Biżuteria PERLEI
Szafir - naturalny kamień szlachetny. Zobacz jak wygląda i jakie ma właściwości oraz dlaczego tak często zdobi pierścionki zaręczynowe
Szafir - naturalny kamień szlachetny. Zobacz jak wygląda i jakie ma właściwości oraz dlaczego tak często zdobi pierścionki zaręczynowe

Czym jest i skąd pochodzi, czyli garść informacji na temat występowania szafiru i jego właściwości

Szafir jest niesamowitym naturalnym kamieniem szlachetnym, należącym do grupy korundów (z gromady tlenków)

Jest ich niebieską odmianą. Cechuje się niezwykłą twardością (jest drugi pod tym względem, zaraz po diamencie i cechuje się twardością 9 w skali Mosha) i jest rzadko spotykany w przyrodzie. Jego nazwa, sappheiros pochodzi z klasycznego języka greckiego i oznacza... lapis lazuli. Tak, w czasach starożytnych te kamienie były ze sobą mylone ze względu na kolor. Grecy nazwę tę zaczerpnęli prawdopodobnie z języków semickich, gdzie brzmiała ona następująco: sappir. Bez względu jednak na nazewnictwo, od zawsze ceniony był zarówno jako dzieło same w sobie, jak i jako niepodważalnie piękna ozdoba. Z tego powodu biżuteria z szafirem na zawsze wpisała się do kanonu jubilerstwa.

Mimo, że szafir kojarzony jest z kolorem niebieskim, można go spotkać również w wielu innych barwach

Poza niebieskimi i granatowymi, mamy też klejnoty bezbarwne i białe, w różnych odcieniach różowych i fioletowych a także pomarańczowe i żółte oraz zielone, brunatne, szare i czarne. Poza wymienionymi, w naturze można spotkać także klejnoty dwubarwne oraz będące przykładem asteryzmu (jest to ciekawe zjawisko optyczne, które polega na tym, że na klejnocie widoczne są cienkie smugi świetlne, które układają się w podobnym do gwiazdy kształcie). Są one mniej popularne, ale cechują się równie ogromnym pięknem oraz wspomnianą wyżej twardością. Pod względem mineralogicznym, jest taki sam jak rubin. Rubin jednak jest zawsze czerwony, dlatego szafir w tym kolorze nie można go spotkać. Na odcień tego kamyka wpływają domieszki tlenków żelaza i tytanu. To dzięki nim nabiera on niebieskości. A także jony wanadu, które nadają mu zabarwienia fioletowego; trójwartościowego żelaza, dzięki któremu otrzymujemy zabarwienie żółte i zielone i chromu nadającemu zabarwienie różowe.

Gdzie występuje szafir?

Mimo że szafiry należą do rzadkich, można je spotkać w wielu miejscach na świecie. Między innymi w:

 • Kambodży,
 • Birmie,
 • Indiach,
 • Australii,
 • Tanzanii,
 • Tajlandii,
 • Rosji,
 • Stanach Zjednoczonych,
 • Kolumbii,
 • RPA,
 • Namibii,
 • na Madagaskarze,
 • na Sri Lance, gdzie spotkać można olbrzymie, jednak niemające wartości jubilerskiej, okazy oraz
 • w Polsce.

Tak, dobrze czytasz. Szafiry występują u nas niezbyt powszechnie, jednak znaleźć je można na Dolnym Śląsku

Szafir naturalny, syntetyczny i sztuczny - czym charakteryzują się wymienione kamienie jubilerskie

Szafir naturalny

Powstał samoczynnie, jako dzieło Matki Natury. Nie pomógł mu żaden czynnik zewnętrzny. Dopiero po wydobyciu poddano go obróbce mającej na celu odpowiednie oszlifowanie. Jest klejnotem w 100% naturalnym, rzadkim, dlatego jego cena może być wysoka. Zależy jednak od klasy klejnotu. Najwyższe ceny osiągają okazy niebieskie. Czasami bywa, że są poprawiane. Nie wpływa to na ich skład fizyczno-chemiczny, a jedynie na atrakcyjność. Są wygrzewane, dzięki czemu zabarwienie staje się głębsze i bardziej wyraziste. Nie wpływa to na naturalność klejnotu.

Szafir syntetyczny

Wygląda jak ten, stworzony przez naturę, jednak zrobiono go w laboratorium. Jego skład chemiczny jest taki sam jak w przypadku oryginału. Czym więc się od niego różni? Tym, że nie wykopano go z ziemi. Tak, te dwa minerały są takie same pod wieloma względami. Różnią się natomiast ceną i ułożeniem inkluzji. Oraz, jak napisaliśmy, miejscem powstania danego okazu. Czy można je odróżnić gołym okiem? Nie, chyba, że ma się doświadczenie w gemmologii. Tylko certyfikowany gemmolog jest w stanie ocenić czy szafir jest syntetyczny czy naturalny. Nie zrobi tego nawet jubiler z wieloletnim doświadczeniem. Dlaczego? Ponieważ metody jego tworzenia zbliżone są do tych, które mają miejsce w świecie przyrody. Pierwsze syntezowanie korundów odbyło się około XIX wieku. Uzyskano wtedy rubiny wielkości małych kulek. Kilkadziesiąt lat później wprowadzono nową metodę. W płomień wodoro-tlenowy wdmuchiwano minerały, które następnie zaczynały tworzyć kryształy. Metoda ta pozwalała jednak na otrzymywanie tylko małych egzemplarzy kryształów. Im większe bowiem były, tym więcej miały zanieczyszczeń i skaz. Nie były więc atrakcyjne dla potencjalnego kupca. W połowie XX wieku, wymyślono więc nowy sposób, oparty o rozpuszczaniu tlenków i wodorotlenków glinu w niezwykle wysokiej temperaturze, pod wielkim ciśnieniem. Metoda ta, zwana hydrotermalną, nakazywała wieszanie zarodków na drutach ze srebra, które to zarodki rosły dzięki uzyskanemu roztworowi. Ostatnią, znaną metodą otrzymywania szafirowych klejnotów syntetycznych jest metoda Verneuila. Stosuje się ją po dziś dzień. Na czym polega? W celu uzyskania klejnotu, topi się specjalny materiał a otrzymaną ciecz umieszcza się poprzez opadanie na podkładzie, którym jest naturalny kryształ. On bowiem stanowi bazę do wzrastania szafirowego kryształu.

Szafir sztuczny

Tak naprawdę, w ogóle nie istnieje coś takiego. Ten termin wymyślono, żeby sprzedać sztuczne kamyczki jubilerskie jako alternatywę dla biżuterii szafirowej. Najczęściej pod tą nazwą kryją się zwykłe cyrkonie w barwie okołoniebieskiej (od chabrowej po granatową). Rozważając zakupy takiego produktu, weź to pod uwagę. Płacisz bowiem za zwykłą, powszechną cyrkonię, która jakością i twardością znacznie odbiega od oryginału przez co szybciej matowieje i traci blask. Kamyk sztuczny to taki, który nie posiada w naturze swojego odpowiednika pod względem budowy chemicznej i fizycznej. Szafir naturalny spotyka się w przyrodzie, dlatego określenie sztuczny wyklucza się z użycia w odniesieniu do tego klejnotu. Jest to zdecydowane przekłamanie.

Czy szafir posiada moc, czyli kilka słów na temat magicznych właściwości kamienia

Hmmm... Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy ma on w sobie magię inną niż tylko jego hipnotyzujące piękno. Wiele zależy bowiem od siły, z jaką człowiek w nią wierzy. Jak to mówią, wiara czyni cuda a siła sugestii jest naprawdę ogromna. Są osoby (jest ich bardzo dużo), które twierdzą, że magiczna moc jest dla nich odczuwalna. Że czują się lepiej mając go przy sobie. Że odczuli zmianę po tym, jak zmienili swoje podejście do jego siły. Ciężko stwierdzić czy jest to autosugestia, czy jego faktycznie działanie. Jak więc działa ten wspaniały twór natury?

Szafir - kamień nieśmiertelności i wiecznej młodości, który chroni przed złem

Tak przynajmniej twierdzili Persowie, natomiast umiejętność ochrony przed złem nadał mu papież Innocenty II w XIII wieku. Nakazał on biskupom i dostojnikom kościelnym noszenie pierścieni z szafirem poprzez dekret. Parę wieków później, papież Grzegorz XV ogłosił szafirowy twór, kamieniem kardynałów. Egipcjanie i Rzymianie łączyli go natomiast z prawdą i sprawiedliwością. Jak podchodzi się do niego w obecnych czasach? Mówi się, że leczy choroby, nerek, pęcherza i ogólnie dróg moczowych. Wpływa pozytywnie na organizmy dotknięte chorobami serca i skóry.

Szafir - symbol miłości, prawdy i czystości

Mówi się, że minerał ten symbolizuje takie wartości jak czystość sumienia, prawdomówność i spójność, ale przede wszystkim miłość, prawdę i czystość. Z tego między innymi powodu, pierścionki z szafirem są tak często darowane w ramach zaręczyn. Jaki znak zodiaku najlepiej pasuje do tego klejnotu? Byk i panna. Jeśli więc szukasz klejnotu dla osoby spod znaku byka lub panny, rozważ biżuterię z szafirowym oczkiem.

Srebrne kolczyki z szafirami | Biżuteria PERLEI

Dlaczego warto inwestować w biżuterię z szafirem

Klejnot ten daruje się świętującym 5, 7, 10, 17 i 45 rocznicę ślubu. Jest to też drugi najbardziej popularny po diamencie klejnot, który zdobi pierścionki zaręczynowe. Jest częstym upominkiem z okazji Dnia Matki, Walentynek i Dnia Kobiet. Jest niepodważalnym, wspaniałym dziełem Matki Natury, który nigdy nie traci ani swego piękna ani wartości. Dlaczego warto nabyć ozdobę z nim w roli głównej, którą potem można przekazywać z pokolenia na pokolenie. Tak jak robi się to w brytyjskiej rodzinie królewskiej. Słynny pierścionek z szafirem, który w 2010 roku książę William podarował księżnej Kate, wcześniej należał do jego mamy - świętej pamięci księżnej Diany, która dostała go w 1980 roku w ramach zaręczyn od księcia Karola. Ten niezwykłej piękności pierścionek podziwia do dziś cały świat. Jako, że wzór ten stał się niezwykle pożądany, zaczęto tworzyć jego repliki i modele oparte wizualnie na tym wspaniałym pierścieniu. Wzory podobne stylem do wspomnianego pierścionka zaręczynowego księżnej Kate a wcześniej księżnej Diany, znajdziesz także w ofercie naszego sklepu.

Srebrny pierścionek z szafirami | Biżuteria PERLEI

Szafiry w sklepie internetowym bizuteriaperlei.pl - gdzie znajdziesz odpowiednią kategorię w naszym menu

Oferta naszego sklepu skupia się na biżuterii srebrnej najwyższej jakości. Wszystkie elementy wykonane zostały ze srebra próby 925. Część z nich pokryliśmy rodem, który zapobiega ciemnieniu srebra, część 24 karatowym złotem a część pozostawiliśmy w formie naturalnej. Wśród wielu kategorii naszego sklepu znaleźć możesz pozycję "biżuteria z szafirem", w której znajdziesz srebrne kolczyki z granatowym klejnotem, srebrne pierścionki z niebieskim oczkiem, srebrne naszyjniki i wisiorki z szafirowym oczkiem oraz bransoletki srebrne z szafirami. Do wszystkich produktów z tej kategorii dodajemy certyfikaty jubilerskie, w których opisane są poszczególne parametry pierścionka, kolczyków, wisiorka, naszyjnika i bransoletki. Podane w nim informacje zawierają wagę (podaną w karatach) i wymiary kamieni, kraj ich pochodzenia oraz podstawowe informacje dotyczące samego wyrobu, czyli jego wagę w gramach, nazwę oraz krótki opis metalu szlachetnego, z którego są wykonane (srebro próby 925, srebro próby 925 rodowane, srebro próby 925 pozłacane). Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie produktu, formy wysyłki czy czegokolwiek innego, co dotyczy naszej oferty, zadzwoń pod numer 601-400-637 lub napisz wiadomość e-mail na adres: [email protected] a z przyjemnością Ci pomożemy!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl