okazji 14. rocznicy ślubu. Jeśli więc obchodzisz niedługo tę rocznicę, zobacz jaka biżuteria srebrna damska z opalem znajduje się w naszej ofercie.

Najsłynniejsze opale świata – poznaj najdroższe i najpiękniejsze okazy na Ziemi

Do najsłynniejszych okazów opali należą:

 • Olympic Australis – Olimpiada Australii. Jest to największy nieoszlifowany okaz na świecie. Jego waga dochodzi do 20 000 karatów! Pochodzi z Coober Pedy;
 • Noolinga Nera – pochodzący z Andamooki w Australii kamień waży 13 375 karatów. Podobnie jak rekordzista, należy do kamieni nieoszlifowanych;
 • Andamooka – zdobi on naszyjnik należący jeszcze niedawno do królowej brytyjskiej. W stanie surowym ważył 933 karatów. Obecnie, po oszlifowaniu jego waga wynosi 250 karatów. Jego nazwa odnosi się do miejsca wydobycia;
 • Burning of Troi – Upadek Troi znaleziony w XVIII wieku na terenie Słowacji. Stanowił cenny podarunek Cesarza Napoleona dla ukochanej Józefiny. Obecnie znajduje się w muzeum w Wiedniu. Po oszlifowaniu waży on 250 karatów. W stanie surowym ważył około 900 karatów;
 • Roebling Opal – największy opal pochodzący ze Stanów Zjednoczonych Ameryki północnej. Przed oszlifowaniem ważył 2690 karatów. Obecnie jego waga to 1776 karatów. Jest to opal czarny;
 • Światło Świata –szlifowany częściowo kamień o wadze 252 karatów;
 • Noolinga Nera – owalny szlifowany kamień o masie 205 karatów;
 • Pandora – 711 karatów;
 • Red Admiral – pochodzący z Australii (Lightning Ridge) Czerwony Admirał (nazywany również Motylem). Przed obróbką ważył 50 karatów. Został jednak oszlifowany. Cechują się wspaniałą grą barw.

Kolczyki z niebieskim opalem czy kolczyki z białym opalem? A może z niebieskim lub złotym? Jaki wyrób wybrać?

Odpowiednio dobrane kolczyki z opalem to biżuteria, która wspaniale uzupełnia każdą stylizację. Który kolor kamienia wybrać, aby jak najlepiej prezentował się przy Twojej urodzie? Jeśli Twoje włosy mają kolor:

 • brązowy lub czarny – możesz nosić zarówno kolczyki z opalem mlecznym, jak i niebieskim, różowym czy pomarańczowym. Możesz też postawić na zieloną barwę efektu opalizacji. Ciemne tło najlepiej podkreśla naturalną barwę kamienia;
 • blond – najlepiej wybierz kolczyki z opalem niebieskim, różowym lub pomarańczowym. Kamień w odcieniach białych, szarawych i żółtych zniknie przy jasnych włosach;
 • rudy – zaszalej z kontrastowym połączeniem i postaw na kamień niebieski. Pomarańczowe i różowe kolory mogą nie być zbyt widoczne przy ognistych rudościach. Możesz też postawić na kamienie mleczne lub białe o barwnych refleksach świetlnych.

Pierścionki, zawieszki, naszyjniki, bransoletki i kolczyki srebrne z certyfikatem autentyczności – oferta naszego sklepu internetowego bizuteriaperlei.pl

Jeśli szukasz pięknej biżuterii srebrnej z opalem, zapraszamy do zapoznania się z nasza ofertą. Znajdziesz w niej produkty wykonane ze srebra rodowanego oraz takie których ramki zrobione są ze srebra pozłacanego. Kamienie importujemy osobiście, dlatego zdecydowaliśmy się na wybór tylko niektórych odmian. Wyroby oferowane przez nas cechują się najwyższą jakością i wspaniałą prezencją. Zgodnie z polityką cenową naszej marki, staramy się, aby nasza biżuteria z opalem była niedroga. Znajdziesz w niej następujące wyroby jubilerskie:

 • kolczyki z opalem,
 • pierścionki z opalem,
 • naszyjniki z opalem

Nasza opal biżuteria to gwarancja dobrego stylu. Podobnie jak pozostała biżuteria z kamieniami naturalnymi, którą nabyć można za pośrednictwem naszej strony internetowej.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl