Biżuteria PERLEI
Najpopularniejsze sploty łańcuszków – nazwy i charakterystyka poszczególnych rodzajów tej biżuterii
Najpopularniejsze sploty łańcuszków – nazwy i charakterystyka poszczególnych rodzajów tej biżuterii

Najpopularniejsze sploty łańcuszków – nazwy i charakterystyka tej biżuterii

Hasło, które w wyszukiwarkach internetowych wpisywane jest niezwykle często to: łańcuszki sploty. Wiele osób nie kojarzy nawet podstawowych nazw tej biżuterii, nie mówiąc już o jej charakterystyce. Z tego powodu postanowiliśmy napisać niniejszy poradnik. Pragniemy bowiem pomóc naszym Klientom i Klientkom w zapoznaniu się z tym zagadnieniem. Zostań z nami, jeżeli więc chcesz dowiedzieć się:

 • jakie są sploty łańcuszków?
 • jaki splot łańcuszka do zawieszki jest najlepszym rozwiązaniem?
 • jaki łańcuszek możesz nosić bez żadnych dodatków?
 • jakie łańcuszki najczęściej noszą mężczyźni?
 • jakie łańcuszki najchętniej zakładają kobiety?

Łańcuszki sploty – poznaj najczęściej wybierane rodzaje w naszym kraju

Jeśli chodzi o nazewnictwo, nie jesteśmy w stanie nawet w przybliżeniu wymienić wszystkich istniejących splotów. Jest ich bowiem cały ogromny katalog, choć zdecydowana większość osób wybiera najpopularniejsze 10. Skupimy się więc właśnie na nich. A więc...

Jakie są sploty łańcuszków, które cieszą się największą popularnością?

 • splot ankier,
 • splot pancerka,
 • splot linka, 
 • splot singapur,
 • splot kostka,
 • splot kulkowy,
 • splot rolo,
 • splot figaro,
 • splot popcorn,
 • splot bismarck.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, czym charakteryzują się poszczególne sploty, zostań z nami!

Splot ankier – najbardziej uniwersalny rodzaj łańcuszka dla mężczyzn i kobiet

Większość osób myśląc o łańcuszku ma w głowie właśnie ankier. Ten splot należy do najbardziej popularnych ze wszystkich. Nie ma tutaj znaczenia czy są to łańcuszki srebrne czy złote, cienkie czy grube, długie czy krótkie. Noszą go zarówno kobiety i dziewczynki, jak i mężczyźni i chłopcy. Zbudowany jest z połączonych ze sobą owalnych ogniw o tej samej wielkości i grubości. Ogniwa zespolone są ze sobą pod kątem 90 stopni. Cechuje je lekkie spłaszczenie. Swoją nazwę splot ten zawdzięcza angielskiemu słowu "anchor", które oznacza "kotwicę". Dlaczego? Ponieważ wyglądem przywodzi on na myśl łańcuch, na którym zawieszona jest kotwica. Najczęściej używa się go jako bazy do stworzenia naszyjnika. Idealnie sprawdza się bowiem z praktycznie każdym rodzajem zawieszek. Może występować w wielu wariantach. Łańcuszek ankier może się bowiem składać z oczek bardziej lub mniej spłaszczonych, bardziej lub mniej rozciągniętych a także bardziej lub mniej zaokrąglonych. Może być drobniutki jak mgiełka i gruby na kilkanaście milimetrów.

Splot pancerka – najczęściej wybierany przez naszych Klientów łańcuszek męski

Pancerka to łańcuszek o płaskim splocie. Ogniwa są najczęściej częściowo oszlifowane, dzięki czemu biżuteria lekko połyskuje podczas poruszania się. Bywają jednak modele, w których nie stosuje się szlifu. W takich przypadkach oczka są w różnym stopniu zaokrąglone. Klasyczny łańcuszek o splocie pancerka cechuje się fasetowaniem, co sprawia, że nie wymaga on dodatkowych zdobień. Jest to rodzaj typowo męski, choć warianty najdelikatniejsze i najcieńsze noszą również panie. Występuje on bowiem w bardzo dużej ilości grubości, szerokości i gęstości ogniwek do wyboru. Niektóre łańcuszki pancerka posiadają oczka tak gęsto ze sobą połączone, że sprawiają wrażenie, jakby stanowiły jedność. Inne bywają oddalone od siebie na tyle, że przypominają nieco mocno rozciągnięty ankier.

Splot linka – najchętniej zamawiany przez nasze Klientki łańcuszek damski

Wybierając łańcuszek dla siebie, panie bardzo często decydują się na tak zwaną linkę. Przez wiele osób ten rodzaj biżuterii nazywany jest również żmijką, choć jest to nie do końca trafne określenie. Łańcuszek typu linka od żmijki różni się dość mocno, dlatego nie będziemy używać tego terminu w odniesieniu do linki. A jak wygląda tytułowa linka? Właściwie tak, jak gdyby nie składała się ona z oczek a stanowiła jedną, spójną całość. Jest to jednak jedynie złudzenie. W rzeczywistości ogniwa łańcuszka są po prostu bardzo gęsto ze sobą ułożone. Takie rozwiązanie sprawia, że od biżuterii odbija się światło, dzięki czemu sama w sobie stanowi piękną ozdobę. Wspaniale układa się na szyi bez względu na to, czy zawieszony jest na niej wisiorek czy nie. Linka występuje w wielu różnych wariantach. Najbardziej popularne są te okrągłe w przekroju, choć w sklepach znaleźć można również modele kwadratowe, pięciokątne, sześciokątne a nawet ośmiokątne.

Splot singapur – ozdobny łańcuszek dla kobiet i naszyjnik damski w jednym

Singapur, znany również jako singapurka, to łańcuszek na tyle atrakcyjny, że nie wymaga dodatkowej ozdoby w postaci wisiorka. Nie znaczy to jednak, że żaden do niego nie pasuje. W zestawieniu z odpowiednio dobraną przywieszką, prezentuje się naprawdę świetnie. Singapur to płaski splot polegający na gęstym ułożeniu ogniwek i skręceniu całości tak, by wyglądem przypominały nić DNA. Jeśli chodzi o budowę ogniwek, to nawiązują one do pancerki, jednak są znacznie delikatniejsze i bardziej subtelne. W przypadku łańcuszków typu pancerka, połączone są ze sobą dwa ogniwka. W przypadku łańcuszka singapur – trzy.

Kostka – popularny splot łańcuszka znany również pod nazwą veneziana

Splot łańcuszka typu kostka na świecie znany jest pod nazwą veneziana. Polskie określenie jest jednak znacznie bardziej trafne, ponieważ stanowi swoisty opis tej biżuterii. Mimo, że łańcuszek kostka ma oczka , które wyglądem przypominają sześciany, wcale nimi nie są. Nie widać tego na pierwszy rzut oka, ale kostka jest odmianą łańcuszka typu ankier. Ogniwka są jednak w tym przypadku kwadratowe i płaskie, co daje wspomniany efekt. Łączą się ze sobą bardzo gęsto i regularnie. Występują w wariantach grubszych i drobniejszych. Stanowią fantastyczną bazę do stworzenia naszyjnika, dlatego miłośniczki zawieszek noszą go niezwykle często.

Splot kulkowy – łańcuszek składający się z drobnych kuleczek

Ten typ łańcuszka występuje w wielu różnych wariantach. Wszystkie łączy jednak jedno – składają się one z kuleczek, nawleczonych na żyłkę. Łańcuszek kulkowy może być gładki i fasetowany. Fasetowanie oznacza nic innego jak szlifowanie, które sprawia, że gładka powierzchnia odbija światło. Efekt jest taki, że fasetowany łańcuszek błyszczy przy najdelikatniejszym nawet ruchu szyi. Kulki mogą być również nieoszlifowane. Wtedy biżuteria srebrna lub złota nie mieni się, co nie oznacza, że jest to jego wada. Trzecim rodzajem tego efektownego splotu jest urozmaicenie go przez dodatkowe ozdoby w postaci kuleczek większych niż pozostałe. Większe kulki nałożone są na żyłkę w takich samych odstępach, mniejsze są bardzo gęsto ułożone. Ostatnim kulkowym łańcuszkiem jest model, w którym ogniwa przypominają dwie złączone ze sobą kuleczki.

Splot rolo – zaokrąglona wersja łańcuszka damskiego i męskiego typu ankier

Łańcuszek rolo to jedna z wielu odmian ankra. Różnica jest jednak taka, że w tym drugim przypadku ogniwka są owalne lub nawet prostokątne, natomiast w tym pierwszym zdecydowanie okrągłe. Oczka mogą być różnej wielkości. Niektóre modele są na tyle drobne, że ledwo zaznaczają swoją obecność na dekolcie. Inne na tyle duże, że można doczepiać do nich charmsy. Z tego powodu łańcuszek rollo często wykorzystywany jest do tworzenia bransoletek modułowych.

Splot figaro – lekko zmodyfikowany męski łańcuszek typu pancerka

Jest to jeden z najczęściej wybieranych męskich splotów łańcuszka. Można nosić go bez żadnych dodatków, choć stanowi on również świetny zestaw z wieloma zawieszkami. Mężczyźni zakładają do niego najczęściej krzyżyk lub medalik. Wielu panów pozostawia go jednak bez wisiorka, zwłaszcza, gdy jest to model masywny i szeroki. Figaro jest odmianą splotu pancer. Jego nazwa pochodzi od tytułu opery Wolfganga Amadeusza Mozarta „Wesele Figara”. Dlaczego? Ponieważ podczas premierowego pokazu tego niezwykłego dzieła splot ten pojawił się na scenie. Nic dziwnego, że już wkrótce stał się jednym z najczęściej poszukiwanych łańcuszków męskich. Jak więc prezentuje się ta ozdoba? Jak wspomnieliśmy wyżej, jest to zmodyfikowana odmiana pancerki. Modyfikacja polega na tym, że co trzecie lub co czwarte oczko jest znacząco wydłużone w stosunku do pozostałych.

Splot typu popcorn – łańcuszek dla kobiet, który można nosić jako naszyjnik

Wśród modeli łańcuszków wyróżnić można także przyjemnie brzmiący popcorn, który występuje w różnych grubościach do wyboru. Jak wiadomo, jego nazwa pochodzi od angielskiego słowa będącego określeniem prażonej kukurydzy. Mimo, że splot ten stosuje się w łańcuszkach, znacznie częściej zdobi on jednak bransoletki. Jak wygląda ten rodzaj bizuterii? Popcorn to łańcuszek, który składa się z drobnych kuleczek, które są ze sobą poprzeplatane i niezwykle gęsto połączone. Wbrew tego, co sugeruje nazwa, popcorn wyglądem przypomina bardziej kolbę kukurydzy niż jej prażone ziarna.

Splot bismarck – okazały i niezwykle wytrzymały łańcuszek a zarazem naszyjnik

Jak nietrudno się domyślić, nazwa tego łańcuszka nawiązuje do słynnego niemieckiego Żelaznego Kanclerza – Otto von Bismarcka. Kanclerz bardzo lubił ten splot, dlatego nazwany został on jego nazwiskiem. Jak wygląda ten rodzaj biżuterii? Bismarck to płaska, najczęściej dość szeroka taśma, która składa się z równoległych rzędów ogniwek. Na szerokość łańcuszka bezpośrednio przekłada się liczba rzędów oraz wielkość, grubość i szerokość ogniwek. Ten splot nie jest zbyt często widywany na szyi. Jest on z kolei bardzo popularny jako ozdoba na nadgarstku, czyli bransoletka.

Pozostałe rodzaje splotów łańcuszków – mniej popularne rodzaje tej biżuterii

Jak wspomnieliśmy wyżej, największa liczba osób wybiera opisane w poprzedniej części poradnika łańcuszki. Nie oznacza to jednak, że w sklepach nie można znaleźć także innych typów tej biżuterii. Jakie więc inne wzory wyróżniamy?

Łańcuszki sploty mniej popularne:

 • splot lisi ogon – wyglądem przypomina formę warkocza. Składa się z dwóch a nawet trzech pasm oczek, które się ze sobą przeplatają;
 • nonna – znana również jako mona lisa. W tym przypadku małe oczka przeplatają się z większymi tak, że małe znajdują się w środku dużych;
 • splot gucci – znany również pod nazwą drabinka, marina lub łańcuszek marynistyczny. Ogniwka, z których jest zbudowany są płaskie, owalne i połączone na środku przez dodatkowe spojenie, nadające wyrobowi więcej fantazyjnego charakteru;
 • splot królewski – jest to jeden z najbardziej okazałych łańcuchów. Każdy element składa się z kilku ogniwek, co sprawia, ze jest on naprawdę mocny i masywny. Nazywany jest także łańcuchem bizantyjskim;
 • garibaldi – zbudowany jest z podwójnych ogniwek, które poprzeplatane są ze sobą pod kątem 90 stopni;
 • splot corda – wyglądem przypomina sznurek, stąd jego nazwa. Składa się z wielu ogniwek, które są ze sobą gęsto poprzeplatane.

Łańcuszki najlepsze do zawieszek – zobacz jakie sploty najbardziej pasują do wisiorków

Jaki slot łańcuszka do zawieszki wybrać? Najlepszym i najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem jest ankier. Sprawdza się on zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Jeśli chcesz postawić na typowo kobiecy model, możesz też wybrać linkę, singapur, kosteczkę lub rollo. Jeśli szukasz modelu typowo męskiego, postaw na pancerkę lub figaro.

Wytrzymałość na zerwanie – jaki splot łańcuszka jest mocny?

Zwykło się mawiać, że łańcuch jest tak mocny, jak jego najsłabsze ogniwo. Sprawdza się to zarówno dosłownie jak i w przenośni. Z tego powodu warto przyjrzeć się ogniwkom łańcuszka. A więc jaki splot łańcuszka jest mocny? Odpowiedź jest dość prosta. Największą wytrzymałością spośród najbardziej popularnych wzorów cieszą się ankry. Ich ogniwka są bowiem solidne, nawet przy drobnych wariantach. Oczywiście każdy cienki łańcuszek jest bardziej narażony na zerwanie niż masywniejszy okaz o tym samym splocie. Jeśli więc szukasz naprawdę trwałego produktu, postaw na taki, który cechuje się większą grubością.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl