Biżuteria PERLEI
Szmaragd – kamień urodzinowy maj. Zobacz jakie kamienie są przypisane do daty urodzenia i znaków zodiaku. Poznaj historię urodzinowych kamieni szlachetnych!
Szmaragd – kamień urodzinowy maj. Zobacz jakie kamienie są przypisane do daty urodzenia i znaków zodiaku. Poznaj historię urodzinowych kamieni szlachetnych!

Niewiele osób o tym wie, ale tradycja noszenia przy sobie kamienia urodzinowego sięga XVIII wieku. Wydarzenia, które ją zapoczątkowały datuje się z kolei na okres starożytny! Tak, mimo że traktowany jest jako współczesny, zwyczaj ten nawiązuje do napierśnika Aarona, arcykapłana a prywatnie brata Mojżesza, o którym przeczytać można w Biblii. Jeśli chcesz poznać historię przypisywania kamieni szlachetnych do miesięcy roku i zgłębić swoją wiedzę na temat szmaragdu, który jest kamieniem urodzinowym maja, koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem.

Podstawowe informacje na temat tzw. birthstones – czym są kamienie urodzinowe?

W języku angielskim termin "birthstone" oznacza dosłownie kamień urodzenia. Wyraz "birth" oznacza bowiem narodziny, urodziny a "stone" – kamień. Tylko czym są kamienie urodzinowe? I dlaczego każdemu miesiącowi przypisany jest jeden minerał? O tym przeczytać możesz już za chwilę. Obecnie skupimy się bowiem na wytłumaczeniu, czym tak naprawdę jest urodzinowy kamień. Jest to klejnot, który powinna nosić przy sobie osoba, urodzona w konkretnym miesiącu roku. Posiadanie minerału urodzeniowego przynosić ma korzyści w wymiarze fizycznym i psychicznym. Kamieniem maja jest szmaragd. A jakie rodzaje minerałów dedykowane są pozostałym miesiącom? I skąd w ogóle wzięła się ta tradycja?

Historia kamieni urodzeniowych – parę słów na temat tradycji dobierania minerałów do daty urodzenia.

Obecnie uznaje się, że do każdego miesiąca urodzenia dobrany jest odpowiedni kamień (poza dwoma miesiącami, do których przynależą po dwa różne minerały), choć nie zawsze tak było. Pierwotnie uważano, że każdy powinien mieć 12 konkretnych klejnotów i nosić przy sobie jeden konkretny w danym miesiącu. Skąd więc wzięła się ta zmiana? I skąd właściwie w ogóle pochodzi ta tradycja? Spieszymy z odpowiedziami.

Historia – co zainspirowało twórców tradycji noszenia przy sobie kamieni urodzinowych?

We wstępnie do tego poradnika napisaliśmy o tym, że wpływ na obecną tradycję posiadania swojego kamienia urodzinowego miał biblijny opis napierśnika arcykapłana Aarona. Pektorał ten wysadzany był 12 wspaniałymi, drogocennymi kamieniami naturalnymi, z których każdy symbolizował jedno z plemion ówczesnego Izraela. Mimo, że napierśnik wykonany został w czasach starożytnych, na przypisywanie każdego z minerałów konkretnej dacie urodzenia czekać trzeba było aż do XVIII wieku. Co więc działo się przez ten czas?

Otóż w I wieku naszej ery, Józef Flawiusz poruszył ten temat w swoich dziełach. Pisał bowiem na temat łączenia kamieni naturalnych ze znakami zodiaku. W V wieku natomiast zagadnienia tego podjął się święty Hieronim. Wspomniani uczeni w swoich pismach poruszyli temat tego, jaki kamień należy nosić przy sobie w danym miesiącu roku, aby zapewnić sobie szczęście i zdrowie. Według nich, każdy człowiek powinien mieć w kolekcji 12 konkretnych minerałów i nosić przy sobie jeden z nich przez konkretny miesiąc. Kto więc i kiedy wprowadził zmianę, która obowiązuje po dziś dzień?

Na wprowadzenie tej zmiany trzeba było czekać aż do XVIII wieku. Dopiero wtedy żydowscy sprzedawcy biżuterii w Polsce postanowili oferować każdej osobie dedykowany konkretnemu miesiącowi urodzenia kamień. Miał on przynosić szczęście i zdrowie temu, kto go nosi. Skąd owa zmiana? Tego niestety nie wiemy. Możemy jednak przypuszczać, że wzięła się ona z przyczyn bardzo prozaicznych. W XVIII wieku niewiele osób mogło sobie pozwolić na zakup aż 12 drogocennych kamieni. Łatwiej więc było zaoferować kupno jednego z nich. Czy tak właśnie było? Nie wiemy, ale gdybyśmy mieli wskazać najbardziej prawdopodobną przyczynę, opowiedzieli byśmy się właśnie za powyższą. Pozostaje więc jedno pytanie. Skoro zmianę tę wprowadzono w Polsce, jak rozprzestrzeniła się ona na cały świat?

Czasy współczesne – kiedy na świecie zaczął obowiązywać zwyczaj przypisywania minerałów do daty urodzenia?

Za rozpowszechnienie opisanej przez nas zmiany odpowiadają Amerykanie, a dokładniej Narodowe Stowarzyszenie Jubilerów ze Stanów Zjednoczonych. Owa organizacja opowiedziała się za nią pozytywnie w 1912 roku, co spowodowało, że zaczęła ona obowiązywać właściwie wszędzie. Amerykanie już wtedy mieli bowiem wpływ na to, co dzieje się na kontynencie europejskim i nie tylko. Mają go również dziś. Czy słusznie? To pytanie zostawiamy już Tobie i wszystkim czytelnikom i czytelniczkom naszego bloga. Tak czy inaczej, od 1912 roku w świecie jubilerstwa określenie "kamień urodzinowy" dotyczy konkretnego minerału dopasowanego do konkretnego miesiąca. Dwa przypadki są tu jednak wyjątkami, ponieważ do obowiązującego wcześniej kamienia, dopisano po jednym dodatkowym. Jak można się domyślić, za ten fakt odpowiadają wspomniani wyżej amerykańscy jubilerzy.

Majowy kamień urodzinowy – jaki kamień dla urodzonych w maju? Szmaragd!

Już w tytule tego poradnika odkryliśmy przed naszymi czytelnikami i czytelniczkami, który kamień dedykowany jest majowym solenizantom. Jest to oczywiście szmaragd. Ten minerał połączony został ze swoim miesiącem już w starożytności. A jakie kamienie przynależą do pozostałych części roku? O tym przeczytać możesz już za chwilkę!

Pozostałe miesiące – jakie kamienie szlachetne są przypisane do daty urodzenia?

Kamienie urodzinowe:

 • kamień urodzenia styczeń – granat,
 • kamień urodzeniowy osób urodzonych w lutym – ametyst,
 • kamień urodzenia marzec – akwamaryn,
 • kamień osób urodzonych w kwietniu – diament,
 • kamień urodzenia maj – szmaragd,
 • kamień urodzenia czerwiec – perła,
 • kamień urodzinowy lipiec – rubin,
 • kamień urodzinowy sierpień – perydot,
 • kamień urodzenia wrzesień – szafir,
 • kamień urodzenia październik – opal,
 • kamień urodzenia listopad – cytryn i topaz,
 • kamień urodzinowy grudzień – turkus i tanzanit.

Dlaczego listopadowi i grudniowi dedykowane zostały po dwa kamienie? Początkowo, tak jak w przypadku pozostałych miesięcy, zarówno listopadowi jak i grudniowi przypisywane były pojedyncze minerały. Zmiany te wprowadzono w Stanach Zjednoczonych, aby podnieść sprzedaż konkretnych kamieni. Tanzanit odkryto bowiem dopiero w 1967 roku. Postanowiono więc dopisać ten minerał do listy. Złoża tego niezwykle rzadkiego klejnotu znajdują się bowiem jedynie w Tanzanii, od której nazwy wzięło się określenie tanzanit. Wprowadziła je marka Tiffany & Co.

A jak było z topazem? Tego niestety nie wiemy. Kiedyś nie widniał on jednak na powyższej liście. W starożytności nie odróżniano topazów od szafirów, co może być przyczyną nieuznawania go za kamień godny arcykapłana. Drogocenny stał się on znacznie później. A jako, że w przyrodzie dość łatwo go spotkać, organizacjom zrzeszającym jubilerów na pewno zależało na dołączeniu go do listy... 

Minerał a znak zodiaku – jakie klejnoty dedykowane są konkretnym znakom zodiakalnym?

Wiele osób bardziej niż na datę, w której się urodziło, zwraca uwagę na przypisywany jej znak zodiaku. Jakie kamienie przypisane są do znaków zodiakalnych?

 • Koziorożec (22 grudnia - 19 stycznia) – tanzanit, granat oraz ametyst, rubin, tygrysie oko, agat, turkus, kwarc;
 • Wodnik (20 stycznia - 18 lutego) – granat, ametyst oraz opal, bursztyn, hematyt, lapis lazuli, turkus;
 • Ryby (19 lutego - 19 marca) – ametyst, akwamaryn oraz agat, perła, perydot, tygrysie oko, bursztyn, heliotrop, jadeit, kwarc, fluoryt;
 • Baran (21 marca - 19 kwietnia) – akwamaryn, diament oraz ametyst, koral, heliotrop, malachit, kwarc różowy, jaspis;
 • Byk (20 kwietnia - 22 maja) – diament, szmaragd oraz opal, topaz, agat, koral, lapis lazuli, kwarc;
 • Bliźnięta (23 maja - 21 czerwca) – szmaragd, perła oraz cytryn, akwamaryn, szmaragd, perydot, agat, tygrysie oko;
 • Rak (22 czerwca - 22 lipca) – perła, rubin oraz kamień księżycowy, koral, awenturyn, bursztyn;
 • Lew (23 lipca - 23 sierpnia) – rubin, perydot oraz cytryn, onyks, granat, perydot, bursztyn, kwarc;
 • Panna (24 sierpnia - 22 września) – perydot, szafir oraz rubin, agat, jaspis;
 • Waga (23 września - 22 październik) – szafir, opal oraz perydot, onyks, szmaragd, agat, koral, jadeit;
 • Skorpion (23 października - 21 listopada) – opal, cytryn i topaz oraz rubin, akwamaryn, malachit bursztyn, jaspis, hematyt, heliotrop;
 • Strzelec (22 listopada - 21 grudnia) – cytryn, topaz i tanzanit oraz kamień księżycowy, turmalin, bursztyn, turkus,  jaspis, malachit.

Kamieniem osób urodzonych w maju, a co za tym idzie, niektórych byków i bliźniąt, jest szmaragd.

Jaki kamień dla osób urodzonych w maju – szmaragd. Poznaj ten wspaniały klejnot.

Szmaragd to kamień przypisany do daty urodzin, która wypada w piątym miesiącu roku. Jest jedną z odmian berylu. Cechuje go zielona barwa i liczne inkluzje. Opowiemy o tym nieco później, w rozdziale dotyczącym właściwości fizycznych, chemicznych i optycznych tego minerału. W pierwszej kolejności skupimy się bowiem na tym, jakie znaki zodiakalne mogą, a jakie nie powinny nosić biżuterii ze szmaragdem.

Szmaragd uważany jest za kamień maja. Zobacz kto jeszcze może go nosić!

Jak wspomnieliśmy nieco wyżej, szmaragd to kamień bliźniąt i byków, czyli osób urodzonych w maju. Czy oznacza to, że inne znaki zodiaku nie powinny zakładać biżuterii ze szmaragdem? Jeśli wierzy się w magię kamieni, to poniekąd tak. Ale nie zawsze. W większości przypadków minerał ten jest neutralny. O ile bliźnięta mogą otrzymać od niego mądrość, opanowanie i wytrwałość, o tyle inne znaki mogą liczyć na nieco inne działanie. Jakie?

 • rakom może on pomóc w walce z agresją, impulsywnością i temperamentem;
 • wagom i bykom pomoże w walce o swoje cele;
 • strzelcom pozwoli on na odzyskanie wiary w siebie a także pozbycie się lęku i niepokoju;
 • wodnikom pozwoli wyzbyć się napadów złości oraz uchroni przed stresem;
 • barany uchroni przed irytacją i impulsywnym podejmowaniem działań;
 • osobom spod znaku zodiaku ryb pozwoli uwierzyć w siebie i podejmować wyważone decyzje;
 • lwom przyniesie nieco skromności i umiejętność osiągania celów.

Kto więc nie powinien nosić szmaragdów? Skorpion. Na niego minerał ten będzie działał negatywnie. Najbardziej pozytywnie działa on na: bliźnięta, byki i raki.

Szmaragd – nazwa pochodzi od łacińskiego słowa. Jakiego? Sprawdź!

Termin szmaragd pochodzi od greckiego słowa: smaragdos oraz od łacińskiego słowa: smaragdus. Oznaczało ono nic innego niż po prostu: zielony kamień. Jak nietrudno się domyślić, w czasach starożytnych nie rozróżniano poszczególnych rodzajów minerałów. Wszystkie nazywano więc jednym terminem.

Szmaragdy w życiu człowieka – poznaj historię tych niezwykłych kamieni naturalnych

Ciekawostki historyczne dotyczące szmaragdów:

 • Pierwsze wzmianki na temat szmaragdów jako kamieni wartościowych, znaleźć można w dokumentach dotyczących czasów starożytnych. Około 4000 lat przed naszą erą w Babilonie jeden surowy okaz mógł kosztować nawet małe stado bydła!
 • W Egipcie uważany był on za kamień Izydy – bogini płodności, domowego ogniska, opiekunki rodzin oraz patronki małżeństwa i macierzyństwa. Wyrocznie stosowały go do przepowiadania przyszłości, realizacji proroczych snów oraz nurkowania w przeszłości. Biżuteria ze szmaragdem była z kolei traktowana jako najlepszy talizman dla kobiet w ciąży.
 • W pobliżu miasta Asuan na terenie ówczesnego starożytnego Egiptu w około 1300 roku przed naszą erą wydobywane były szmaragdy. Wskazują na to liczne narzędzia odnalezione na terenach dawnej kopalni królowej Kleopatry przez archeologów w 1818 roku.
 • W pismach Pliniusza (I wiek naszej ery) i Teofrasta (I wiek przed naszą erą) znaleziono wzmianki na temat tego minerału.
 • W czasach średniowiecznych szmaragdy nosić mogła jedynie najwyższa szlachta i dostojnicy kościelni. Po śmierci właściciela, biżuteria ze szmaragdami umieszczana była w jego grobie.
 • W średniowieczu szmaragdy przybywały do Europy z Egiptu i Indii. Przywozili je perscy kupcy. Minerały te były bardzo drogie i pożądane, ponieważ było ich bardzo mało. Zmieniło się to w pierwszej połowie XVI wieku, kiedy to konkwistadorzy hiszpańscy ostatecznie skolonializowali Kolumbię. Wtedy stały się one bardziej powszechne, co wpłynęło na ich cenę rynkową.
 • Kojarzący się z budową Taj Mahal Shah Jahan I w XVII wieku nosił przy sobie kilka szmaragdów, na których powierzchni wyryte były fragmenty świętych pism. Kamień ten był uznawany za niezwykle istotny w licznych rytuałach.

 • W roku 1839 na terenie prowincji Jekaterynburg odkryto pierwsze duże złoże szmaragdów w Rosji. Zostało ono zagospodarowane na tyle, by wydobycie stało się znaczące dla całej Europy.

Właściwości fizyczne i chemiczne – co można powiedzieć patrząc na kamień z punktu widzenia gemmologa?

Szmaragd jest zieloną odmianą berylu. To kamień szlachetny, który zbudowany jest z krzemianu glinu i berylu. Swoją barwę zawdzięcza on domieszkom chromu. Jego wzór chemiczny wygląda następująco: Be3Al2(SiO3)6. Barwa ulega zmianie po poddaniu minerału działaniu wysokiej temperatury (od 700 do 800 °C). Ze względu na skład, szmaragd cechuje się nierównomiernym rozłożeniem koloru. Okaz, który jest z miejscami ciemny a miejscami jasny, miejscami mętny a miejscami przejrzysty, jest więc idealnym przedstawicielem swojej grupy. Egzemplarze w pełni przejrzyste są natomiast niezwykle rzadkie. Przekłada się to oczywiście na cenę takich okazów. Zdecydowana większość tych kamieni na rynku składa się z kamieni mlecznych, nieprzejrzystych. Odpowiadają za to inkluzje, które są charakterystyczne dla tych minerałów. Szmaragdy to kamienie, dla których inkluzje są bardzo naturalne i w przypadku których są one pożądane. Dzięki tym drobnym niedoskonałościom (plamkom, bąbelkom powietrza, rysom itp.) już na pierwszy rzut oka widać, że patrzy się na dzieło natury a nie człowieka.

Właściwości chemiczne i fizyczne szmaragdu

Szmaragd cechuje się dość dużą twardością – od 7.5 do 8 w skali Mohsa. Jego przełam jest muszlowy bądź nierówny, a łupliwość niewyraźna. Pokrój kryształu jest słupkowy, choć zdarzają się też okazy z przekrojem tabliczkowym. Układ krystalograficzny jest heksagonalny. Szmaragd jest dość kruchy, dlatego należy na niego uważać podczas szlifowania, oprawiania i użytkowania. Jego gęstość wynosi 2,63–2,80 g/cm³.

Właściwości optyczne szmaragdu

Majowy kamień urodzinowy, czyli szmaragd, charakteryzuje się zielonym kolorem. Może on mieć bardzo różne odcienie, ale zawsze będzie on zielony. Minerał ten cechuje się białą rysą i szklistym połyskiem. W zależności od polaryzacji światła przechodzącego przez kamień, szmaragd może zmieniać nieco barwę. Zjawisko to nazywa się pleochroizmem. W przypadku szmaragdu przybiera ono barwę od niebieskiej do żółtozielonej. Większość okazów nie ulega zjawisku fluorescencyjnemu.

Występowanie szmaragdów – gdzie wydobywany jest kamień urodzenia maja?

Szmaragd należy do najczęściej wybieranych kamieni szlachetnych w świecie jubilerstwa. Złoża tego minerału znajdują się w wielu różnych państwach na całym świecie. Gdy pod dużym ciśnieniem magma przenika w skały, które ulegają przeobrażeniom, w wyniku reakcji chemicznych powstają szmaragdy. Szmaragdowe złoża znaleźć można między innymi w łupkach łyszczykowych, łupkach biotytowych, łupkach ilastych, w wapieniu i hydrotermalnych żyłach węglanowych. Klejnoty wydobywane są wprost ze skały macierzystej. A w jakich państwach wydobywany jest ten minerał? Jest to przede wszystkim:

 • Kolumbia, w której wydobywane jest rocznie od 60 do aż do 95% wszystkich okazów! Kolumbijskie kamienie cechują się wysoką klasą i jakością;
 • Zambia, która słynie z najwyższej jakości okazów, wydobywanych w kopalni Kagem;
 • Brazylia, której minerały charakteryzują się lekko żółtym odcieniem i niezbyt dużą czystością;
 • Rosja, w której pozyskiwane w kopalniach na Uralu i Primorye okazy cechują się dość dużą twardością.

A także:

 • Stany Zjednoczone,
 • Kanada,
 • Egipt,
 • Południowa Afryka,
 • Mozambik,
 • Zimbabwe,
 • Tanzania,
 • Nigeria,
 • Namibia,
 • Etiopia,
 • Madagaskar,
 • Indie
 • Pakistan,
 • Afganistan,
 • Chiny,
 • Kazachstan,
 • Włochy,
 • Hiszpania,
 • Niemcy,
 • Szwajcaria,
 • Francja,
 • Norwegia,
 • Bułgaria,
 • Australia.

Magiczna moc kamieni – jakie właściwości lecznicze ma szmaragd?

Szmaragd to wspaniały minerał szlachetny, który cechuje się licznymi właściwościami leczniczymi. Wspomaga on zarówno zdrowie fizyczne jak i psychiczne. Jakie są właściwości magiczne szmaragdów?

 • Łagodzi a nawet niweluje migrenowe bóle głowy. Zmniejsza częstotliwość napadów oraz ich intensywność;
 • Wspomaga układ ruchowy człowieka. Pomaga budować chrząstkę, zwiększa odpływ mazi stawowej. Wspiera leczenie zwichnięć i skręceń stawów oraz zerwań wiązań. Leczy choroby zapalenia stawów i dnę moczanową;
 • Pozytywnie działają na ciśnienie, normalizując je;
 • Leczy objawy licznych chorób pokarmowych;
 • Ogranicza odczucie bólu nerek, pęcherza i moczowodów;
 • Łagodzi objawy PMS, czyli zespół napięcia przedmiesiączkowego. Zmniejsza poczucie bólu, łagodzi huśtawki nastrojów, normalizuje poziom hormonów we krwi.
 • Pozwala poczuć harmonię i spokój;
 • Zwiększa kreatywność i chęć tworzenia;
 • Wzmacnia siłę psychiczną i podnosi poczucie własnej wartości;
 • Wpływa na realizowanie się proroczych snów.

Szmaragd jako amulet

Kamień ten traktowany jest jako amulet uczuć małżeńskich i talizman kochanków. Noszą go przy sobie jednak również podróżnicy, ponieważ pomaga uspokajać żywioły zarówno na lądzie jak i na morzu. Osobom kreatywnym pozwala na znalezienie natchnienia i realizację projektów. Ludziom biznesu dedykowany jest ze względu na przyciąganie szczęścia i spokoju. Na wszystkich działa on z kolei kojąco, uspokajająco i oczyszczająco.

Zestawienie minerałów – zobacz z jakimi klejnotami możesz nosić swój kamień urodzinowy.

Skoro wiesz już jaki kamień Ci sprzyja, na pewno zastanawiasz się czy można nosić go z innymi minerałami. To zagadnienie jest dość proste. Aby zapobiec hamowaniu a zarazem wzmocnić działanie szmaragdów, należy nosić je z kamieniami takimi jak:

 • diamenty,
 • szafiry,
 • rubiny,
 • agaty,
 • chryzolity.

Wymienione kamienie należą bowiem do tej samej grupy minerałów. A z jakimi nie powinno się zestawiać szmaragdów? Do tej grupy należą:

 • opale,
 • perły,
 • topazy,
 • aleksandryty,
 • heliotropy,
 • ametysty to kamienie, które kolidują ze szmaragdami.

Biżuteria ze szmaragdem – naszyjnik, pierścionek, bransoletka, kolczyki z kamieniem urodzinowym.

Szmaragd należy do jednych z najbardziej pożądanych  kamieni szlachetnych na świecie. Nic więc dziwnego, że biżuteria z tym minerałem jest tak bardzo popularna. W naszej ofercie znajdziesz między innymi:

Biżuteria ze szmaragdem stanowi idealny pomysł na prezent dla ukochanej kobiety. Jeśli Twoja żona, siostra, partnerka, babcia, ciocia czy przyjaciółka obchodzi urodziny w maju, koniecznie rozważ zakup biżuterii z jej kamieniem urodzinowym. A jeżeli planujesz oświadczyny i Twoja wybranka świętuje urodziny w piątym miesiącu roku, koniecznie kup jej pierścionek zaręczynowy z tym kamieniem. A jeśli szukasz czegoś dla siebie, ale nie wiesz jaki minerał jest Ci dedykowany, zerknij na początek naszego poradnika u znajdź swój kamień!

Pielęgnacja wyrobów z kamieniami naturalnymi – jak dbać o biżuterię ze szmaragdem?

Biżuteria ze szmaragdem wymaga specjalnej pielęgnacji. Jako, że kamień ten jest kruchy, należy uważać na to, by nie pękł. Minerał ten nie lubi uderzeń w twarde powierzchnie. Nie należy również doprowadzać do kontaktu biżuterii z detergentami, środkami czyszczącymi, mydłami itd. Najlepiej więc zdejmować ozdoby zarówno do kąpieli jak i do mycia rąk. Szmaragd lubi za to niską temperaturę i duże zaciemnienie. Przechowując go, najlepiej robić to tak, by zawinąć wyrób jubilerski w torebeczkę foliową a następnie w woreczek z materiału i całość włożyć do szuflady.

Jeśli biżuteria wymaga czyszczenia, użyj do tego celu miękkiej ściereczki z wodą i minimalną ilością szarego mydła.

Szafir, rubin, ametyst, akwamaryn, opal, perła, cytryn, topaz, perydot, tanzanit, granat – biżuteria z kamieniami szlachetnymi Perlei

Szmaragd uważany jest za symbol czystości, miłości, spokoju i wielu innych pozytywnych zjawisk. Dedykowany jest jednak majowym solenizantom. W Perlei znajdziesz jednak również na szczęście biżuterię z innymi minerałami. Idealnie sprawdzi się ona w ramach prezentu urodzinowego. W ofercie mamy między innymi:

 • kamień urodzinowy stycznia, czyli granat, a więc i biżuterię z granatem,
 • kamień osób urodzonych w lutym czyli ametyst,
 • akwamaryn to kamień urodzeniowy marca,
 • majowy kamień urodzinowy szmaragd,
 • niezwykły kamień szlachetny czerwca, czyli perła,
 • lipcowy minerał urodzeniowy, czyli rubin,
 • sierpniowy kamien urodzinowy, czyli perydot,
 • kamień urodzinowy września, czyli szafir,
 • październikowy minerał, czyli opal,
 • listopadowe kamienie, czyli topaz i cytryn,
 • grudniowe kamienie, czyli tanzanit i turkus.

Oferujemy także różne kamienie naturalne, które nie wpisują się w tradycję przypisywania minerałów do Twojej daty urodzenia. Znajdziesz je w dziale: biżuteria z kamieniami naturalnymi.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl