Biżuteria PERLEI
Urodzinowe kamienie – czym są i do jakich znaków zodiaku są przypisane. Poznaj kamienie urodzinowe na każdy miesiąc!
Urodzinowe kamienie – czym są i do jakich znaków zodiaku są przypisane. Poznaj kamienie urodzinowe na każdy miesiąc!

W moc kamieni naturalnych ludzie wierzą od zarania dziejów. W czasach starożytnych minerały odgrywały niezwykle istotną rolę. Nie noszono ich jedynie z powodu unikatowego piękna, ale przypisywanych im magicznych właściwości. Wiara w to, że noszącej go osobie konkretny klejnot przyniesie szczęście, zdrowie i pomyślność przetrwała do dziś. Jeśli interesuje Cię zagadnienie kamieni urodzeniowych, jesteś w odpowiednim miejscu. W niniejszym poradniku poruszymy bowiem następujące zagadnienia:

 • Co to jest kamień urodzeniowy?
 • Skąd pochodzi tradycja łączenia daty urodzin z konkretnymi kamieniami szlachetnymi?
 • Czy biżuteria z kamieniem urodzinowym to dobry pomysł na prezent?
 • Jaki kamień według daty urodzenia jest najbardziej korzystny?
 • Jaki kamień szlachetny do znaku zodiaku?

Kamień urodzinowy – co to jest? Co oznacza to określenie?

W wielu sklepach jubilerskich online spotkać można określenie: biżuteria z kamieniami urodzinowymi. Mimo że wyroby tego rodzaju sprzedawane są w naszym kraju już od XVIII wieku, wciąż niewiele osób o nich słyszało. Jeśli chcesz dowiedzieć się czym są kamienie urodzinowe, spieszymy z odpowiedzią. Są to kamienie przypisane danym miesiącom urodzenia. Zgodnie z tradycją, każdy miesiąc posiada przypisany do siebie kamień szlachetny. Ma on wspierać osobę noszącą go i wspomagać w ewentualnej potrzebie. Jeśli chcesz dowiedzieć się skąd pochodzi ta tradycja, zostań z nami!

Kamienie urodzinowe – skąd pochodzi tradycja dobierania klejnotów do miesiąca narodzin?

Historia kamieni urodzinowych sięga czasów starożytnych. Już w Biblii, a dokładniej w Księdze Wyjścia, znaleźć można wzmianki na temat napierśnika Aarona, który prawdopodobnie stał się punktem wyjścia do stworzenia kolekcji klejnotów urodzeniowych. Wspomniany pektorał ozdobiony był dwunastoma kamieniami szlachetnymi, z których każdy symbolizował jedno z ówczesnych izraelskich plemion. Z czasem te dwanaście klejnotów ewoluowało w kierunku kamieni urodzinowych.

W I w n.e. Józef Flawiusz próbował połączyć ze sobą znaki zodiaku oraz konkretne minerały. Robił to też w V w n.e. św. Hieronim w swoich pismach. W związku z tym, to właśnie wspomniane postacie wydają się być najbardziej prawdopodobnymi autorami przypasowania konkretnych kamieni do zodiakalnych znaków. Ich prace nie traktowały jednak o kamieniach urodzinowych dedykowanych osobom urodzonym w danym miesiącu. Każdemu zalecano bowiem posiadanie w swojej kolekcji dwunastu kamieni, które zdobiły niegdyś napierśnik Aarona, i noszenie każdego z nich oddzielnie, w zależności od miesiąca.

Takie zasady obowiązywały aż do XVIII wieku, kiedy to w Polsce, żydowscy sprzedawcy biżuterii postanowili wprowadzić dość znaczącą zmianę. Zaczęli oni bowiem oferować zainteresowanym kamienie szlachetne przypisane dacie urodzin. Pomysł zachwycił nie tylko kupujących, ale i Narodowe Stowarzyszenie Jubilerów ze Stanów Zjednoczonych, które w 1912 roku wprowadziło tę praktykę do szeroko pojętego świata jubilerstwa. Od tego czasu zasady przestały ulegać zmianom. Wprowadzono jedynie korekty, polegające na wymianie pojedynczych kamieni na inne.

Biżuteria z kamieniami urodzinowymi – wspaniały pomysł na prezent dla bliskiej osoby

Odpowiednio dopasowana biżuteria z kamieniami urodzinowymi to rewelacyjny pomysł na prezent dla ukochanej osoby. Jeśli osoba obdarowana wierzy w moc minerałów, na pewno ucieszy się z takiego podarunku. Jeżeli nie interesuje się gemmologią, astrologią i wzajemnym przenikaniem się tych dziedzin, nic nie szkodzi! Patrząc na kamień, który zdobi jej pierścionek zaręczynowy, kolczyki, naszyjnik, wisiorek lub bransoletkę, na pewno ciepło pomyśli o Tobie. Biżuteria z kamieniem urodzeniowym to po prostu idealny pomysł na prezent dla każdego. Jeśli więc zastanawiasz się co podarować żonie na rocznicę ślubu, mamie na Dzień Mamy, babci na Dzień Babci, partnerce na Wasz wspólny jubileusz czy przyjaciółce na prezent urodzinowy, rozważ zakup biżuterii z dedykowanym jej minerałem.

Kamienie urodzinowe – jakie minerały szlachetne przypisane są datom urodzenia?

Opowiedzieliśmy już o tym, co to jest kamień urodzinowy. Poruszyliśmy też historię powstania tego zjawiska a także zagadnienie biżuterii wysadzanej wspomnianymi minerałami. Teraz pozostaje nam więc opisanie konkretnych kamieni urodzinowych oraz wskazanie przypasowanych im miesięcy. W poniższym tekście znajdziesz wspomniane zestawienie wraz z krótką, ale treściwą informacją na temat każdego z wymienionych minerałów.

Granat – kamień urodzinowy stycznia

Granat to kamień stycznia. Jego nazwa pochodzi od łacińskiego słowa "granatum", który nawiązuje do owocu granatu. Nic dziwnego, w końcu zdecydowana większość tych minerałów występuje właśnie w odcieniu, który charakteryzuje soczyste wnętrze tego owocu. Podziwiano go już w starożytnym Egipcie, Grecji oraz Rzymie. Choć błędnie kwalifikowano ten naturalny kamień do rodziny rubinów, nie sposób odmówić mu głębi i piękna. Jego barwa najczęściej przywodzi na myśl czerwone wino, choć granat występuje również w kolorze krwistoczerwonym, pomarańczowym a nawet zielonym. Biżuteria z granatem niezwykle popularna była w czasach wiktoriańskich. Wtedy niedostępna dla większości, obecnie spotkać ją można w dobrych sklepach jubilerskich online. Poza tym, że granat to kamień urodzonych w styczniu, symbolizuje on także szczęście oraz przyjaźń i zaufanie. Jest więc idealnym prezentem dla przyjaciółki i siostry. W niektórych kulturach granat określa się też mianem kamienia miłości i pasji. Biżuteria z granatem jest więc również wspaniałym podarunkiem dla żony lub partnerki.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego kamienia urodzinowego kliknij w link: Granat – kamień urodzinowy stycznia. Biżuteria dla znaku zodiaku (bizuteriaperlei.pl)

Ametyst – kamień dla osób urodzonych w lutym

Ametyst to kamień dedykowany lutemu. Należy do rodziny kwarców i występuje w wielu różnych odcieniach koloru fioletowego, co zależne jest od ilości domieszek żelaza w jego składzie. Można bowiem spotkać ametyst w odcieniu lila a można również znaleźć okaz w odcieniu głębokiego fioletu. Bez względu na barwę, ametyst był kiedyś ceniony tak samo wysoko co... diament. Tak, ten popularny dziś kamień urodzinowy lutego był niegdyś jednym z najdroższych kamieni szlachetnych. Obecnie występuje w zdecydowanie bardziej korzystnych cenach, co wcale nie odbiera mu piękna i wyjątkowości. Dlaczego akurat ten minerał dedykowany jest urodzonym w lutym? Odpowiedź na to pytanie jest nie tylko bardzo prosta, ale i niezwykle ciekawa. Otóż ametyst uznawany był za ulubiony kamień świętego Walentego. Osoby, które wierzą w moc minerałów, twierdzą, że minerał ten pobudza wyobraźnię i kreatywność a także przynosi osobie noszącej go stabilność i spokój. Jeśli interesuje Cię biżuteria z ametystem, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Jeśli chcesz zgłębić swoją wiedzę na temat tego mineralu, kliknij w link: Ametyst – kamień urodzinowy urodzonych w lutym | blog Perlei (bizuteriaperlei.pl)

Akwamaryn – kamień naturalny marca

Akwamaryn to kamień urodzinowy marca. Jego niebieski kolor jest jasny i subtelny, co nadaje mu szlachetnego charakteru. Nazwa akwamaryn łączy w sobie dwa łacińskie słowa – wodę i morze. Podobnie jak morze, akwamaryn również występuje w wielu różnych odcieniach, jednak nigdy nie jest on ciemny. Najbardziej intensywną barwą, w której występuje ten minerał jest nasycony błękit, który przywodzi na myśl ocean. Jako, że zarówno nazwą jak i kolorem, akwamaryn nieodzownie nawiązuje do wody morskiej, w starożytnym Rzymie i Grecji największą popularnością cieszył się wśród żeglarzy. Miał on bowiem zapewnić im bezpieczeństwo na morzu. Poza żeglarzami noszono go również w celu przedłużenia życia. Wierzono, że akwamaryn jest symbolem wiecznego życia, młodości i zdrowia. Jeśli szukasz wyrobów jubilerskich z tym niebieskim kamieniem, w Perlei znajdziesz wspaniale zdobione kolczyki z akwamarynem oraz pasujący do nich naszyjnik oraz pierścionek.

Diament – klejnot dla osób urodzonych w kwietniu

Marylin Monroe śpiewała o tym, że najlepszymi przyjaciółmi kobiet są diamenty. Nie każda kobieta zgadza się z tym stwierdzeniem, ale część pań może śmiało określić ten minerał swoim kamieniem urodzinowym. Mamy tutaj oczywiście na myśli osoby, które urodziły się w kwietniu. Poza tym, że jest niezwykle piękny, diament cechuje się również największą wśród wszystkich minerałów twardością. Jego nazwa pochodzi od greckiego słowa "adamas", które oznacza "niezwyciężony", "niepokonany". Ten wspaniały kamien nosili więc przy sobie wojownicy w czasie bitwy. Diament jest symbolem czystości a także doskonałości. Nic dziwnego, że zdobi tak wiele pierścionków zaręczynowych. Jest też jednym z najrzadziej występujących minerałów na świecie, dlatego tak wielu panów decyduje się na osadzenie go w biżuterii zaręczynowej.

Szmaragd – kamień urodzinowy dla urodzonych w maju

Szmaragd to wyjątkowy kamień urodzinowy dla urodzonych w maju. Symbolizuje między innymi mądrość, miłość i cierpliwość. Jego piękno i właściwości magiczne doceniano już w starożytnym Egipcie. Był to nawet ulubiony kamień szlachetny samej Kleopatry. Nic dziwnego. W końcu uznawany był za minerał symbolizujący młodość i witalność a nawet odrodzenie. Nazwa "szmaragd" pochodzi od greckiego słowa "smaragdus", które oznacza zielony kamień. W zależności od jakości i czystości barwy minerał, który od wieków był symbolem młodości, osiąga bardziej lub mniej przystępne ceny. Niektóre okazy sprzedawane są po 1,5 miliona dolarów za 1 karat! W naszym sklepie jubilerskim online znajduje się biżuteria ze szmaragdem, która cechuje się nie tylko wspaniałym designem, ale i najwyższą jakością, a także atrakcyjną ceną. Jeśli więc szukasz wyrobów z tym minerałem, koniecznie zapoznaj się z naszym asortymentem.

Jeśli pragniesz dowiedzieć się więcej na temat szmaragdów, jako kamieni urodzinowych maja, kliknij w ten link: Szmaragd – kamień urodzinowy maj. Znak zodiaku a data urodzenia (bizuteriaperlei.pl)

Perła – czerwcowy kamień urodzinowy

W przeciwieństwie do pozostałych kamieni szlachetnych, perła nie jest wydobywana z ziemi a z wody, a dokładniej z ciał mięczaków. Występuje w wielu różnych kolorach, od białego, przez różowy, zielony, aż po czarny. W zależności od barwy i kształtu wyróżnia się rożne rodzaje tych kamieni. Jeśli chcesz dowiedzieć się jakie są rodzaje pereł, jak rozróżnić perłę prawdziwą od sztucznej i jak powstają perły hodowane, kliknij w oznaczony link. Na naszym blogu znajdziesz poświęcony tej tematyce artykuł. W tym poradniku poświęcimy bowiem uwagę właściwościom ezoterycznym pereł. Perła to kamień urodzinowy czerwca. Mówi się, że pomaga on zamykać stare rozdziały i rozpoczynać nowe etapy w swoim życiu, dlatego nazywany jest kamieniem odrodzenia. Perła jest też symbolem wierności, czystości i niewinności. W starożytnej Grecji wierzono, że perły to zastygnięte krople wody, które spadły na ziemię po tym jak z piany morskiej wyłoniła się przepiękna bogini Afrodyta. W innych wierzeniach spotkać można wzmianki o tym, że perły są łzami aniołów, dlatego wiele osób rezygnuje z darowania bliskim ozdób z tym kamykiem. Jeśli jednak nie wierzysz w zabobony i interesuje Cię biżuteria z perłami, w Perlei znajdziesz najpiękniejsze propozycje dla każdej kobiety.

Klikając w link: Perła kamień urodzinowy czerwca. Znaki zodiaku przypisane perłom (bizuteriaperlei.pl) zostaniesz przeniesiony/przeniesiona do artykułu na temat kamienia urodzeniowego czerwca, czyli perły.

Rubin – urodzinowy kamień lipca

Jednym z najczęściej wybieranych kamieni szlachetnych w naszym sklepie internetowych jest rubin. Nic dziwnego. Mówi się, że krwistoczerwony rubin przynosi swojemu właścicielowi powodzenie, zdrowie i mądrość. Jeśli interesuje Cię ten minerał i chcesz poszerzyć swoją wiedzę na jego temat, koniecznie zajrzyj na nasz blog. Poświęciliśmy mu bowiem oddzielny wpis: rubin kamień szlachetny. Jak wiadomo, rubiny są jednymi z najdroższych klejnotów na świecie. Oczywiście ich cena jest proporcjonalnie wyższa do jakości i czystości koloru. Minerał ten należy do tej samej rodziny, co szafir. Dokładnie tak jak on, jest korundem. Należy jednak zaznaczyć, że rubin charakteryzuje kolor czerwony w różnych odcieniach. W przeciwieństwie do szafiru, który może występować w różnych barwach. Nawet jego nazwa stanowczo na to wskazuje. Łacińskie słowo "ruber" oznacza bowiem czerwień. Rubin to minerał, który w Indiach określany jest mianem króla kamieni szlachetnych. Hindusi wierzą bowiem, że chroni on przed złem. W pozostałych częściach świata, rubin - kamień urodzinowy lipca, uznaje się za symbol miłości i namiętności. Ma to oczywiście związek z jego kolorem. Z tego powodu biżuteria z rubinem jest bardzo często darowana osobie ukochanej. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat rubinu jako kamienia urodzinowego lipca kliknij w ten link: Rubin – kamień urodzinowy lipca. Kamień przypisany do daty urodzenia i znaku zodiaku | www.bizuteriaperlei.pl

Perydot – urodzinowy kamień sierpnia

Perydot to kamień urodzinowy sierpnia. Symbolizuje dobrobyt, pomyślność i moc. Należy do rodziny oliwinów. Charakteryzuje go zieleń, która odcieniem przywodzi na myśl oliwki. W starożytnym Egipcie mianowano go klejnotem słońca, na Hawajach natomiast nazywa się go łzami Pele – bogini ognia. Jego niepowtarzalna barwa pięknie prezentuje się zarówno u kobiet z jasnymi jak i ciemnymi włosami. Rewelacyjnie wygląda też w kontraście z ognistymi rudościami. Jeśli interesuje Cię biżuteria z perydotem, koniecznie zajrzyj do naszego sklepu. Znajdziesz w niej kolczyki, naszyjniki, wisiorki i pierścionki z tym wspaniałym zielonym minerałem.

Szafir – kamień dla osób urodzonych we wrześniu

Szafir to kamień urodzinowy września. Jego nazwa pochodzi z łaciny, w której słowo "sapphirus" oznacza niebieski kamień. Jeśli jednak chodzi o paletę kolorów tego minerału, występuje w wielu odmianach. Właściwie można śmiało powiedzieć, że szafir to minerał, który może występować w dowolnym kolorze. Poza czerwonym, ponieważ czerwień zarezerwowana jest dla należącego do tej samej rodziny, rubinu. Najbardziej popularne są szafiry niebieskie i granatowe oraz czarne, ale w dobrych sklepach jubilerskich spotkać też można szafiry różowe, pomarańczowe, zielone, żółte a nawet białym. Jeśli chcesz poznać szerzej zagadnienie: szafir – kamień szlachetny, kliknij w oznaczony link. W podlinkowanym artykule znajdziesz wszelkie informacje na temat tego wspaniałego minerału. Szafir zajmuje ważne miejsce w wielu różnych kulturach i wierzeniach. Buddyści nadali mu znaczenie duchowego oświecenia. Starożytni Grecy używali szafirów jako życiowych drogowskazów. Wyznawcom hinduizmu minerał ten pozwalał na rytualne czczenie bogów. Obecnie szafir uznawany jest za symbol uczciwości, czystości i lojalności, dlatego niezwykle często osadza się go w pierścionkach zaręczynowych. Jeśli biżuteria z szafirem to dodatek, którego szukasz, zapraszamy na zakupy!

Opal – kamień urodzinowy dla osób urodzonych w październiku

Opal to kamień urodzinowy października. W starożytnym Rzymie uznawano go za królową wszystkich klejnotów. Dlaczego? Ze względu na jego niejednolitą barwę. Uważano, że kryje on w sobie moc i kolory wszystkich kamieni szlachetnych. Jego nazwa pochodzi z języka greckiego. "Opallios", bo z tego wyrazu się wywodzi, oznacza "dostrzegać zmianę koloru". Musimy przyznać, że wspaniale określa unikatowość tego minerału. Opal uznawany jest za kamień inspiracji, wyobraźni i kreatywności. Jest także symbolem miłości, czystości i nadziei. Jeśli chcesz lepiej poznać opal – kamień szlachetny, koniecznie kliknij w oznaczony link. Poświęciliśmy mu bowiem oddzielny artykuł na naszym blogu. A jeżeli chcesz zobaczyć jaka biżuteria z opalem znajduje się w naszej ofercie, zapraszamy do naszego sklepu!

Topaz i cytryn – moc kamieni dla urodzonych w listopadzie

W większości przypadków kamienie urodzinowe to kamienie szlachetne przypasowane poszczególnym miesiącom. W przypadku listopada sprawa wygląda jednak nieco inaczej. Temu miesiącowi dedykowane są bowiem aż dwa minerały: topaz i cytryn.

Topaz – kamień urodzinowy listopada

Topaz to wspaniały minerał, który występuje w wielu różnych kolorach. Najbardziej popularne są obecnie topazy niebieskie, ale spotkać można również topazy bezbarwne, pomarańczowe, żółte, zielone, różowe, fioletowe i czerwone a także mieniące się różnymi barwami topazy mistic czy imperial. W czasach starożytnych najbardziej cenionymi okazami były topazy żółte. Wierzono, że mają one właściwości ochronne a nawet lecznicze. Obecnie najchętniej zamawiane są topazy niebieskie, zwłaszcza te występujące w odcieniu London Blue oraz Swiss Blue. Takie minerały znajdują się w naszej kategorii: biżuteria z topazem. Niewiele osób o tym wie, ale zdecydowana większość naturalnych topazów występuje w wersji bezbarwnej. Niebieski odcień nadawany jest im poprzez promieniowanie i podgrzewanie, czyli umieszczanie ich w warunkach maksymalnie zbliżonych do tych, które panują we wnętrzu ziemi. To właśnie tam bezbarwne z natury topazy nabierają koloru. I to właśnie naśladując te warunki, w laboratorium można uzyskać dokładnie taki sam efekt. Topazy rodzą się bowiem jako bezbarwne i koloru nabierają poprzez promieniowanie i wysoką temperaturę panującą głęboko pod skorupą ziemską. Najczęściej zdarza się jednak, że wydobywane egzemplarze cechują się brakiem koloru i właśnie w laboratorium jest on im nadawany. Absolutnie nie ujmuje to jednak klasie ani pięknu minerału.

Cytryn – kamień listopada

Drugim kamieniem urodzinowym listopada jest cytryn, zwany kamieniem dobrobytu i zdrowia. Mówi się, że minerał ten nie akumuluje negatywnej energii, dlatego przyciąga on dobrych ludzi oraz dobre okazje i zdarzenia. Ten będący odmianą kwarcu kamien, swoją nazwę zawdzięcza łacińskiemu słowu citrus, które odnosi się do drzewa cytrusowego. Cytryn może być przybierać różne odcienie żółtego i pomarańczowego. Bez względu na kolor, symbolizuje on radość, szczęście i optymizm. Jeśli szukasz prezentu dla osoby urodzonej w listopadzie, odkryj naszą kolekcję wyrobów z tym minerałem. Znajdziesz ją tu: biżuteria z cytrynem.

Tanzanit – kamień urodzinowy grudnia

Tanzanit to kamień urodzinowy urodzonych w grudniu. Jego fioletowo-niebieska barwa przywodzi na myśl fiołki. Występuje on w wielu odcieniach, od półprzeźroczystych, będących połączeniem błękitu i liliowego, po po intensywne, które stanowią połączenie granatu i fioletu. Tanzanit wspiera osobę, która go nosi w byciu wyrozumiałą i delikatną. Pomaga w wyrażaniu uczuć, obdarza mądrością i rozwagą a w rezultacie także sukcesem. Ten kamien urodzinowy podbił serca miłośników i miłośniczki gemmologii bardzo późno, bo w XX wieku. Odkryty został dopiero w 1967 roku! Złoża tego niezwykle rzadkiego klejnotu występują bowiem w jednym miejscu na całej Ziemi. Zdradza je nazwa tego minerału. Tanzania, bo tak nazywa się kraj wydobycia tanzanitu to jedyne państwo na świecie, na terenie którego znaleźć można te wspaniałe kamienie. Co ciekawe, nazwę tę nadała i wprowadziła jedna z najbardziej znanych na świecie firm jubilerskich – Tiffany & Co. To właśnie ona stoi za sukcesem tego niezwykłego minerału. Jeżeli szukasz wyrobów, które zdobi ten niezwykły kamien, zapoznaj się z naszą kolekcją: biżuteria z tanzanitem.

Minerały zodiakalne – urodzinowe kamienie dla każdego znaku zodiaku

W poprzedniej części poradnika szczegółowo opisaliśmy wszystkie kamienie urodzinowe przypisane poszczególnym miesiącom. Jeśli jednak to czego szukasz to biżuteria z kamieniami zodiakalnymi, jesteś w odpowiednim miejscu. Za chwilę dowiesz się jakie minerały przypasowane zostały do poszczególnych znaków. Pamiętaj, że każdy z nich zaczyna się w jednym, a kończy w następnym miesiącu, dlatego każdemu znakowi przypisane są dwa kamienie zodiakalne. A więc...

Jakie kamienie dla jakiego znaku zodiaku?

 • kamień dla koziorożca – tanzanit i granat (22 grudnia - 19 stycznia),
 • kamień dla wodnika – granat i ametyst (20 stycznia - 18 lutego),
 • kamień dla ryby – ametyst i akwamaryn (19 lutego - 19 marca),
 • kamień dla barana –akwamaryn i diament (21 marca - 19 kwietnia),
 • kamień dla byka – diament i szmaragd (20 kwietnia - 22 maja),
 • kamień dla bliźniąt – szmaragd i perła (23 maja - 21 czerwca),
 • kamień dla raka – perła i rubin (22 czerwca - 22 lipca),
 • kamień dla lwa – rubin i perydot (23 lipca - 23 sierpnia),
 • kamień dla panny – perydot i szafir (24 sierpnia - 22 września),
 • kamień dla wagi – szafir i opal (23 września - 22 październik),
 • kamień dla skorpiona – opal i cytryn oraz topaz (23 października - 21 listopada),
 • kamień dla strzelca – cytryn oraz topaz i tanzanit (22 listopada - 21 grudnia).

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl