Biżuteria PERLEI
Rubin kamień z rodziny korundów - najważniejsze informacje. Rubin naturalny, syntetyczny czy sztuczny - jak odróżnić kamień szlachetny od jubilerskiego.
Rubin kamień z rodziny korundów - najważniejsze informacje. Rubin naturalny, syntetyczny czy sztuczny - jak odróżnić kamień szlachetny od jubilerskiego.

Nazwa tego kamienia pochodzi od łacińskiego słowa rubens, które oznacza kolor czerwony. Nic dziwnego, w końcu to właśnie z taką barwą kojarzy się ten wspaniały minerał. Co prawda paleta odcieni rubinów jest bardzo szeroka, jednak wszystkie są pochodną czerwonego koloru. Jeśli, tak jak i my, należysz do grona miłośników tego niezwykłego klejnotu, zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem. Dowiesz się z niego między innymi:

 • czym jest rubin i jak wygląda,
 • jakie są najważniejsze właściwości rubinu,
 • jaki odcień czerwieni jest najbardziej pożądany w jubilerstwie,
 • gdzie występują rubiny,
 • jakie są najważniejsze różnice pomiędzy rubinem naturalnym, syntetycznym i sztucznym,
 • w jaki sposób pozyskiwane są rubiny syntetyczne,
 • co daje gwarancję autentyczności rubinów,
 • co ma wspólnego rubin z szafirem,
 • co wpływa na cenę kamienia i biżuterii nim wysadzanej,
 • jakie kolczyki z rubinem wybrać,
 • jaki pierścionek z rubinem będzie najlepszy do noszenia na co dzień a jaki od święta,
 • jaki naszyjnik z rubinem jest najlepszy na prezent,
 • jaka bransoletka z rubinami najpiękniej zdobi kobiecy nadgarstek.

Podstawowe informacje – czym jest i jak wygląda rubin naturalny

Rubin to jeden z najbardziej pożądanych kamieni szlachetnych na świecie. Jest on jedną z odmian korundu, która występuje w kolorze czerwonym. Jego odcienie mogą znacząco się od siebie różnić. Istnieją bowiem rubiny krwistoczerwone, bladoczerwone, a nawet różowoczerwone. Pod względem chemicznym rubin zakwalifikowany jest do tritlenków diglinu. Można więc powiedzieć, że rubin to czerwony korund, którego wzór chemiczny prezentuje się następująco: Al2O3, choć nie jest to w pełni zgodne z prawdą. Dlaczego? Ponieważ tak jak w przypadku innych korundów, także rubin jest z natury kamieniem bezbarwnym. Swój kolor zawdzięcza on zastąpieniu pewnej części jonów glinu jonami chromu. Im więcej jest w rubinie jonów chromu, tym jego barwa jest intensywniejsza. Rubin o czerwonej barwie opisany jest więc jako Al2O3 + Cr2O3. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat właściwości rubinów, zachęcamy do zapoznania się z dalszą częścią poradnika.

Rubin – właściwości tego kamienia naturalnego

Jak wspomnieliśmy wyżej, nazwa rubinu pochodzi z łaciny i nawiązuje do jego czerwonego koloru. W powyższym akapicie opisaliśmy w jaki sposób z bezbarwnego kamienia powstaje wspaniały klejnot, którego odcienie wahają się od różowego do krwistoczerwonego. Poza charakterystyczną barwą, kamień ten charakteryzuje się także właściwościami fluorescencyjnymi. Emituje on bowiem światło o kolorze karminowoczerwonym. W kwestii wykształcania kryształów przez minerał, możemy powiedzieć, że są one słupkowe, romboedrowe lub tabliczkowe. Mogą być zarówno wrosłe, jak i wyrosłe, ale zawsze występują w skupieniach zbitych. Rubin jest kamieniem kruchym, choć cechuje się dużą twardością. Oba pojęcia nie są ze sobą tożsame, mimo, że niektórzy stosują je wymiennie. W dziesięciostopniowej skali Mohsa zajmuje on pozycję z numerem 9, co sprawia, że rubin to jeden z najtwardszych minerałów na Ziemi. Twardszy od niego jest jedynie diament, który na wspominanej skali oznaczony jest numerem 10. Nieoszlifowany okaz cechuje się tłustym, mglistym połyskiem. Po oszlifowaniu natomiast charakteryzuje go połysk niemal diamentowy. Jak wspomnieliśmy wyżej, czerwoną barwę zawdzięcza on pierwiastkom chromu. Gdy doda się do nich pierwiastki żelaza, rubiny nabierają nieco koloru brązowego. A jaki jest najbardziej pożądany odcień rubinu? O tym dowiesz się czytając poniższy akapit. W tym pozostaniemy w temacie właściwości kamienia. Otóż warto jeszcze wspomnieć o tym, że rubin posiada liczne inkluzje.

Inkluzje w naturalnym rubinie

Choć niektórzy miłośnicy tych kamieni twierdzą, że inkluzje nie są cechą pożądaną, nasze zdanie jest z goła odmienne. To właśnie inkluzje wskazują na to, że kamień ten stworzony został przez naturę. I to dzięki nim od razu widać, że ma się do czynienia z minerałem, który posiada piękny czerwony kolor dzięki procesom chemicznym, które miały miejsce na terenach naturalnych, nie zaś w laboratorium. Niektóre inkluzje, takie jak inkluzje rutylu, po oszlifowaniu sprawiają, że rubin nabiera gwieździstego odblasku. Jest to zjawisko zwane asteryzmem i jest ono niezwykle pożądane w świecie jubilerskim i kolekcjonerskim. Podobnie jak tak zwane kocie oko. Warto więc zapamiętać, że inkluzje to indywidualne cechy rubinów, które sprawiają, że nie ma na świecie dwóch identycznych kamieni, nie zaś, jak twierdzą niektórzy, wady minerału.

Barwa rubinu – jaki jest najbardziej pożądany kolor tego minerału

Czerwony, bordowy, różowawy... rubinowych czerwieni jest naprawdę sporo. Jaki odcień jest najbardziej pożądany? Który kolor wywołuje największe zainteresowanie jubilerów, kolekcjonerów i entuzjastów gemmologii? Jest to tak zwany kolor gołębiej krwi. A jak się on prezentuje? Rubin w tym kolorze cechuje się czerwonym kolorem z domieszką niebieskawego odcienia. Takie okazy trafiają się jednak niezwykle rzadko i osiągają naprawdę wysokie ceny.

Występowanie minerału – skąd pochodzą naturalne rubiny

Gdzie można znaleźć kryształy rubinu? Między innymi w skałach metamorficznych, takich jak między innymi gnejs, marmur, amfibolit, ale też w zasadowych skałach litych wylewnych, takich jak bazalt. A w jakich państwach najczęściej wydobywany jest rubin? Duże złoża znaleźć można między innymi na terenie krajów takich jak:

 • Mjanma (do niedawna znana pod nazwą Birma) - okolice miasta Mogok,
 • Tajlandia - okolice miasta Chanthaburi,
 • Sri Lanka - region Ratnapura,
 • Tanzania - północ kraju,

Mniejsze złoża natomiast znajdują się na terenie następujących państw:

 • Australia - stan Queensland i Nowa Południowa Walia,
 • Stany Zjednoczone Ameryki Północnej - Montana i Karolina Północna,
 • Brazylia,
 • Grenlandia,
 • Madagaskar,
 • Malawi,
 • Kenia,
 • Zimbabwe,
 • Indie,
 • Nepal,
 • Kambodża,
 • Wietnam,
 • Afganistan,
 • Pakistan,
 • Tadżykistan,
 • Norwegia,
 • Szwajcaria - kanton Ticino.

W Polsce również można znaleźć naturalne rubiny. Gdzie? Przede wszystkim na terenach Dolnego Śląska, w Sudetach. Niestety nie są to złoża o jakimkolwiek znaczeniu w przemyśle jubilerskim i gemmologicznym.

Rubin naturalny, syntetyczny czy sztuczny – czym różnią się od siebie te kamienie jubilerskie

Jak wiadomo, rubin jest szczególnie poszukiwanym przez jubilerów i kolekcjonerów kamieniem. Nic więc dziwnego, że od lat próbowano wytworzyć jego syntetyczny odpowiednik. O tym, w jaki sposób chemicy pracowali nad hodowlą rubinów wieki temu przeczytasz w dalszej części poradnika. W tej skupimy się na rozróżnianiu poszczególnych rodzajów rubinów. Mamy tu na myśli okaz naturalny, syntetyczny i sztuczny. Jak więc rozpoznać rubin, który zrodziła matka natura? I czym różni się on od tych, których stwórcą był człowiek? Spieszymy z odpowiedziami.

Rubin naturalny

Większość jego cech opisaliśmy w poprzedniej części poradnika. Przypomnimy więc, że występuje on głównie w skałach metamorficznych, cechuje się kolorem czerwonym i posiada liczne inkluzje. Jest też niezwykle twardy (9 na 10 w skali Mohsa). W zależności od szlifu, może uzyskać połysk szklisty lub prawie diamentowy. Zgodnie z kwalifikacją gemmologiczną, należy on do grupy korundów - bezbarwnych minerałów. Dzięki obecności jonów chromu, przybiera on barwy czerwonej.

Rubin syntetyczny

Wiele osób błędnie nazywa rubiny sztuczne syntetycznymi. Różnica pomiędzy tymi kamieniami jubilerskimi jest bowiem olbrzymia. Zacznijmy więc od tego, czym jest syntetyczny rubin. Jest to kamień, który został wyhodowany przez człowieka w specjalnie stworzonym laboratorium. Pod względem składu chemicznego a także struktury krystalicznej jest on dokładnie taki sam jak rubin naturalny. Czy można więc odróżnić o siebie kamień syntetyczny i naturalny, skoro pod tak istotnymi względami są one identyczne? Tak, choć nie jest to proste. Syntetyki są zazwyczaj czystsze niż naturalne okazy. Nie posiadają tak wspaniałych inkluzji, które charakterystyczne są dla minerałów zrodzonych w skale. Regularna struktura syntetyków oraz ich czystość i jednolita barwa w połączeniu z niską ceną mogą wskazywać na syntetyczność kamienia. Naturalne klejnoty o tak wspaniałych właściwościach wizualnych osiągają bowiem niebotycznie wysokie ceny. Jeśli więc udało Ci się znaleźć jeden z najpiękniejszych klejnotów na świecie w atrakcyjnej cenie, istnieje naprawdę wysokie prawdopodobieństwo, że masz do czynienia z syntetykiem. Lepiej więc kupić kamień z inkluzjami i nieperfekcyjną barwą, który jest dziełem matki natury, niż inwestować w kamień laboratoryjny.

Rubin sztuczny

Bardzo wiele sklepów internetowych sprzedaje biżuterię z cyrkoniami w kolorze czerwonym lub różowym jako biżuterię z rubinem syntetycznym. Trudno powiedzieć, czy jest to celowe wprowadzanie w błąd, mające na celu zwiększenie sprzedaży, czy po prostu brak znajomości tematu. Wiele osób używa określenia "syntetyczny" jako zamiennik terminu "sztuczny". O ile w przypadku tkanin nie ma to znaczącej różnicy, o tyle w zegarmistrzostwie, jubilerstwie i gemmologii już ma. Kamień sztuczny to po prostu szkiełko, kamyczek lub paciorek. Kamień syntetyczny pod względem właściwości fizycznych i chemicznych jest identyczny z naturalnym. Sztuczny natomiast cechuje się zupełnie innym składem i inną strukturą krystaliczną. Jeśli więc znajdziesz na przykład kolczyki srebrne z rubinem w zadziwiająco korzystnej cenie, postaraj się zgłębić temat i dopytać sprzedawcę, czy aby na pewno są to kamienie syntetyczne. Być może oprawiono w nich po prostu sztuczne zamienniki.

Rubin syntetyczny – metody pozyskiwania syntetycznych rubinów

Już w XIX wieku podejmowano pierwsze udane próby stworzenia rubinów syntetycznych. W roku 1837 Marc Antoine Auguste Gaudin - francuski chemik, wytworzył kilka syntetycznych rubinów, choć nie miały one wartości kolekcjonerskiej ani jubilerskiej. W 1877 roku Edmond Frémy, który również był chemikiem pochodzącym z Francji, opisał metodę wytwarzania rubinów o małej wielkości, ale nie rozpowszechniono jej na szeroką skalę. Metoda ta polegała na ogrzewania tlenku glinu rozpuszczonego w tlenku ołowiu. Około roku 1885 na rynku kamieni zanotowano obecność syntetycznych okazów rubinów, choć nie poznano wtedy szczegółów ich produkcji. Nieco później wyróżniono kolejną metodę, a następnie jeszcze jedną i kilka innych. O najważniejszych przeczytasz możesz tu:

 • Metoda Verneuila - od 1891 roku Auguste Victor Louis Verneuil, który jak wymienieni wyżej poprzednicy, również zajmował się chemią i również był Francuzem, pracował usilnie nad wytworzeniem rubinu, który osiągnąłby wartość jubilerską. Udało mu się to nieco później. Jego okazy osiągały masę od 12 do 15 karatów, co w przełożeniu na gramy wynosi od 2,5 do 3. Stworzone przez Verneuila kamienie były kuliste i cechowały się średnicą około 6 milimetrów. Metodę produkcji rubinów na skalę przemysłową, Francuz ogłosił w 1902 roku. Na czym polegała? Na dozowaniu w sposób powolny rozdrobnionego tritlenku diglinu z dodatkiem tlenku chromu bezpośrednio na płomień odwróconego palnika wodorowo-tlenowego. Proszek, który w tej sytuacji ulega stopieniu, osiada a następnie zestala się na podstawce poniżej. Dzięki metodzie Verneuila, do roku śmierci autora, która miała miejsce w roku 1913, produkowano aż 10 milionów karatów rocznie, czyli aż 2000 kilogramów na rok.
 • Metoda Czochralskiego - druga metoda wytwarzania rubinów syntetycznych stworzona została w roku 1916 przez naszego rodaka - Jana Czochralskiego. Naukowiec zajmował się głównie chemią i metaloznawstwem. Jego technika polegała na otrzymywaniu monokryształów poprzez wyciąganie zarodka. Ze względu na szklisty wygląd kamieni, nie są były one jednak stosowane w jubilerstwie. Korzystało i korzysta się z nich w celach technicznych.
 • Metoda hydrotermalna - w 1958 roku Bell Telephone Company udało się opracować nową metodę wytwarzania rubinów. Polegała ona na zapewnieniu warunków zbliżonych do tych, które panują we wnętrzu Ziemi i w których rodzą się naturalne okazy rubinów. Metoda polega na umieszczeniu w tyglu materiału, który ma tworzyć rubin, wraz z wodą i topnikami. Pod wysokim ciśnieniem tygiel poddawany jest podgrzewaniu, co powoduje rozpuszczanie się w wodzie składników na rubin. Obniżając temperaturę stopniowo i powoli, powoduje się tworzenie się kryształów rubinu. Metoda ta jest zdecydowanie najlepsza, ponieważ rubiny, które dzięki niej powstają, poszczycić się mogą najdokładniejszym podobieństwem do okazów naturalnych.

Kamień rubin – co daje gwarancję autentyczności kamienia szlachetnego

Opisaliśmy już różnice pomiędzy rubinem naturalnym, syntetycznym i sztucznym. Jeśli jednak nie ma się w tym temacie wprawy i doświadczenia, trudno wskazać, który okaz stworzyła natura, a który człowiek. Warto więc sprawdzić czy sprzedawany wyrób jubilerski posiada stosowny certyfikat autentyczności. Kupując w naszym sklepie internetowym, do każdego wyrobu dodawany jest certyfikat, w którym opisany jest konkretny kamień. Opisujemy w nim zarówno wagę w karatach, jak i wielkość i kształt kamienia. Jeśli sklep, w którym planujesz kupić biżuterię z rubinem, nie wydaje certyfikatu autentyczności, lepiej z niego zrezygnować. Istnieje wysokie ryzyko, że nabędziesz kamień syntetyczny lub co gorsza sztuczny.

Rubin a szafir – co mają ze sobą wspólnego wymienione kamienie szlachetne

Odpowiedź na to pytanie jest niezwykle prosta. Zarówno rubin jak i szafir należą do korundów. 9 w skali Mohsa oznacza, że są one tylko nieco mniej twarde niż diament. Oba minerały są bezbarwne i swój kolor zawdzięczają innym pierwiastkom. Rubin zawdzięcza go jonom chromu, szafir natomiast żelazu i tytanowi. O ile rubin występuje tylko w barwach czerwonych, o tyle szafir może być nie tylko niebieski, ale również czarny, różowy, żółty czy pomarańczowy. I tutaj dochodzimy do punktu spornego. Istnieją bowiem korundy, których kolor jest różowy, ale cechuje się takim odcieniem, który niektórzy uznają za charakterystyczny dla rubinu, inni natomiast za charakterystyczny dla szafiru. W zależności od kraju, klasyfikowany jest on raz do jednej grupy, raz do drugiej.

Biżuteria z rubinem – co wpływa na cenę biżuterii wykonanej z kamieni naturalnych

Szukasz biżuterii z rubinem i zastanawiasz się skąd biorą się tak wielkie różnice w cenie wyrobów? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie, aby rozwiać Twoje wątpliwości. Cena biżuterii z rubinem zależna jest między innymi od:

 • metalu szlachetnego, z którego wykonana jest biżuteria. Platyna i złoto zawsze będą miały wyższą cenę niż srebro. Srebro natomiast będzie droższe niż stal i metale nieszlachetne. W kwestii srebra w grę wchodzą również procesy, którym poddawany jest metal. Srebro rodowane i złocone będzie droższe niż naturalne.
 • klasy kamienia. Niektóre kamienie są bardzo drogie, inne występują w bardziej przystępnych cenach.
 • autentyczności rubinu. Jak pisaliśmy wyżej, na rynku spotkać można biżuterię wysadzaną rubinami pochodzenia naturalnego lub syntetycznego, ale można również znaleźć modele z kamieniami sztucznymi, błędnie opisanymi jako syntetyki.
 • oprawy i zdobienia. Jeśli wytworzenie biżuterii zajmuje dużo czasu i wymaga dużych nakładów pracy, końcowa cena produktu nie może być niska. Wysadzane rubinami kolczyki, które cechują się prostą oprawą będą tańsze niż kolczyki, które poza rubinami, posiadają jeszcze kilka lub kilkanaście cyrkonii o małej średnicy.
 • marży sprzedawcy. Większość znanych sklepów jubilerskich wydaje majątek na reklamy i marketing w szerokim znaczeniu tego słowa. Wystawne salony biżuterii, wieloosobowa ekipa, znane twarze na banerach i w reklamach telewizyjnych oraz drogie punkty handlowe sprawiają, że końcowa cena produktów jest wysoka. Nasz sklep - bizuteriaperlei.pl oferuje wyroby jubilerskie w atrakcyjnej cenie, aby każda kobieta mogła pozwolić sobie na posiadanie wspaniałej biżuterii z kamieniami szlachetnymi. Ograniczmy koszty związane z marketingiem i skupiamy się na tym, by nasza biżuteria była przystępna cenowo.

Kolczyki z rubinami – propozycje opraw w sklepie internetowym bizuteriaperlei.pl

Szukasz kolczyków wysadzanych rubinami? Zapraszamy do zapoznania się z ofertą internetowego sklepu jubilerskiego Perlei. Oferujemy bowiem niezwykle szeroki wybór kolczyków srebrnych z rubinami. Posiadamy modele dla minimalistek i takie, które wpadną w oko miłośniczkom barokowego przepychu. Mamy kolczyki na sztyfcie z rubinem i kolczyki z zapięciem angielskim oraz kolczyki na biglu. W Perlei znajdziesz kolczyki wiszące z rubinem i rubinowe kolczyki przylegające do ucha, modele z pojedynczym rubinem i modele, w których rubin otoczony jest wianuszkiem cyrkonii, połyskujących niczym diamenty. Staramy się wychodzić na przeciw oczekiwaniom wszystkich naszych Klientów i Klientek, dlatego stale poszerzamy nasz asortyment. Jeśli nie znalazłaś/znalazłeś niczego dla siebie, prosimy o kontakt. Być może uda nam się pomóc.

Pierścionki z rubinem – jak dobrać model do kształtu i wielkości palców i dłoni

Wybierając model pierścionka z rubinem, warto przyjrzeć się kształtowi biżuterii. Jeśli Twoje palce są krótkie, najlepszy będzie wybór podłużnego pierścionka z rubinem. Jeżeli dodatkowo są one duże, odradzamy noszenie pierścionków z okrągłym oczkiem. Jeśli natomiast Twoje palce są smukłe i długie, możesz nosić właściwie każdy fason. Jeżeli jednak są długie, ale masywne, zrezygnuj z modeli okrągłych. Postaw na takie, których korona posiada wydłużony kształt. Może być to owal, prostokąt lub łezka, zwana inaczej gruszką.

Jeżeli szukasz pierścionka zaręczynowego z rubinem, kieruj się gustem Twojej wybranki. Podejrzyj, jakie pierścionki nosi najczęściej. Zwróć uwagę na kształt korony. Upewnij się czy preferuje ona modele podłużne, okrągłe czy kwadratowe. Ponadto, przyjrzyj się zdobieniu. Zobacz czy pierścionki, które nosi najczęściej są skromne, czy wystawne. Czy posiadają liczne kamienie, czy wysadzane są jednym egzemplarzem. Dzięki temu uda Ci się wybrać pierścionek z rubinem, który nie tylko podbije jej serce, ale również trafi w jej gust.

Zawieszka rubin – jak wybrać naszyjnik z rubinem na prezent

Naszyjnik z rubinem to wspaniała ozdoba kobiecego dekoltu. W naszym sklepie jubilerskim online znajdziesz szeroki wybór zawieszek z rubinem oraz pełnych naszyjników z tym kamieniem (składa się na nie zawieszka i łańcuszek). Oferujemy skromną biżuterię z pojedynczym kamieniem i ozdobną, która poza rubinami posiada jeszcze połyskujące cyrkonie. Posiadamy naszyjniki o wielu kształtach i fasonach. Za pośrednictwem naszej strony internetowej zamówić możesz więc zarówno drobny, subtelny naszyjnik z rubinem w kształcie gruszki, koła, owalu i serca, jak i bardzo elegancki naszyjnik z rubinami i kilkunastoma cyrkoniami. W kategorii zawieszek z rubinem, możesz też postawić na wysadzane markazytami modele, które fantastycznie podkreślają barwę rubinu. Jak wybrać naszyjnik z rubinem na prezent? Dopasowując go do gustu przyszłej właścicielki. Jeśli lubi ona skromne ozdoby, postaw na model z delikatną oprawą i pojedynczym kamieniem. Jeśli wybiera przepych, wybierz model naszyjnika z rubinami i wieloma cyrkoniami albo taki, który zdobią wspomniane wcześniej markazyty. Jeśli nosi różną biżuterię, postaw na taką, która jest najbardziej zbliżona do tej, którą zakłada na co dzień. Dzięki temu, podarowany przez Ciebie naszyjnik z rubinem będzie użytkowany a nie zakładany od święta.

Bransoletka z rubinami – luksusowy dodatek dla wymagających kobiet

Jeśli uwielbiasz luksusową biżuterię z kamieniami szlachetnymi, postaw na jedną z naszych bransoletek z rubinami. Oferujemy liczne modele ze srebra które stanowią wspaniałą ozdobę kobiecego nadgarstka. Jeśli lubisz barokowy przepych, oferujemy wiele modeli bransoletek z rubinami, szmaragdami i szafirami, które dodatkowo zdobią markazyty. Jeśli wolisz wystawną biżuterię, ale nierzucającą się w oczy tak jak wyżej opisana, wybierz model z rubinami i cyrkoniami. Jeżeli natomiast preferujesz modele proste i eleganckie, postaw na bransoletkę z samymi rubinami. Bez względu na to, jaki jest Twój wybór, w internetowym sklepie jubilerskim Perlei znajdziesz model najlepszy dla siebie!

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl