Biżuteria PERLEI
Rocznice ślubu i ich nazwy, symbolika oraz proponowane prezenty na konkretną okazję. Co oznaczają poszczególne jubileusze?
Rocznice ślubu i ich nazwy, symbolika oraz proponowane prezenty na konkretną okazję. Co oznaczają poszczególne jubileusze?

Jeśli udało Ci się do nas trafić, zapewne zastanawiasz się jakie nazwy i znaczenie mają konkretne rocznice ślubu. Być może będziesz świętować wkrótce swój jubileusz zawarcia małżeństwa. Albo dostałeś/dostałaś zaproszenie na tego rodzaju uroczystość do najbliższych Ci osób i chcesz dowiedzieć się: jaki prezent na rocznicę ślubu będzie najlepszym pomysłem. Bez względu na to, dlaczego tutaj jesteś, zachęcamy do przeczytania niniejszego poradnika. Poznasz w nim bowiem najważniejsze zagadnienia, które dotyczą tego tematu. W tekście odpowiemy bowiem na następujące pytania:

 • jak nazywają się poszczególne rocznice ślubu?
 • jakie są rocznice ślubu?
 • co można napisać na rocznicę ślubu?
 • skąd pochodzi tradycja świętowania jubileuszu zawarcia małżeństwa?
 • jaki prezent na rocznicę ślubu kupić?
 • jakie życzenia na rocznicę zawarcia związku małżeńskiego są najlepsze?

Historia świętowania – od kiedy obchodzi się rocznice ślubu?

Choć trudno w to uwierzyć, tradycja świętowania rocznicy zaślubin sięga czasów Cesarstwa Rzymskiego. Wtedy to mężowie darowali swoim żonom wieńce ze srebra. Podarunek dedykowany był jednak dopiero dwudziestej piątej rocznicy zaślubin. Na następny prezent rocznicowy małżonki czekać musiały kolejne dwadzieścia pięć lat. Z okazji pięćdziesiątej rocznicy ślubu otrzymywały jednak od swoich mężów wieniec ze złota. Jeśli znasz te dwa niezwykle chętnie świętowane jubileusze, wiesz na pewno, że ich nazwy nawiązują właśnie do wspomnianej tradycji. Po jakimś czasie, zaczęto doceniać także pozostałe rocznice. Dziś świętujemy je co roku przez pierwsze piętnaście lat, a następnie co pięć lat aż do rocznicy osiemdziesiątej. 

Gody małżeńskie – skąd wzięły się nazwy poszczególnych rocznic ślubu?

Dwudziesta piąta i pięćdziesiąta rocznica ślubu zawdzięczają swoje nazwy metalom szlachetnym, z których wykonane były wspomniane wyżej wieńce. A skąd się wzięły pozostałe nazwy? Niektóre z nich symbolizują siłę związku małżeńskiego na konkretnym etapie, inne zaś nadane zostały przez Emily Post w 1922 roku, a jeszcze inne przez jedno z amerykańskich stowarzyszeń jubilerskich w roku 1937. Pisarka, dla której etykieta była prawdziwym konikiem, nazwała pierwszą, piątą, dziesiątą, piętnastą, dwudziestą, dwudziestą piątą, pięćdziesiątą i siedemdziesiątą piątą rocznicę ślubu. Listę uzupełniła amerykańska organizacja jubilerów. A jakie jubileusze się na niej znajdują? O tym przeczytać możesz w następnym akapicie, do czego gorąco zachęcamy.

Nazewnictwo – poznaj nazwy od pierwszej rocznicy ślubu aż do osiemdziesiątej

Jak wspomnieliśmy wyżej, przez pierwsze 15 lat, gody małżeńskie świętuje się każdego roku. Następnie co każde 5 lat. A jak nazywają się rocznice ślubu?

 • Pierwsza rocznica ślubu – papierowa,
 • Druga rocznica ślubu – bawełniana,
 • Trzecia rocznica ślubu – skórzana,
 • Czwarta rocznica ślubu – kwiatowa / owocowa,
 • Piąta rocznica ślubu – drewniana,
 • Szósta rocznica ślubu – cukrowa,
 • Siódma rocznica ślubu – wełniana / miedziana,
 • Ósma rocznica ślubu – spiżowa / brązowa,
 • Dziewiąta rocznica ślubu – gliniana / generalska / blaszana,
 • Dziesiąta rocznica ślubu – cynowa / aluminiowa,
 • Jedenasta rocznica ślubu – stalowa,
 • Dwunasta rocznica ślubu – płócienna / jedwabna / lniana,
 • Trzynasta rocznica ślubu – koronkowa,
 • Czternasta rocznica ślubu – kości słoniowej,
 • Piętnasta rocznica ślubu – kryształowa / szklana,
 • Dwudziesta rocznica ślubu – porcelanowa,
 • Dwudziesta piąta rocznica ślubu – srebrna,
 • Trzydziesta rocznica ślubu – perłowa,
 • Trzydziesta piąta rocznica ślubu – koralowa,
 • Czterdziesta rocznica ślubu – rubinowa,
 • Czterdziesta piąta rocznica ślubu – szafirowa,
 • Pięćdziesiąta rocznica ślubu – złota, czyli złote gody,
 • Pięćdziesiąta piąta rocznica ślubu – szmaragdowa / platynowa,
 • Sześćdziesiąta rocznica ślubu – diamentowa ,
 • Sześćdziesiąta piąta rocznica ślubu – żelazna,
 • Siedemdziesiąta rocznica ślubu – kamienna,
 • Siedemdziesiąta piąta rocznica ślubu – brylantowa,
 • Osiemdziesiąta rocznica ślubu – dębowa.

Co oznaczają nazwy rocznic ślubu? Dlaczego każda rocznica ma swoje określenie?

Jak wspomnieliśmy nieco wcześniej, każda rocznica ślubu przez pierwsze piętnaście lat, a następnie co piąta rocznica ma swoją nazwę. Większość z nich wymyśliła Emily Post w latach dwudziestych ubiegłego wieku, pozostałe uzupełniło towarzystwo jubilerskie w drugiej połowie lat trzydziestych tego samego stulecia. A dlaczego akurat takie nazwy zostały nadane świętowaniu konkretnej ilości lat małżeństwa? Jak na pewno zauważyłeś/zauważyłaś, każda rocznica ślubu nazywana jest od materiału lub budulca. Terminy te nawiązują do rosnącej trwałości i siły związku. Im dłużej trwa wspólne życie, tym budulec jest mocniejszy i szlachetniejszy. Nazwy rocznic małżeńskich związane są więc z umacnianiem się związku małżeńskiego z roku na rok.

Od papierowej po kolejne rocznice ślubu – symbolika poszczególnych jubileuszy

Temat nazewnictwa rocznic ślubu poruszyliśmy już wcześniej. Teraz opowiemy nieco o tym, czemu konkretnie zawdzięczają swoje swoje nazwy poszczególne gody małżeńskie.

1 rocznica ślubu – papierowa

Pierwsza rocznica ślubu nazywa się papierową. Nazwa przyjęła się dlatego, że świeży związek może okazać się nietrwały. Nie ma jeszcze swojej złożonej historii i większości przypadków nie został jeszcze narażony na ewentualne turbulencje. Rocznica papierowa jest jednak niezwykle często hucznie obchodzona. Nic dziwnego, w końcu jubileusz ślubu powinien cieszyć bez względu na liczbę spędzonych razem lat. Pierwsza rocznica jest papierowa także dlatego, że symbolizuje kartę papieru, na której zapisać można wspólne dzieje a według niektórych, także papier, czyli dokument potwierdzający zawarcie związku małżeńskiego.

Pierwsza rocznica ślubu to świetna okazja do wspólnego świętowania. Aby uczcić ten dzień z należytą mu uwagą, można podarować ukochanej/ukochanemu produkt wykonany z papieru. Jest to trudne zadanie, dlatego zaleca się także zakup jakiegokolwiek (trafiającego w gust osoby obdarowanej) prezentu i owinięcie go w piękny papier do pakowania.

2 rocznica ślubu – bawełniana

Druga rocznica ślubu zwana jest bawełnianą. Kiedyś celebrowano ją darując ukochanemu/ukochanej prezent z bawełny. Dzisiaj również można tak zrobić, ponieważ z tego materiału uszyta jest odzież a także liczne akcesoria modowe i domowe. Bawełna jest materiałem znacznie trwalszym niż papier, dlatego drugie gody małżeńskie zawdzięczają swoją nazwę właśnie jej.

3 rocznica ślubu – skórzana

Ta rocznica nazywana jest skórzaną. Skóra słynie bowiem z dość dużej trwałości, tak jak trzyletnie małżeństwa. Elegancki prezent na ten jubileusz jest bardzo prosty do wyszukania. Może być to bowiem torebka, portfel, etui lub pasek. Niektórzy zakochani traktują sprawę niezwykle dosłownie i decydują się na... tatuaż. Jest on bowiem bezpośrednio związany ze skórą.

4 rocznica ślubu – kwiatowa lub owocowa

Czwarta rocznica ślubu ma nazwę kwiatowej, choć czasami nazywana jest również owocową. Czy oznacza to, że czteroletni związek małżeński jest mniej trwały niż trzyletni a nawet dwuletni i roczny? Absolutnie nie. W tym przypadku można mówić o wyjątku, który po prostu potwierdza regułę. A więc skąd wzięła się ta nazwa? Jeśli chodzi o jubileusz kwiatowy, to nawiązuje ona do symboliki tych roślin. Oznaczają one bowiem rozkwit miłości. Co do owocowej niestety nie mamy pojęcia. Nie znaleźliśmy bowiem żadnego uzasadnienia, które byłoby dla nas wystarczające. W tę rocznicę możemy podarować małżonce/małżonkowi kwiaty. To prawdopodobnie najprostszy wybór a zarazem najbardziej trafny.

5 rocznica ślubu – drewniana

Piąta rocznica ślubu nazywamy drewnianą. Przyjmuje się, że wspólne pięć lat małżeństwa oznacza trwałość związku i jego odporność na trudności. Związek, podobnie jak drzewo, rośnie i zapuszcza coraz większe i dłuższe korzenie, co jest naprawdę piękną metaforą. Co w takim razie podarować żonie/mężowi z tej okazji? Jeśli chodzi o drewno, to można postawić na rzeźbę lub figurkę albo wybrać coś zupełnie innego (świetnym pomysłem jest na przykład biżuteria z markazytami) i dołączyć do tego zamówioną wcześniej drewnianą tabliczkę z wypalonym laserem napisem.

6 rocznica ślubu – cukrowa

Szósty jubileusz to tak zwana rocznica cukrowa. Nie wiadomo skąd pochodzi jej nazwa. Może jest określeniem słodkości wspólnych sześciu lat małżeństwa? Tego nie wiemy. Wiemy jednak na pewno, że w ramach świętowania możesz postawić na pyszny, słodki deser we dwoje.

7 rocznica ślubu – wełniana lub miedziana

Siódma rocznica ślubu nazwę swoją zawdzięcza ciepłu i komfortowi, który charakteryzuje wełnę. Często określana jest jednak także miedzianą. Metal ten symbolizuje z kolei trwałość. Wełniana rocznica ślubu jest dość problematyczna pod względem prezentu. Można jednak zawsze wybrnąć z sytuacji kupując ukochanej osobie czapkę lub szalik z wełny.

8 rocznica ślubu – brązowa lub spiżowa

Ósme gody małżeńskie określane są mianem brązowych lub spiżowych. Oba terminy nawiązują do siły i trwałości związku. Czy oznacza to, że ukochanej/ukochanemu należy podarować coś ze spiżu? Na przykład pomnik? Oczywiście, że nie. Pozwoliliśmy sobie jedynie zażartować nawiązując do słynnej pieśni Homera. Co więc podarować bliskiej osobie z okazji ósmej rocznicy zaślubin? To, co spodoba się jej/jemu najbardziej. Dla kobiety na pewno idealna będzie biżuteria z kamieniami szlachetnymi.

9 rocznica ślubu – gliniana lub blaszana

Dziewiąta rocznica ślubu to rocznica gliniana, zwana też blaszaną. Glina to materiał, z którego ulepić można coś trwałego. Podobnie jak małżeństwo, które lepimy przecież przez cały czas jego trwania. Z okazji tego jubileuszu można podarować komuś wyroby ceramiczne. Nie musi być to jednak naczynie, ponieważ w dobrych sklepach jubilerskich znajduje się wysokiej jakości biżuteria ceramiczna. Stanowi ona wspaniały pomysł na prezent.

10 rocznica ślubu – cynowa lub aluminiowa

Dziesiąta rocznica jest wyjątkowa, ponieważ jest to pierwszy okrągły jubileusz. Nosi ona nazwę rocznicy cynowej lub aluminiowej. Trudno jednak o ciekawy i atrakcyjny podarunek z cyny lub aluminium, dlatego warto postawić na coś niezwiązanego z tymi terminami. Jeśli chodzi o propozycje dla pań, to na pewno doskonała będzie biżuteria z topazem lub innym kamieniem naturalnym.

11 rocznica ślubu – stalowa

Jedenasty jubileusz ślubu nosi nazwę stalowego. Metal ten słynie ze swej trwałości i wytrzymałości. Dokładnie tak jak ponad dziesięcioletnie małżeństwo. W temacie prezentu ze stali, dobrym pomysłem będzie biżuteria. Nie ma ona jednak zbyt wielkiej wartości, dlatego można wymienić ją na biżuterię srebrną. Wyglądem są one do siebie bowiem zbliżone, a srebro niesie ze sobą pewną obietnicę :) Jaką? Obietnicę 25 lat razem, świętowanych za 14 następnych okrążeń Ziemi wokół słońca!

12 rocznica ślubu – jedwabna lub lniana

Jedwab i len to materiały, które znacząco się od siebie różnią. Dlaczego nazwy dwunastej rocznicy ślubu zyskały tak różne określenia? Przecież len słynie z trwałości, ale i sztywności. Jedwab natomiast z miękkości i delikatności. Co wiąże oba materiały? Ciasno utkane nicie. I wszystko stało się już jasne, prawda? Wraz z upływem lat, małżeństwo staje się silniejsze, lepiej splecione. Darowanie bliskiej osobie lnu nie brzmi zbyt zachęcająco. Znacznie lepiej więc postawić na jedwab. Apaszka jedwabna wydaje się wręcz idealnym pomysłem.

13 rocznica ślubu – koronkowa

Misterna praca nad nićmi skutkuje powstaniem pięknej koronki. Podobnie jak praca nad związkiem, skutkuje utrwaleniem go. Świetnym nawiązaniem do tego jubileuszu będzie więc biżuteria ażurowa, która swoim wyglądem przypomina koronkę.

14 rocznica ślubu – kości słoniowej

Silny jak kość słoniowa czternastoletni związek małżeński wymaga specjalnego prezentu. Kiedyś był to podarunek wykonany z kości słoniowej. Jako, że kłusownicy pozbawili życia większości populacji tych niezwykłych zwierząt, pozyskiwanie jej zostało zakazane. Ten okrutny proceder niestety nie zniknął całkowicie, jednak został on znacząco ograniczony. Zachęcamy więc o porzuceniu pomysłu poszukiwania prezentu z tego materiału. Jest to bowiem okupowane krwią łagodnych i pięknych słoni. W zamian można wybrać wyroby z kamieniem, który kolorem przypomina kość słoniową. Świetnym podarunkiem będzie więc biżuteria z opalem.

15 rocznica ślubu – kryształowa lub szklana

Mimo, że kryształ i szkło nie słyną z trwałości, cechują się one blaskiem i pięknem. Być może dlatego w ten właśnie sposób nazywane jest piętnaście wspólnych lat jako małżeństwa. Co można podarować z niniejszej okazji? Szklankę? Kryształową kulę? To oczywiście żarty. Możesz postawić na coś, co wyglądem przypomina wspomniane materiały. Biżuteria z cyrkoniami może być więc dobrym pomysłem.

20 rocznica ślubu – porcelanowa

W tym przypadku znacznie łatwiej o wybór podarunku niż wytłumaczenie nazwy tej rocznicy :) Porcelanowe filiżanki aż proszą się o zakup. A co z terminologią? Pozostaje nam założyć, że nawiązuje ono ponownie do piękna wyrobów z porcelany. Jeśli związane byłoby z trwałością tego materiału, dwadzieścia wspólnych lat mogłoby rozpaść się z hukiem.

25 rocznica ślubu – srebrna

Jest to jedna z dwóch najwcześniej świętowanych rocznic. Jak wspomnieliśmy wyżej, tradycja obdarowywania ukochanej żony po dwudziestu pięciu latach małżeństwa srebrnym wieńcem sięga czasów Cesarstwa Rzymskiego. Srebro jest bowiem metalem szlachetnym, który zasługuje na wyróżnienie. Z okazji rocznicy najlepiej więc podarować ukochanej/ukochanemu srebrną biżuterię. Najpiękniejsze wyroby znajdziesz w ofercie naszego sklepu.

30 rocznica ślubu – perłowa

Perła to kamień szlachetny, który powstaje przez długie lata. Jest niezwykle pożądany, dlatego najlepszym pomysłem na prezent na 30 rocznicę ślubu jest biżuteria z perłą. Mogą być to kolczyki, może być naszyjnik lub bransoletka. Bez względu na to jaki wyrób jubilerski wybierzesz, zachęcamy do zapoznani się z naszą ofertą.

35 rocznica ślubu – koralowa

Koral jest stosunkowo trwały, choć swoją nazwę trzydziesta piąta rocznica ślubu zawdzięcza raczej jego pięknu. Jako, że rafy koralowe ulegają silnej degradacji ze względu na ingerencję człowieka w ekosystem, znacząco ograniczono wydobywanie tego cennego materiału. W naszym sklepie znajdziesz kilka wyrobów z koralem, który zaczerpnięty został z drugiej ręki. Działamy w zgodzie z naszym sumieniem, dlatego zależy nam na ograniczeniu stopnia zniszczenia raf koralowych na świecie. Z tego powodu zachęcamy do wyboru akcesoriów z innym kamieniem naturalnym. Może być to na przykład biżuteria z tanzanitem, który występuje tylko w jednym miejscu na świecie – w Tanzanii. Wyjątkowa rocznica wymaga bowiem wyjątkowego daru.

40 rocznica ślubu – rubinowa

Rubin to symbol miłości. Kamień ten cechuje się dużą trwałością i odpornością na zarysowanie. Nic więc dziwnego, że czterdzieste gody małżeńskie noszą miano rubinowych. Jeśli szukasz pomysłu na prezent, najlepszym będzie biżuteria z rubinem. Kolczyki, naszyjnik, bransoletka, pierścionek lub zawieszka z tym minerałem na pewno spodoba się osobie obdarowanej.

45 rocznica ślubu – szafirowa

Czterdziesta piąta rocznica ślubu to wyjątkowa okazja do świętowania. W końcu to ostatni duży jubileusz przed pięćdziesięcioleciem pożycia małżeńskiego. Nazywana jest szafirową nie bez powodu. W końcu szafir to jeden z najtwardszych minerałów na świecie. Większym stopniem twardości charakteryzuje się jedynie diament. Szafir porysować więc można tylko diamentem lub innym szafirem. Określenie godów małżeńskich szafirowymi świadczy więc o niebywałej sile związku. Jak na pewno się domyślasz, wspaniałym prezentem na tę okazję będzie biżuteria z szafirem.

50 rocznica ślubu – złota

Małżeństwo trwające pół wieku zasługuje na wyjątkową nazwę. Złote gody swe korzenie mają w czasach Cesarstwa Rzymskiego. Jak wspomnieliśmy na początku poradnika, z tej okazji mężowie darowali swoim żonom złoty wieniec. Obecnie najlepszym prezentem będzie więc biżuteria ze złota. Jeżeli jednak szukasz alternatywy dla tak kosztownego podarunku, mamy dla Ciebie świetną wiadomość. W naszej ofercie znajdziesz kategorię wyrobów jubilerskich, która wyglądem najlepiej wpisze się we wzorzec. Jest to bowiem biżuteria pozłacana, która wykonana jest ze srebra próby 925, pokrytego warstwą 24k złota.

55 rocznica ślubu – szmaragdowa

Wiele rocznic ślubu posiada swoją nazwę nawiązującą do jednego z kamieni szlachetnych lub metali. W przypadku pięćdziesiątych piątych godów małżeńskich, jest to szmaragd. Ten niezwykle rzadki minerał piastuje swoje stanowisko, ponieważ symbolizuje wysoką wartość związku z tak dużym stażem. Jeśli zastanawiasz się, jaki prezent będzie najlepszy na tę okazję, spieszymy z odpowiedzią. Jest to biżuteria ze szmaragdem.

60 rocznica ślubu – diamentowa

Diament to najtwardszy minerał na Ziemi. Zarysować go może jedynie inny diament. Czy określenie jubileuszu jako diamentowego, nie jest najlepszym, jeśli chodzi o sześćdziesięciolecie małżeństwa? Naszym zdaniem jest, dlatego w pełni aprobujemy nazywanie tych godów małżeńskich diamentowymi. Jak się domyślasz, idealnym wręcz prezentem z tej okazji jest biżuteria z diamentami. Jeśli jednak nie dysponujesz tak wielkim budżetem, możesz postawić na tańszą alternatywę. Jest nią biżuteria z cyrkoniami. Możesz wybrać wyroby ozdobione jedynie tymi kamieniami, możesz też postawić na połączenie naturalnych kamieni szlachetnych i cyrkonii. Bez względu na to, na jaki podarunek się zdecydujesz, zachęcamy do zapoznania się z naszym asortymentem.

65 rocznica ślubu – żelazna

Sześćdziesiąte piąte gody małżeńskie noszą miano żelaznych. Nic dziwnego, w końcu metal ten słynie z trwałości. Czy jednak darowanie z tej okazji wyrobów z żelaza będzie dobrym pomysłem? Przyznamy szczerze, że ciężko nam znaleźć pomysł na to, co to by tak naprawdę miało być. Jesteśmy zdaniem, że jednak lepszym podarunkiem będzie biżuteria srebrna. Jaka? Na przykład biżuteria z cytrynem, która prezentuje się naprawdę luksusowo.

70 rocznica ślubu – kamienna

Kamienie słyną z ciężkości, twardości i wytrzymałości. Podobnie jak małżeństwa z siedemdziesięcioletnim stażem. To naprawdę imponujący okres wspólnie spędzonego czasu. Przyznamy szczerze, że jesteśmy pełni podziwu dla tak długiego pożycia małżeńskiego. Małżonkowie zasługują oczywiście na wyjątkowe prezenty. Może wśród nich znajdzie się biżuteria z kamieniami? Bo przecież kamień nie zawsze musi oznaczać kamyk. Może być to również wspaniały minerał. Biżuteria z agatem albo biżuteria z perydotem wydaje nam się rewelacyjnym pomysłem. Dlaczego? Ponieważ oba te kamienie, które znajdują się w naszej ofercie, występują w pięknym, zielonym kolorze. Zieleń to kolor nadziei i spokoju, dlatego ozdobiona nim biżuteria stanowi wspaniały dar od ukochanej osoby.

75 rocznica ślubu – brylantowa

Brylantowe gody to wydarzenie, które budzi szacunek, podziw i nutkę zazdrości. Bo czy może być coś piękniejszego niż siedemdziesiąta piąta rocznica zaślubin? Nic więc dziwnego, że nazywana jest ona brylantową. Brylant jest bowiem specjalnie oszlifowanym diamentem, który przecież słynie ze swojej twardości. Tak jak w przypadku diamentowych godów, tak i w przypadku godów brylantowych, nie musisz przeznaczać na prezent majątku. Wybierz alternatywę dla brylantów, którą stanowią cyrkonie. Wyglądają one bardzo podobnie do brylantów, a ich cena jest nieporównywalnie niższa.

80 rocznica ślubu – dębowa

Powiedzenie "silny jak dąb" nie wzięło się znikąd. Drzewo to cechuje się długowiecznością i niewyobrażalną siłą. Podobnie jak osiemdziesięcioletnie małżeństwa. Ten wspaniały jubileusz to okazja, która nie przydarza się często. Wymaga ona więc wyjątkowego uczczenia. Oferowana przez nas biżuteria z granatem świetnie wpisuje się w jej charakter. Granat to kamień o ciemnym, bordowo brązowym odcieniu, który przywodzić może na myśl drzewo. Wyroby, które zdobi stanowią więc ciekawy pomysł na prezent.

Różnice kulturowe – czy w innych krajach rocznice ślubu mają swoje odmienne nazwy?

Większość nazw godów małżeńskich na świecie pokrywa się ze sobą. Bywają jednak drobne różnice. Na przykład w Wielkiej Brytanii pierwsza rocznica ślubu nazywana jest najczęściej bawełnianą lub papierową, natomiast druga papierową lub bawełnianą. Pozostałe nazwy są takie same jak w Stanach Zjednoczonych, w których to terminologia ta w ogóle została stworzona.

Świętowanie z okazji rocznicy ślubu – dlaczego obchodzimy każdy jubileusz zawarcia małżeństwa?

Małżeństwo to związek formalny, który ma realne przełożenie na życie jego członków. W końcu poza miłością, łączy ich chociażby możliwość decydowania o sobie nawzajem, gdy jedna z osób nie jest w stanie o sobie stanowić. Nic więc dziwnego, że świętuje się każdy jubileusz zawarcia związku. Jak wielokrotnie wspominaliśmy we wcześniejszej części poradnika, tradycja obchodzenia tej uroczystości sięga czasów Cesarstwa Rzymskiego i to właśnie Rzymianom należy podziękować za ten wspaniały zwyczaj.

Pomysły na prezent z okazji rocznicy ślubu – poznaj nasze propozycje podarunków

Jaki prezent na rocznicę ślubu będzie najlepszy? Na przykład taki, który nawiązuje do nazwy konkretnego jubileuszu. O naszych propozycjach pisaliśmy przy okazji poszczególnych jubileuszy. Ale jeżeli nie podoba Ci się nic, co związane jest z nazwą tego wydarzenia, nie martw się. Zawsze możesz zainspirować się poniższą listą:

 • biżuteria srebrna,
 • bukiet kwiatów,
 • masaż dla pary,
 • kolacja w eleganckiej restauracji,
 • jednodniowy pobyt w SPA,
 • weekendowa wycieczka do ulubionego miasta.

Biżuteria jako prezent na rocznicę ślubu – jakie kamienie symbolizują konkretne jubileusze?

Jako, że zajmujemy się wytwarzaniem i sprzedażą srebrnej biżuterii z kamieniami szlachetnymi i sztucznymi, jeszcze raz przypomnimy, które gody małżeńskie noszą nazwy nawiązujące do kamieni oraz srebra.

 • Dwudziesta piąta rocznica ślubu – srebrna,
 • Trzydziesta rocznica ślubu – perłowa,
 • Trzydziesta piąta rocznica ślubu – koralowa,
 • Czterdziesta rocznica ślubu – rubinowa,
 • Czterdziesta piąta rocznica ślubu – szafirowa,
 • Pięćdziesiąta piąta rocznica ślubu – szmaragdowa / platynowa,
 • Sześćdziesiąta rocznica ślubu – diamentowa ,
 • Siedemdziesiąta rocznica ślubu – kamienna,
 • Siedemdziesiąta piąta rocznica ślubu – brylantowa.

Życzenia na rocznice ślubu – czego życzyć bliskim z okazji jubileuszu małżeństwa?

 Na to pytanie nie ma niestety jednej odpowiedzi. Aby życzenia były naprawdę udane, należy wykorzystać w nich odniesienia do osobistych doświadczeń i marzeń osoby, której chcemy je złożyć. Można oczywiście życzyć zdrowia, miłości, szczęścia oraz dalszych lat spędzonych razem, ale całość należy uzupełnić czymś od siebie. Pamiętaj, że najważniejsze w tym wydarzeniu są osoby, które świętują swój jubileusz. Jeśli jesteś to Ty i Twój mąż/Twoja żona, na pewno wiesz, czego mu/jej życzyć. Jeżeli są to rodzice lub dziadkowie, przypomnij sobie historie z początku ich związku i wspomnij o nich w życzeniach. Na pewno zrobi im się cieplej na sercu, że ktoś poza nimi pamięta jeszcze o początkach tej wspaniałej miłości.

Szukasz wyjątkowego prezentu dla żony? Znajdziesz go w naszym sklepie internetowym www.bizuteriaperlei.pl

Sklep internetowy z biżuterią srebrną Perlei to kopalnia pomysłów na prezent na rocznicę ślubu. Oferujemy wysokiej jakości wyroby ze srebra próby 925. Posiadamy biżuterię z kamieniami naturalnymi i sztucznymi. Mamy wyroby srebrne i pozłacane. Jeśli więc szukasz podarunku dla bliskiej Ci osoby, na pewno znajdziesz go na naszej stronie internetowej. Zachęcamy więc do zapoznania się z naszą ofertą online!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl