Biżuteria PERLEI
Kamienie urodzinowe: ametyst – kamień osób urodzonych w lutym. Jak dobrać minerał do znaku zodiaku? Jakie kamienie narodzin przypisane są pozostałym miesiącom? Sprawdź!
Kamienie urodzinowe: ametyst – kamień osób urodzonych w lutym. Jak dobrać minerał do znaku zodiaku? Jakie kamienie narodzin przypisane są pozostałym miesiącom? Sprawdź!

Tradycja noszenia przy sobie konkretnych kamieni szlachetnych sięga czasów starożytnych. Przez lata zmieniała ona co prawda kształt, ale zachowała się po dziś dzień. Jeśli chcesz zapoznać się głębiej z zagadnieniem kamieni urodzinowych i przeczytać o kamieniach zodiakalnych, zapraszamy do lektury! Mimo, że niniejszy temat poświęcony jest ametystowi, który jest kamieniem urodzinowym lutego, opiszemy jednak po krótce również wymienione wyżej zagadnienia.

Kamień urodzinowy – co oznacza to określenie? Zobacz czym jest tak zwany birthstone.

W niektórych sklepach jubilerskich spotyka się określenie: birthstones. Co ono oznacza? Birthstone to nic innego jak kamień urodzinowy. W języku angielskim wyraz "birth" oznacza bowiem narodziny, a "stone" – kamień. Kamień urodzinowy jest minerałem przypisanym do konkretnego miesiąca urodzenia. Poza dwoma miesiącami, do których przypisane są po dwa klejnoty, ale o tym opowiemy nieco dalej. Kamień urodzeniowy jest więc minerałem, który przynosi korzyści noszącej go osobie, urodzonej w danym miesiącu. Biżuteria z kamieniami szlachetnymi popularnością cieszy się od starożytności. Już wtedy doceniano piękno niektórych minerałów. Tradycja noszenia przy sobie kamienia urodzinowego wiąże się jednak z jedną konkretną historią, z której ewoluowała. Z jaką? Spieszymy z odpowiedzią!

Historia kamieni urodzeniowych

Początek tradycji noszenia przy sobie kamieni przydzielonych do konkretnych miesięcy urodzin ma swoje źródło w biblijnej Księdze Wyjścia. Opisano w niej bowiem napierśnik Aarona, który ozdobiony był dwunastoma kamieniami szlachetnymi. Mineraly, które umieszczone były w pektorale arcykapłana, symbolizowały dwanaście ówczesnych plemion Izraela. Jak zatem stały się one przynoszącymi szczęście kamykami urodzeniowymi?

Odpowiada za to prawdopodobnie Józef Flawiusz, który w I w n.e. poświęcił jedno ze swoich dzieł na przypisywanie klejnotów, zdobiących napierśnik Aarona, do znaków zodiaków. Cztery wieki później temat podjął również święty Hieronim w swoich pismach. Obaj uczeni zalecali jednak posiadanie wszystkich dwunastu kamieni i noszenie przy sobie jednego z nich przez konkretny miesiąc. Skąd więc zmiana, aby zamiast dwunastu wspaniałych kamieni szlachetnych posiadać jeden konkretny?

Aż do XVIII wieku wierzono, że powinno się posiadać dwanaście kamieni i nosić jeden z nich przez cały miesiąc. Na zmianę tej tradycji wpadli żydowscy sprzedawcy biżuterii, którzy przypisywali klientom i klientkom jeden, konkretny kamień, dopasowany do daty narodzin. Z czego wynikła ta zmiana? Na ten temat nie ma niestety jednoznacznej odpowiedzi. Możemy jednak domniemywać, że ma ona związek z cenami kamieni. Mało kogo stać było bowiem na kupno aż dwunastu klejnotów. Na jeden mogło sobie jednak pozwolić więcej osób pragnących poprawy jakości życia.

Pomysł podchwyciło Narodowe Stowarzyszenie Jubilerów ze Stanów Zjednoczonych, które w 1912 roku chętnie wprowadziło nową tradycję do świata biżuterii. W ten sposób powstała moda na kamienie urodzinowe, która trwa do dziś.

Jaki kamień dla urodzonych w lutym? Oczywiście ametyst!

Kamieniem, który dedykowany jest solenizantom świętującym w drugim miesiącu roku jest ametyst. Ten fioletowy kamień szlachetny warto więc mieć przy sobie, jeśli narodziny miało się właśnie w tym czasie. A jakie mineraly powinno się posiadać, jeśli urodziny obchodzi się w pozostałych częściach roku?

Jaki kamień dla osób urodzonych w pozostałe miesiące roku? Zobacz!

Kamienie urodzinowe:

 • styczeń – granat,
 • luty – ametyst,
 • marzec – akwamaryn,
 • kwiecień – diament,
 • maj – szmaragd,
 • czerwiec – perła,
 • lipiec – rubin,
 • sierpień – perydot,
 • wrzesień – szafir,
 • październik – opal,
 • listopad – cytryn i topaz,
 • grudzień – tanzanit i turkus. Pierwotnie był to jedynie turkus, jednak w 1967 roku odkryty został nowy mineral – tanzanit, który po jakimś czasie dopisano do listy.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat poszczególnych mineralow, koniecznie zapoznaj się z naszym wpisem na blogu. Znajdziesz go klikając w następujący link: kamienie urodzinowe na każdy miesiąc.

Kamienie urodzeniowe do każdego znaku zodiaku – poznaj je wszystkie!

Kamienie urodzinowe nie są tym samym co kamienie zodiakalne. Pokrywają się one co prawda w dużej mierze, jednak nie są ze sobą tożsame. W końcu każdy znak zodiakalny rozkłada się na dwa miesiące. A więc... Jakie kamienie przypisane są do znaków zodiaku?

 • Koziorożec (Capricornus): 22 grudnia - 19 stycznia – tanzanit, granat a także rubin, ametyst, agat, turkus, tygrysie oko, kwarc;
 • Wodnik (Aquarius): 20 stycznia - 18 lutego – granat, ametyst oraz opal, turkus, bursztyn, hematyt, lapis lazuli;
 • Ryby (Pisces): 19 lutego - 19 marca – ametyst,  akwamaryn a także perła, agat, perydot, bursztyn, tygrysie oko, heliotrop, jadeit, kwarc, fluoryt;
 • Baran (Aries): 21 marca - 19 kwietnia – akwamaryn, diament a także ametyst, koral, heliotrop, malachit, kwarc różowy, jaspis;
 • Byk (Taurus): 20 kwietnia - 22 maja – diament, szmaragd oraz topaz, agat, koral, opal,  lapis lazuli, kwarc;
 • Bliźnięta (Gemini): 23 maja - 21 czerwca – szmaragd, perła oraz cytryn, agat, szmaragd, akwamaryn, tygrysie oko, perydot;
 • Rak (Cancer): 22 czerwca - 22 lipca – perła, rubin oraz kamień księżycowy, bursztyn, koral, awenturyn;
 • Lew (Leo): 23 lipca - 23 sierpnia – rubin, perydot oraz cytryn, onyks, perydot, granat, kwarc, bursztyn;
 • Panna (Virgo): 24 sierpnia - 22 września – perydot, szafir oraz rubin, agat, jaspis;
 • Waga (Libra): 23 września - 22 październik – szafir, opal oraz szmaragd, perydot, agat, onyks, koral, jadeit;
 • Skorpion (Scorpio): 23 października - 21 listopada – opal, cytryn i topaz oraz rubin, akwamaryn, hematyt bursztyn, malachit, jaspis, heliotrop;
 • Strzelec (Sagittarius): 22 listopada - 21 grudnia – cytryn, topaz i tanzanit oraz turmalin, kamień księżycowy, turkus, bursztyn, malachit, jaspis.

Ametyst jest kamieniem lutowym, czyli przypisanym wodnikom i rybom.

Wodnik to znak zodiaku, który przypisywany jest osobom urodzonym w przedziale od 20 stycznia do 18 lutego. Ryby natomiast w przedziale od 19 lutego do 19 marca. Jak widać, osoby, które świętują swoje urodziny w drugim miesiącu roku, mogą należeć zarówno do wodników jak i do ryb. Wszystko zależy bowiem od konkretnej daty urodzenia.

Ametyst – kamień urodzinowy luty. Poznaj ten niezwykły klejnot!

Ametyst to kamień urodzinowy lutego. to także przezroczysta lub fioletowa odmiana kwarcu. Według zasad gemmologii należy on do kamieni półszlachetnych, chociaż przez wielu jubilerów zaliczany jest do grupy szlachetnych. Określenia te nie są bowiem jednoznacznie sprecyzowane.

Ametyst – etymologia słowa

Nazwa "ametyst" pochodzi z języka greckiego i znaczy tyle, co... "trzeźwy". Tak, dokładnie tak. ἀ (a) to po prostu "nie", natomiast μέθυστος (méthystos) – "pijany". Skąd to nazewnictwo? Otóż w starożytnej Grecji wierzono, że picie alkoholu z ametystowego kielicha chroni przed upijaniem się. Niestety nie jest to zgodne z prawdą, dlatego zalecamy zachowanie zdrowego rozsądku przy spożywaniu napojów wyskokowych 😉

Historia ametystu – zobacz jak na przestrzeni lat rosło zainteresowanie tym kamieniem naturalnym.

Ametyst posiada niezwykle fascynującą i bogatą historię. Już w czasach starożytnych wiązano z nim wiele wierzeń. Ze względu na swój charakterystyczny, fioletowy kolor oraz właściwości (te prawdziwe i te dopowiedziane) zajmował on bardzo ważne miejsce w legendach i mitach, powstałych na terenie wielu różnych zakątków świata. Wzmianki o ametyście znaleźć więc można w wielu kulturach. W starożytnej Grecji na przykład twierdzono, że kamień ten zapobiega upiciu się, o czym wspomnieliśmy w poprzednim akapicie. Nieco później, w średniowiecznej Europie uznawano go za klejnot rodzin królewskich. Ametystowi przypisywano bowiem liczne właściwości uzdrawiające. Jako symbol czystości i duchowości ametyst bardzo często stosowany był podczas obrzędów religijnych. Obecnie uznaje się go za kamień, który wzmacnia siłę a także pozytywnie wpływa na mądrość i... miłość. Nic więc dziwnego, że ametyst noszony jest w dzisiejszych czasach jako talizman. Nawet jeśli nie wierzysz w magiczną moc mineralow, noszenie biżuterii z ametystem na pewno Ci nie zaszkodzi 😀

Ametyst – kamień urodzinowy luty: starożytność

Chwilkę temu wspomnieliśmy o tym, jakie znaczenie miał ametyst dla starożytnych Greków. Antyk to jednak nie tylko starożytna Grecja, ale i pozostałe cywilizacje. W Rzymie ametyst również zajmował niezwykle istotne miejsce w kulturze i wierzeniach. Wykonywano z niego między innymi kieliszki do wina. Powód był jednak nieco inny niż u Greków. Rzymianie wierzyli bowiem, że ametyst oczyszcza i zapobiega zatruciom. Był on także symbolem władzy oraz bogactwa. Nic więc dziwnego, że był on ulubionym kamieniem szlachetnym cesarzy, władców i innych wysokich rangą urzędników. W starożytnym Egipcie z kolei ametysty wykorzystywano do tworzenia amuletów oraz ochronnych talizmanów. Rzeźbione z nich zwierzęta i koraliki, ale noszono je również w formie nieobrobionej oraz oszlifowanej na gładko, czyli na tak zwany kaboszon.

Ametyst – lutowy kamień urodzinowy: średniowiecze

W starożytności uważano ametyst za kamień o właściwościach leczniczych. Nie zmieniło się to nawet wiele wieków później. W średniowieczu uważano bowiem, że kamień ten zapewnia duchową ochronę a także, że posiada on moc kojenia umysłu. Jako klejnot, ametyst cieszył się też powodzeniem wśród miłośników naturalnych kamieni o wyjątkowej urodzie. Był on symbolem władzy królewskiej oraz mądrości. Z tego powodu noszony był zarówno przez monarchów i ich rodziny, jak i przez władze kościelne. 

Ametyst to mineral, który prawdopodobnie zdobił też pierścień świętego Walentego. Miał on ponoć kształt kupidyna. Nic więc dziwnego, że stał się on także symbolem prawdziwej miłości.

Ametyst – kamień osób urodzonych w lutym: współczesność

Obecnie mało osób wierzy w magiczne, lecznicze i duchowe właściwości kamieni naturalnych. Oczywiście nie znaczy to, że nikt nie traktuje ich jako talizmanów. Jednak w porównaniu do czasów średniowiecznych, wierzących w metafizyczne cechy mineralow jest znacznie mniej. Ametyst cieszy się jednak olbrzymią popularnością. Biżuterię z ametystem noszą bowiem niezliczone wręcz miłośniczki naturalnego piękna tych kamieni. Zakładają ją również osoby, które interesują się zagadnieniem kamieni urodzinowych oraz zodiakalnych. Bez względu na to jak głęboka jest wiara w moc mineralow, biżuteria z ametystem stanowi idealny dodatek zarówno do wyjściowych jak i codziennych stylizacji.

Kolczyki z ametystem: Damskie kolczyki z ametystem naturalnym | Biżuteria PERLEI (bizuteriaperlei.pl)

Naszyjnik z ametystem: Srebrny naszyjnik z ametystem i cyrkoniami | Biżuteria PERLEI (bizuteriaperlei.pl)

Pierścionek z ametystem: Srebrny pierścionek z ametystem naturalnym | Biżuteria PERLEI (bizuteriaperlei.pl)

Ametyst – właściwości chemiczne, fizyczne i optyczne tego wspaniałego minerału.

Ametyst to odmiana kwarcu o wzorze (SiO2). Jest to ditlenek krzemu zwany również krzemionką, który występuje w kolorze fioletowy, purpurowo fioletowym i purpurowym, przezroczysty do przeświecającego. Kwarce fioletowe nieprzeświecające nie są zaliczane do ametystów a do kwarców mlecznych.

Barwa ametystu jest wynikiem działania centrów barwnych, które tworzą jony żelaza oraz działającemu na nie promieniowaniu wysokoenergetycznemu. Do 250°C intensywność koloru nie ulega zmianie, jednak po podgrzaniu kamienia w temperaturze wyższej, ametyst ulega odbarwieniu. Przy temperaturze 500°C fioletowy kamień staje się... żółty lub pomarańczowy. Jeśli interesujesz się mineralami, możesz domyślić się jaką nazwę wtedy przyjmuje. Jeśli nie, spieszymy z odpowiedzią. Ditlenek krzemu w kolorze żółtym nazywamy cytrynem. Można więc powiedzieć, że podgrzewając ametyst w odpowiedniej temperaturze, uzyskuje się cytryn.

Ametyst jest kamieniem, który w skali Mohsa umieszczony jest na poziomie 7. Skala składa się z 10 poziomów, z czego 1 jest najmniej a 10 najbardziej twardym. Należy więc uważać, aby nie miał on kontaktu z kamieniami twardszymi od siebie oraz z tymi, które są równie twarde, ponieważ może on ulec podrapaniu. Poza średnim stopniem twardości, ametyst charakteryzuje się brakiem łupliwości oraz szklistym połyskiem. 

Kolczyki z ametystem i cyrkoniami: Srebrne kolczyki z ametystem naturalnym | Biżuteria PERLEI (bizuteriaperlei.pl)

Naszyjnik z ametystem i cyrkoniami: Srebrny naszyjnik z ametystem naturalnym | Biżuteria PERLEI (bizuteriaperlei.pl)

Pierścionek z ametystem i cyrkoniami: Srebrny pierścionek z ametystem naturalnym | Biżuteria PERLEI (bizuteriaperlei.pl)

Gdzie występuje kamień urodzinowy lutego? Zobacz gdzie wydobywany jest ametyst.

W dużych ilościach ametyst występuje w wśród utworów hydrotermalnych i pneumatolitowych. Można go jednak spotkać również wśród skał osadowych. Żwiry i piaski to dla niego odpowiednie środowisko. Próżnie pogazowe skał bazaltowych a także migdały i geody również w niego obfitują. Mimo tajemniczej nazwy, geoda to przestrzeń masy skalnej, która wypełniona jest mineralem. Przyjmuje ona tak piękne formy, że często sama w sobie bywa niezwykłą ozdobą pomieszczeń. Drobne i lżejsze geody mogą również stanowić element biżuterii. Najpiękniejsze okazy występują na terenie Brazylii. Tamtejsze egzemplarze osiągają naprawdę imponujące rozmiary. Bywają tam bowiem geody o wielkości ponad jednego metra sześciennego!

A w jakich państwach wydobywany jest ametyst? Spieszymy z odpowiedzią. Ametyst występuje na terenie:

 • Brazylii,
 • Urugwaju,
 • Iranu,
 • Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej,
 • Rosji,
 • Niemiec,
 • Sri Lanki,
 • Madagaskaru.

Ponadto, można znaleźć go również w Polsce. Wydobywany jest bowiem w okolicach:

 • Szklarskiej Poręby,
 • Lwówka Śląskiego,
 • Kamiennej Góry,
 • Krzeszowic,
 • Tatr.

 

Ametyst – kamień szlachetny a kultura. Odkryj historie związane z tym klejnotem.

Bez względu na to czy nosi się go jako amulet czy ozdobę, ametyst cieszy się bardzo dużą popularnością. Do najbardziej znanych okazów należy:

 • znajdujący się w londyńskim Muzeum Brytyjskim oszlifowany ametyst o wadze aż 343 karatów,
 • należący do Smithsonian Institution w Waszyngtonie brazylijski kamień oszlifowany o wadze 1362 karata,
 • znajdujący się w tym samym kompleksie muzeów i ośrodków edukacyjno-badawczych kamień z Północnej Karoliny o wadze 202,5 karatów,
 • ametyst umieszczony w pierścieniu papieża, który znajduje się w skarbcu watykańskim,
 • ametyst zdobiący pierścień kardynalski Karola Wojtyły, który znaleźć można w skarbcu katedry krakowskiej.

Jako, że ametysty były jednymi z najczęściej wybieranych kamieni przez monarchów i władców, bardzo często ozdabiano nim klejnoty koronne. Berło królów brytyjskich oraz berło carycy Katarzyny Wielkiej również zdobiły te wspaniałe, fioletowe kamienie. Ametyst był też oczywiście jednym z dwunastu kamieni, które oprawione były w pektorale Aarona. Pojawia się on jednak w Biblii również w Apokalipsie świętego Jana. Stanowi on zdobienie dwunastej warstwy fundamentu Niebiańskiego Jeruzalem. W VII wieku naszej ery zajął on niezwykle istotne miejsce w religii chrześcijańskiej. Jako symbol godności i czystości, był niezwykle wysoko ceniony pośród kleru. Krzyże, które wysadzane były ametystami nosili również później opaci, prałaci i kanonicy. W czasach współczesnych dumnie wkroczyły one nie tylko na salony, ale i do szeroko pojętej kultury.

Ametyst w kulturze współczesnej

Jak wiadomo, ametyst to kamień urodzinowy lutego. Znając legendę o pierścieniu świętego Walentego, trudno się temu dziwić. Drugi miesiąc roku uznawany jest bowiem za miesiąc miłości, przywiązania i romantycznych uniesień. Poza tym jest również po prostu przepięknym klejnotem, dlatego często zdobi się nim biżuterię. W filmach nosiły ją między innymi Elizabeth Taylor i Marilyn Monroe, która kojarzona jest z diamentami. 

Kolczyki z ametystem owalnym: Srebrne kolczyki z ametystem naturalnym | Biżuteria PERLEI (bizuteriaperlei.pl)

Ametystom przypisuje się właściwości magiczne. Jakie? Już odpowiadamy!

Jak wielokrotnie wspominaliśmy w poprzedniej części artykułu, ametyst od zawsze kojarzony był z magicznymi mocami. Ma on posiadać właściwości lecznicze, które wpływają na samopoczucie zarówno w rozumieniu fizycznym jak i psychicznym. Zwolennicy astrologii i magii zaklętej w mineralach mówią, że ametyst pozwala zachować wewnętrzny spokój a także równowagę na poziomie ciała, umysłu i ducha. Kamień ten ma również zmniejszać stres i przyciągać spokój i relaks a także poszerzać horyzonty i zwiększać kreatywność umysłu. Pomaga radzić sobie w trudnych sytuacjach, podnosić świadomość duchową oraz rozwijać intuicję.  W kwestii zdrowia fizycznego ma on między innymi łagodzić przewlekły ból oraz stany zapalne w organizmie. Nosząc przy sobie ametyst, można więc liczyć na poprawę zdrowia fizycznego, psychicznego i emocjonalnego. 

Ametyst – kamień urodzinowy lutego: właściwości lecznicze. Sprawdź jakich właściwości szukają w minerałach osoby wierzące w moc kamieni.

Wiele osób wierzy, że jeśli kamienie są naturalne, noszą w sobie magię. Według zwolenników tej teorii, ametyst pozytywnie działa na:

 • układ odpornościowy,
 • problemy dermatologiczne,
 • układ oddechowy,
 • problemy emocjonalne, 
 • leczenie uzależnień,
 • szeroko pojęte zdrowie psychiczne,
 • stany lękowe,
 • układ trawienny,
 • bóle głowy,
 • bezsenność,
 • zapalenie stawów.

Ponadto, ametyst poprawia jakość snu, dodaje odwagi, wzmacnia intuicję, minimalizuje negatywny wpływ stresu na organizm a także wpływa na długowieczność.

Ametyst – lutowy kamień urodzinowy: właściwości duchowe. Zobacz w co wierzą miłośnicy metafizyki.

Duchowe i metafizyczne właściwości ametystu są niezwykle szerokie. Jako kamień wpływający na świadomość duchową, często bywa używany w celach medytacyjnych. Działa uspokajająco, przywraca równowagę psycho-fizyczną, zmniejsza poczucie stresu i lęku. Zapewnia poczucie stabilności i bezpieczeństwa. Pomaga łączyć się z otaczającym wszechświatem, dlatego często używa się go w medytacji i innych praktykach duchowych.

Biżuteria z ametystem – poznaj ofertę naszego sklepu internetowego www.bizuteriaperlei.pl

Biżuteria z ametystem to wspaniały pomysł na prezent dla ukochanej osoby. Zwłaszcza, jeśli urodziła się ona w drugim miesiącu roku. Oczywiście, tego rodzaju dodatki można również sprezentować sobie. Warto bowiem od czasu do czasu nagrodzić siebie za wysiłek, który wkładamy w życie codzienne. W naszym sklepie internetowym znaleźć można:

 • srebrne kolczyki z ametystem,
 • srebrne pierścionki z ametystem,
 • srebrne naszyjniki z ametystem,
 • srebrne zawieszki z ametystem.

Zgodnie z prawem europejskim, jeśli robisz zakupy przez internet, przysługuje Ci prawo zwrotu towaru bez podania przyczyny. Należy jednak spełnić pewne warunki:

 • produkt nie może nosić śladów używania,
 • musi być oryginalnie zapakowany,
 • musi być ometkowany,
 • powinien zawierać paragon lub inny dowód zakupu towaru.

Instrukcje dotyczące tego, jak odstąpić od umowy i zwracać zakupione towary, przeczytasz na naszej stronie internetowej.

Biżuteria z ametystem – jak dbać o wyroby z tym minerałem?

Delikatny naszyjnik z ametystem, bransoletka, kolczyki, pierścionek zaręczynowy. Jeśli jesteś posiadaczką biżuterii z ametystem, na pewno zastanawiasz się jak o nią dbać. Przede wszystkim:

 • unikaj zbyt wysokiej temperatury,
 • przechowuj biżuterię w oddzielnych woreczkach, aby kamienie nie uległy zadrapaniu,
 • trzymaj wyroby jubilerskie w pudełeczku lub szkatułce, która zapewni odcięcie od światła dziennego. Odbarwia ono bowiem ametyst,
 • czyszcząc biżuterię z ametystem używaj letniej wody oraz miękkiej szmatki.

Kolczyki z ametystem okrągłym: Srebrne kolczyki z naturalnym ametystem | Biżuteria PERLEI (bizuteriaperlei.pl)

Kolczyki z ametystem prostokątnym: Kolczyki z ametystem | Biżuteria PERLEI (bizuteriaperlei.pl)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl