Biżuteria PERLEI
Granat – kamień urodzinowy stycznia. Poznaj magię urodzinowego kamienia przypisanego pierwszemu miesiącowi roku. Zobacz jaki znak zodiaku powinien nosić biżuterię z granatem.
Granat – kamień urodzinowy stycznia. Poznaj magię urodzinowego kamienia przypisanego pierwszemu miesiącowi roku. Zobacz jaki znak zodiaku powinien nosić biżuterię z granatem.

Tradycja noszenia przy sobie kamienia urodzinowego jest znacznie dłuższa, niż mogłoby się wydawać. Biżuterię z minerałem przypisanym do miesiąca urodzenia oferowano już w XVIII wieku, choć zaczerpnięta została aż z czasów starożytnych. Jeśli chcesz dowiedzieć się czym są kamienie urodzeniowe, jaki kamień urodzinowy przypasowany jest do pierwszego miesiąca roku oraz jakie są jego właściwości, zachęcamy do przeczytania niniejszego poradnika.

Kamień urodzinowy – sprawdź, co oznacza to określenie i jakie minerały przypisane są do konkretnych miesięcy

W biblijnej Księdze Wyjścia znaleźć można wzmiankę na temat napierśnika Aarona. Inkrustowany 12 kamieniami szlachetnymi pektorał nosił ze sobą konkretną symbolikę. Każdy minerał był symbolem jednego z ówczesnych plemion izraelskich. Świadczył o najwyższym autorytecie kapłana oraz o jego niebywałej potędze. Temat ten pozostawał nieporuszony aż do I wieku n.e., kiedy Józef Flawiusz postanowił to zmienić. Szukał on bowiem zależności pomiędzy znakami zodiaku a konkretnymi klejnotami, które wcześniej zdobiły napierśnik Aarona. 4 wieki później zagadnieniem tym zajął się św. Hieronim. To właśnie ci dwaj uczeni uznawani są za twórców teorii przydzielenia 12 minerałów do 12 znaków zodiakalnych. Według informacji zawartych w ich pismach, każdy człowiek powinien posiadać 12 kamieni, które niegdyś zdobiły pektorał Aarona. W zależności od konkretnego miesiąca należało nosić jeden z nich. Który? Ten, który wskazany był jako zodiakalny kamień danego miesiąca.

Obecnie kamień urodzinowy zmienił nieco swoje znaczenie. Nadal przyjmuje się, że każdemu miesiącowi dedykowany jest jeden ze wspomnianych klejnotów, jednak nie dotyczy on każdego miesiąca, a skupia się na miesiącu urodzenia danej osoby.

Jakie kamienie urodzinowe przypisane są do konkretnego miesiąca?

 • styczeń – granat,
 • luty – ametyst,
 • marzec – akwamaryn,
 • kwiecień – diament,
 • maj – szmaragd,
 • czerwiec – perła,
 • lipiec – rubin,
 • sierpień – perydot,
 • wrzesień – szafir,
 • październik – opal,
 • listopad – cytryn i topaz,
 • grudzień – tanzanit i turkus. Kiedyś był to jedynie turkus, ale wraz z odkryciem tanzanitu, kamien ten trafił do niniejszego zestawienia. Złoża tego niezwykle rzadkiego klejnotu odkryto bowiem dopiero w 1967 roku.

Jak doszło do tej zmiany? I jak długo trzeba było na nią czekać? Spieszymy z odpowiedziami. Otóż w XVIII wieku żydowscy sprzedawcy biżuterii na terenie Polski postanowili zmodyfikować nieco teorię Józefa Flawiusza i świętego Hieronima i dedykować każdej osobie jeden kamień, który przypisany był do miesiąca urodzenia. Być może wynikało to z faktu, że mało kogo stać było na posiadanie wszystkich dwunastu kamieni. Być może powód był inny. Nie ma na ten temat jednoznacznych informacji. Faktem jest jednak to, że pomysł ten spodobał się Narodowemu Stowarzyszeniu Jubilerów, którzy w 1912 roku postanowili wprowadzić go do salonów jubilerskich na terenie Stanów Zjednoczonych. Stowarzyszeniem kierowały pobudki czysto marketingowe, ale zmiana spodobała się zarówno im jak i kupującym. Tak właśnie powstała powyższa lista, którą z biegiem lat nieznacznie skorygowano.

Jeśli chcesz zapoznać się z bardziej szczegółowymi informacjami na ten temat, koniecznie zajrzyj na nasz blog. Poświęciliśmy mu bowiem oddzielny wpis. Znajdziesz go klikając w oznaczony lik: kamienie urodzinowe – czym są i do jakich znaków zodiaku są przypisane.

Kamień zodiakalny – zobacz jakie znaki zodiaku przypisane są do poszczególnych klejnotów

W poprzednim akapicie umieściliśmy listę kamieni szlachetnych przypisanych poszczególnym miesiącom urodzenia. Poniżej znajdziesz z kolei zestawienie kamieni naturalnych z przydzielonymi im znakami zodiaku. Jak wiadomo, zodiakalnych znaków jest 12, a więc dokładnie tyle, co wspomnianych kamieni. Nie przypadają one jednak na pełen miesiąc a rozkładają się na dwa miesiące. Jeśli więc zastanawiasz się jaki kamień do jakiego znaku zodiaku przypisywali wymienieni w poprzedniej części poradnika uczeni, zapraszamy do lektury!

 • Koziorożec (Capricornus, ur. 22 grudnia - 19 stycznia) – tanzanit i granat oraz rubin, agat, ametyst, tygrysie oko, turkus, kwarc;
 • Wodnik (Aquarius, ur. 20 stycznia - 18 lutego) – granat i ametyst oraz bursztyn, hematyt, lapis lazuli, opal, turkus;
 • Ryby (Pisces, ur. 19 lutego - 19 marca) – ametyst i akwamaryn oraz bursztyn, heliotrop, tygrysie oko, jadeit, kwarc, agat, fluoryt, perydot, perła;
 • Baran (Aries, ur. 21 marca - 19 kwietnia) – akwamaryn i diament oraz heliotrop, ametyst, koral, malachit, jaspis, kwarc różowy;
 • Byk (Taurus, ur. 20 kwietnia - 22 maja) – diament i szmaragd oraz koral, agat, lapis lazuli, kwarc, opal, topaz, ;
 • Bliźnięta (Gemini, ur. 23 maja - 21 czerwca) – szmaragd i perła oraz agat, cytryn, akwamaryn, tygrysie oko, szmaragd, perydot;
 • Rak (Cancer, ur. 22 czerwca - 22 lipca) – perła i rubin oraz kamień księżycowy, koral, bursztyn, awenturyn;
 • Lew (Leo, ur. 23 lipca - 23 sierpnia) – rubin i perydot oraz onyks, cytryn, perydot, granat, bursztyn, kwarc;
 • Panna (Virgo, ur. 24 sierpnia - 22 września) – perydot i szafir oraz agat, rubin, jaspis;
 • Waga (Libra, ur. 23 września - 22 październik) – szafir i opal oraz perydot, agat, onyks, szmaragd, koral, jadeit;
 • Skorpion (Scorpio, ur. 23 października - 21 listopada) – opal i cytryn oraz topaz a także rubin, akwamaryn, bursztyn, malachit, jaspis, hematyt, heliotrop;
 • Strzelec (Sagittarius, ur. 22 listopada - 21 grudnia) – cytryn i topaz oraz tanzanit a także kamień księżycowy, turmalin, turkus, bursztyn, jaspis, malachit.

Granat a data urodzenia – urodzinowy kamień dla koziorożca i wodnika

W poprzednich częściach poradnika opisaliśmy szczegółowo, jak wygląda zestawienie konkretnych miesięcy urodzenia z kamieniami z pektorału Aarona. Poruszyliśmy też dogłębnie temat przydziału kamieni do poszczególnych znaków zodiaku. Z obu informacji wyraźnie wynika, że granat to kamień urodzinowy stycznia, a co za tym idzie koziorożca oraz wodnika, ponieważ oba znaki zodiaku przypisane są po części pierwszemu miesiącowi roku.

Granat – kamień urodzinowy stycznia. Poznaj ten niesamowity klejnot

Granat to naturalny kamień należący do gromady krzemianów. Jego nazwa pochodzi od łacińskiego słowa granatus, które oznacza po prostu owoc granatu. Nie trzeba chyba wyjaśniać dlaczego, ponieważ jego wspaniała barwa mówi sama za siebie. Występuje on jednak również w innych kolorach. Spotkać można bowiem granaty pomarańczowe, zielone a nawet ciemnobordowe, które na pierwszy rzut oka wydają się czarne. Ma to związek ze składem chemicznym minerału, ale na tym zagadnieniu skupimy się w nieco dalszej części poradnika. Najpierw przybliżymy bowiem jego historię.

Historia – przeczytaj jak kamień w kolorze czerwonego wina podbijał serca ludzi na przestrzeni wieków

Już w starożytności piękno granatu było niezwykle cenione. W grobowcach starożytnych Rzymian i Greków archeolodzy często znajdowali znaczące ilości czerwonych kamieni. W czasach starożytnej Grecji wierzono, że granat chroni przed utratą krwi a nawet przed śmiercią, dlatego walczący nosili przy sobie ten mineral podczas bitew. Podczas wykopalisk na terenie Egiptu, naukowcy odkryli w jednej z piramid naszyjniki z grantami, które mają ponad 5000 lat! Oznacza to, że mineral ten podbił również serca Egipcjan. Z kolei rzymskie wykopaliska przyniosły archeologom sygnety z granatami, które służyły do odciskania pieczęci woskowych. Jak widać, kamien ten uwielbiano już w starożytności.

Średniowiecze przyniosło wielu kamieniom szlachetnym nowe życie. Używano ich nie tylko do zdobienia biżuterii, ale również do ozdabiania waz i zastaw techniką znaną pod nazwą Cloisonné. Na czym ona polegała? Na malowaniu przedmiotów specjalną emalia, która wykonana została z kamieni naturalnych. Arystokratyczne dekoracje z Azji, Skandynawii i Wielkiej Brytanii bardzo często zdobione były właśnie emalią z granatów. W VII w n.e. na terenie Wielkiej Brytanii znaleziono nawet bogatą kolekcję biżuterii, broni oraz przedmiotów o przeznaczeniu religijnym, do których wykończenia użyto tych wspaniałych mineralow. XIV wiek przyniósł znaczące zmiany wśród wydobywców granatów. Na terenie Czech odkryto bowiem ogromne złoża tego mineralu. Dzięki temu państwo to stało się potentatem w tej dziedzinie na najbliższe 500 lat!

Jak widać, historia tego niezwykłego kamienia jest naprawdę imponująca. Mimo że jest on obecnie dość powszechnym mineralem, nadal stosuje się go do wyrobu luksusowej biżuterii. Przez wielu jest on jednak nazywany kamieniem półszlachetnym. A jak jest naprawdę? Czy zasługuje on na miano szlachetnego? Czy należy zdetronizować go do miana półszlachetnego? O tym opowiemy już za chwilkę.

Systematyka gemmologiczna – czy granat jest kamieniem szlachetnym?

Na to pytanie nie da się niestety odpowiedzieć jednoznacznie. Jako, że jest to mineral powszechny, przez wielu jubilerów uznawany jest za kamien półszlachetny. Znacząca część gemmologów opowiada się jednak na tym, że granat to kamień szlachetny. Kto więc ma rację? Trudno powiedzieć. Kiedyś podział ten był bowiem wyraźny. Rzadkie mineraly przypisywano do grupy szlachetnych, natomiast często spotykane do półszlachetnych. Obecnie traktuje się ten podział za przestarzały. Dlaczego bowiem częstość występowania miałaby decydować o tym do jakiej grupy należy kamien? No właśnie. Dlatego teraz mineraly dzielone są na wymienione kategorie ze względu na swój skład chemiczny. Zgodnie z tym podziałem, granaty należą do kategorii mineralow szlachetnych. My w pełni zgadzamy się z takim sposobem kategoryzacji gemmologicznej. Jest ona bowiem zdecydowanie bardziej miarodajna.

Kolczyki z granatem z angielskim zapięciemSrebrne kolczyki z granatem | Biżuteria PERLEI (bizuteriaperlei.pl)

Kolczyki z granatem i cyrkoniamiSrebrne kolczyki z granatem i cyrkoniami | Biżuteria PERLEI (bizuteriaperlei.pl)

Właściwości optyczne, fizyczne i chemiczne – zobacz czym charakteryzuje się kamień urodzinowy stycznia

Granat to kamien o wielu twarzach. Występuje w wielu różnych kolorach, choć najbardziej reprezentatywnymi są okazy w kolorze czerwonego wina. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat pozostałych rodzajów tego mineralu, możesz być spokojny/spokojna. Szczegółowe informacje na ich temat będziesz mógł/mogła przeczytać już niedługo. Teraz skupimy się bowiem na jego właściwościach fizycznych, chemicznych i optycznych.

Jak wspomnieliśmy w poprzedniej części poradnika, granat należy do krzemianów. Jego ogólnym wzorem chemicznym jest: X3Y2(SiO4)3, gdzie X oznacza wapń, magnez, żelazo Fe+2 lub mangan a Y – glin, żelazo Fe+3, chrom, tytan, cyrkon, wanad. W zależności od odmiany, wzory chemiczne różnią się od siebie, co będziesz mógł/mogła zobaczyć w dalszej części tekstu.

Ze względu na chemiczny skład, granaty dzielą się na poniższe odmiany:

 • glinowe – grossular, pirop, almandyn, spessartyn, hessonit, rodolit,
 • żelazowe – andratyt,
 • chromowe – uwarowit, hanleit, knorringit,
 • wanadowe – goldmanit,
 • cyrkonowe – kimzeyit,
 • magnezowe – piralspit,
 • manganowe – piralspit,
 • wapniowe – ugrandyt.

Patrząc na kamień nie da się tego stwierdzić, ale jego twardość w skali Mohsa w granicach 6,5 do 7,5. Oznacza to, że jest on stosunkowo kruchy i dość łatwo ulega zadrapaniom. Cechuje go nierówny, muszlowy przełam, szklisty i tłusty połysk oraz regularny układ krystalograficzny. Zgodnie z jego właściwościami fizycznymi i chemicznymi, granat może występować w wielu odcieniach różnych barw. Nie istnieją jednak okazy w kolorze niebieskim.

Granat – kamień naturalny o wielu twarzach. Poznaj rodzaje kamienia dla osób urodzonych w styczniu

W zależności od konkretnego składu, granat może cechować się różnymi kolorami. Poniżej znajdziesz zestawienie najbardziej charakterystycznych z nich:

 • Almandyn (Fe3Al2[SiO4]3) – głęboka czerwień od jasnoczerwonego do ciemnoczerwonego. Jest to kamien, który najbardziej kojarzy się z granatem jubilerskim a zarazem jest najczęściej spotykanym ze wszystkich jego rodzajów. Nazwę zawdzięcza on pochodzącemu z języka starofrancuskiego wyrazowi "alabandine", bądź "alabandite", które oznacza kamien pochodzący z Alabandy, miasta w starożytnym regionie Karia, które obecnie leży na terenie Turcji;
 • Andradyt (Ca3Fe2[SiO4]3) – występuje zazwyczaj w kolorze zielonym, choć można spotkać również okazy w odcieniach brązu, żółci a nawet czerni. Kamien ten został nazwany na cześć José Bonifácio de Andrade e Silva – brazylijskiego mineraloga. uczony był jednym z odkrywców owej odmiany;
 • Grossular (Ca3Al2[SiO4]3) – znany również pod nazwą granat żółty. Jak sama nazwa wskazuje, występuje on w kolorze żółtym. Może być jednak również zielony oraz pomarańczowy (hessonit). Zależne jest to między innymi od ilości domieszek żelaza w minerale. Nazwa grossular pochodzi z języka łacińskiego. "Grossularia", bo tak brzmi słowo, z którego się wywodzi, oznacza agrest. Okazy żółte i zielone barwą przypominają bowiem ten owoc w różnych stopniach dojrzałości;
 • Pirop (Mg3Al2[SiO4]3) – kiedyś mylony z rubinem, pirop cechuje się czerwonym kolorem o dużej intensywności. Jego nazwa pochodzi od gerckiego słowa "pyropos", które znaczy tyle co "ognisty". Przywodzi on bowiem na myśl płomienie ognia. Jego wartość jubilerska jest tym wyższa, im bardziej przezroczysty i błyszczący jest okaz;
 • Spessartyn (Mn3Al2[SiO4]3) – inaczej granat mandarynkowy. Jak nietrudno się domyślić, występuje on w kolorze wspomnianego soczystego owocu. Choć zdecydowana większość okazów jest intensywnie pomarańczowa, zdarzają się też egzemplarze w odcieniach żółci i czerwieni. Swą nazwę kamien zawdzięcza niemieckiemu lasowi Spessart, w którym został odkryty;
 • Uwarowit (Ca3Cr2[SiO4]3) – znany również jako granat zielony, jest niezwykle rzadką odmianą mineralu. Intensywna zieleń, która go charakteryzuje, sprawia, że kamien ten jest niezwykle wysoko ceniony wśród kolekcjonerów i jubilerów. Nazwa tego cudu natury pochodzi od nazwiska Lwa Uwarowa, rosyjskiego mineraloga, który dokładnie przebadał i opisał tę odmianę.

Wydobywanie i występowanie granatu – kamienia urodzinowego dla osób urodzonych w styczniu

Granaty należą do grupy minerałów, które są charakterystyczne dla skał metamorficznych, takich jak między innymi: łupki mikowe i gnejsy. Wchodzą także w skład skał magmowych. Można spotkać je również na skałach osadowych, na przykład na piaskowcach i arkozach. Wśród piasków plażowych, mogą ulegać koncentracji, podobnie jak w innych szczególnych warunkach geologicznych. Granaty występują w następujących krajach:

 • Republika Południowej Afryki,
 • Czechy,
 • Brazylia,
 • Argentyna,
 • Indie,
 • Sri Lanka,
 • Madagaskar,
 • Norwegia,
 • Stany Zjednoczone Ameryki Północnej,
 • Zimbabwe,
 • Kenia,
 • Tanzania,
 • Meksyk,
 • Grecja,
 • Australia,
 • Turcja,
 • Iran,
 • kraje byłego Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich,
 • Polska – Góry Sowie, Karkonosze, Masyw Śnieżka, Góry Izerskie i Pogórze Izerskie.

Kolczyki z granatem kwadratoweSrebrne kolczyki z granatem naturalnym | Biżuteria PERLEI (bizuteriaperlei.pl)

Kolczyki z granatem owalneSrebrne kolczyki z granatem sztyft | Biżuteria PERLEI (bizuteriaperlei.pl)

Granat – kamień urodzinowy stycznia, który wykorzystywany jest nie tylko w jubilerstwie

Właściwości granatu sprawiają, że idealnie sprawdza się on w jubilerstwie. Biżuteria z granatem cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród miłośników i miłośniczek wyrobów ze srebra i złota. Niezwykle dużą popularnością cieszą sie pierścionki zaręczynowe z granatem oraz kolczyki i naszyjniki z tym kamieniem. Podobnie jak same mineraly, które stanowią gratkę dla kolekcjonerów i gemmologów. Niewiele osób o tym wie, ale miewa on również inne zastosowanie. Jakie? Egzemplarze niskiej klasy stosowane są w roli materiału ściernego. Oczywiście są to odpady, nie zaś okazy, które można wykorzystać w jubilerstwie. Używa się ich także do cięcia stali, obróbki surowego drewna a nawet do tworzenia antypoślizgowych nawierzchni, laserów i baterii litowych.

Granat – mistyczna moc kamieni. Zobacz jakie są jego magiczne właściwości

Od zarania dziejów granatowi przypisywane są magiczne właściwości. Ponoć chroni przed złem i nieszczęściem, dlatego w czasach starożytnych noszono go podczas walk jako talizman. Miał on przynieść właścicielowi pokój i sukces a także zatrzymywać ewentualne krwawienie. Z kolei trzymanie mineralu pod pod poduszką podczas snu miało odstraszać złe sny i gwarantować spokojną noc. Obecnie mówi się, że kamien ten wyzwala w noszącym pasje i talenty, motywuje do działania i wspomaga walkę z depresją i ogólnym zniechęceniem. Ponoć przywraca on optymistyczne myślenie, eliminuje lęk, żal i strach a także przywraca ogólna radość. Czy cokolwiek z tych informacji zostało potwierdzone? Niestety nie. Mimo to wciąż wiele osób wierzy w mistyczną energię granatu. Jeśli chcesz poznać szczegółowe informacje na temat jego oddziaływania, właściwości duchowych oraz leczniczych, zostań z nami!

Granat – kamień urodzinowy stycznia. Sprawdź jakie jest jego oddziaływanie

Właściwości magiczne granatu polegają na odpychaniu od niego złej energii a także na odsyłaniu jej tam, skąd przybyła. Jest więc "lekarstwem" na plotki, które sprawiają ból, a także na kłamstwa, które ktoś rozpowszechnia za plecami. Ma on dużą siłę regeneracyjną. To właśnie ona wspomaga cyrkulację energii w organizmie i odpowiada za oczyszczanie czakr. Daje pewność siebie i przywraca poczucie własnej wartości. Dodaje odwagi, siły i nadziei oraz wspiera w podejmowaniu decyzji. Granat jest też uważany za kamień, który wyostrza percepcję i jasność umysłu. Pomaga osiągnąć wyznaczony cel i zwiększa siłę woli. Pomaga radzić sobie w trudnych chwilach poprzez nadawanie chęci do życia. Dzięki temu można używać go jako wspomagacza w leczeniu depresji, smutku i melancholii. Ten wspaniały kamien w kolorze czerwonego wina symbolizuje konstruktywność i miłość. Budzi przypływ namiętności i energii seksualnej. Wspiera więc walkę ze spadkiem potencji. Wspomaga także leczenie chorób serca, chorób dermatologicznych i niedokrwistości.

Granat – właściwości duchowe minerału dla osób wierzących w moc minerałów

Jak wspomnieliśmy wyżej, granat pozwala przezwyciężyć własną nieśmiałość i lęk. Według wierzeń, buduje odwagę i poczucie własnej wartości, dlatego pomaga dokonywać zmian w życiu bez obawy przed nieznanym. Wspiera więc podążanie za marzeniami i zwiększa umiejętność podejmowania ryzyka. Jest jednym z najczęściej wybieranych kamieni szlachetnych, które wspierają zdolność do zamykania starych rozdziałów i rozpoczynania nowych etapów w życiu. Jest symbolem nadziei i wiary w swoje możliwości. Pobudza wyobraźnię i kreatywność oraz wspiera w rozwoju biznesowym.

Naszyjnik z granatemSrebrny naszyjnik z granatem | Biżuteria PERLEI (bizuteriaperlei.pl)

Naszyjnik z granatem i cyrkoniamiSrebrny naszyjnik z granatem i cyrkoniami | Biżuteria PERLEI (bizuteriaperlei.pl)

Granat – właściwości lecznicze klejnotu jako talizmanu

Granat jest jednym z niewielu mineralow, które:

 • wspierają leczenie zaburzeń krążenia,
 • regulują zaburzenia miesiączkowe,
 • zapobiegają artretyzmowi,
 • wspierają procesy regeneracyjne skóry,
 • przeciwdziałają powstawaniu zmarszczek,
 • aktywizują układ limfatyczny,
 • regulują cieśnienie krwi,
 • wzmacniają serce,
 • wspierają leczenie stawów i dolegliwości reumatycznych,
 • podnoszą sprawność seksualną,
 • zwiększają libido,
 • usprawniają pracę jelit, śledziony i tarczycy,
 • pomagają w leczeniu schorzeń nerek i pęcherza moczowego,
 • wzmacniają pracę płuc a co za tym idzie, wspomagają leczenie alergii i astmy.

Biżuteria z granatem – idealny prezent dla ukochanej ❤️ Poznaj nasze wyroby jubilerskie

Srebrna biżuteria z granatem to idealny pomysł na prezent dla ukochanej. Jego barwa najczęściej mieści się gdzieś pomiędzy cytrynem a rubinem, dlatego rewelacyjnie prezentuje się zarówno przy jasnej jak i ciemnej karnacji. Podobnie jak dwa minerały, które przed chwilą wymieniliśmy, granat wspaniale współgra zarówno z włosami w kolorze blond, jak i z włosami brązowymi, czarnymi i ognisto rudymi. Kamien ten przynosi szczęście i radość, wzmacnia poczucie własnej wartości a także zwiększa kreatywność, dlatego warto podarować go najbliższej osobie. W naszym sklepie internetowym www.bizuteriaperlei.pl znajdziesz między innymi:

 • pierścionki z granatem,
 • kolczyki z granatem,
 • zawieszki z granatem,
 • naszyjniki z granatem.

Biżuterię z granatem warto więc podarować bliskiej osobie na prezent urodzinowy, rocznicowy, imieninowy a nawet podarunek bez okazji. 

Biżuteria z granatem – przeczytaj, jeśli chcesz się dowiedzieć jak dbać o wyroby z tym minerałem

Jeśli jesteś posiadaczem/posiadaczką wyrobów z granatem, na pewno zastanawiasz się jak należy o nie dbać, aby jak najdłużej pozostawały piękne.

 • Jak pisaliśmy w poprzednich częściach poradnika, granat jest mineralem dość kruchym, dlatego należy uważać na to, by nie uległ zadrapaniom. Powinno się też dbać o to by nie uderzać nim o twarde powierzchnie. Tego rodzaju kontakt może bowiem spowodować ukruszenie się kamienia.
 • Należy także ograniczyć do zera kontakt ze środkami czyszczącymi i detergentami, które mogą spowodować zmianę koloru lub inne stałe uszkodzenia.
 • Kolejnym zagrożeniem dla kamienia jest wystawienie go na działanie wysokiej temperatury. Nie powinno się więc trzymać go na słońcu ani w bezpośrednim sąsiedztwie źródła ciepła, takim jak kaloryfer czy piec.
 • Aby zabezpieczyć kamien przed zadrapaniem podczas przechowywania, należy trzymać biżuterię w oddzielnej torebeczce, woreczku lub pudełeczku. Jako mineral kruchy, łatwo ulega tego typu uszkodzeniom. Zwłaszcza, jeśli ma on kontakt z kamieniami twardszymi, takimi jak szafir czy rubin.

Pierścionek z granatem okrągłymSrebrny pierścionek z granatem | Biżuteria PERLEI (bizuteriaperlei.pl)

Pierścionek z granatem owalnymSrebrny pierścionek z granatem i cyrkoniami | Biżuteria PERLEI (bizuteriaperlei.pl)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl