Biżuteria PERLEI
Jak rozpoznać szafir naturalny? Jak sprawdzić autentyczność tego kamienia szlachetnego?
Jak rozpoznać szafir naturalny? Jak sprawdzić autentyczność tego kamienia szlachetnego?

Szafir to minerał, który należy do grupy najbardziej pożądanych kamieni na świecie. Jego głęboki kolor, niesamowita twardość i rzadkość występowania sprawiają, że cieszy się on popularnością zarówno wśród miłośników i miłośniczek biżuterii, jak i wśród jubilerów i kolekcjonerów. Jeśli tak jak i my, Ty również uwielbiasz te wspaniałe naturalne kamienie o niepowtarzalnych właściwościach, zapraszamy do przeczytania tego poradnika. Odpowiemy w nim bowiem na następujące pytania:

 • Jak rozpoznać szafir?
 • Czy da się samemu/samej odróżnić kamienie naturalne od imitacji?
 • Jak odróżnić szafir od innych minerałów w niebieskim kolorze?
 • Jak odróżnić podobne do szafiru kamienie naturalne?
 • Czym jest kamień syntetyczny a czym sztuczny?
 • Czym charakteryzuje się sztuczny szafir?
 • Czym cechuje się syntetyczny szafir?
 • Gdzie warto kupować biżuterię z szafirem?
 • Dlaczego warto wybrać pierścionek zaręczynowy z szafirem zamiast diamentu?
 • Jak biżuteria srebrna damska z tym kamieniem znajduje się w ofercie sklepu internetowego Perlei?

 

Podstawowe informacje – jak rozpoznać szafir?

Szafir jest naturalnym kamieniem szlachetnym o wielu twarzach. Wbrew pozorom, nie występuje jedynie w kolorze niebieskim. O tym opowiemy jednak w dalszej części poradnika. W tej skupimy się na innym zagadnieniu. A mianowicie, czy można odróżnić prawdziwy szafir od imitacji. Odpowiedź na to pytanie jest prosta – tak, można. Czy istnieje możliwość, aby zrobić to domowymi sposobami? Niestety, musimy Cię rozczarować. Nie, nie da się zrobić tego samodzielnie. Nie pomoże także wizyta u jubilera. Nawet on nie ma bowiem kompetencji, aby sprawdzić jego autentyczność. Kto więc może to zrobić? Jedynie certyfikowany gemmolog. Kamienie można odróżnić od ich sztucznych odpowiedników tylko i wyłącznie przy użyciu specjalistycznych narzędzi, posiadając ogromną wiedzę i doświadczenie w dziedzinie gemmologii. Dlaczego więc postanowiliśmy umieścić ten poradnik na naszym blogu? Ponieważ są pewne metody, które pomogą Ci wykluczyć podróbki kamieni szlachetnych, a przynajmniej ich gorsze imitacje. Stuprocentowej pewności nie zdobędziesz bez wizyty u gemmologa. Taka usługa kosztuje jednak dość sporo i często przekracza nawet wartość samego kamienia. Jeśli więc chcesz nauczyć się, czym różnią się szafiry od innych kamieni w kolorze niebieskim i jak odróżnić szafir od podróbki domowymi sposobami, zapraszamy do dalszej części naszego poradnika.

Cechy i właściwości szafiru – czym charakteryzuje się ten kamień szlachetny?

Dokładnie tak jak rubin, szafir to kamień należący do korundów. Oba minerały różnią się od siebie jedynie kolorem. Rubin to korund w kolorze czerwonym i czerwonoróżowym, szafir natomiast występuje w wielu różnych wariantach kolorystycznych. Najbardziej znany jest oczywiście niebieski szafir, jednak bardzo często spotyka się również szafir żółty, różowy, biały, fioletowy, bezbarwny, szary, czarny, zielony i pomarańczowy. Bez względu na kolor, szafir to bardzo twardy kamień. W skali Mohsa plasuje się na 9 poziomie. Oznacza to, że porysować go może jedynie inny szafir (lub oczywiście rubin) lub twardszy od niego diament. Ani szkło, ani nóż, ani nic innego nie jest w stanie pozostawić rysy na tym niezwykle twardym minerale. Szafiry wydobywane są w wielu miejscach na świecie – między innymi na Sri Lance, w Tajlandii i Birmie. To właśnie tam wydobywa się najpiękniejsze szafiry niebieskie, które swą barwę zawdzięczają jonom żelaza i tytanu. Niezwykle cenione są też kamienie występujące w odmianie dwubarwnej. Należą do nich między innymi szafiry gwiaździste i szafiry arbuzowe. Najbardziej pożądanym odcieniem jest jednak w przypadku tego minerału kolor bławatka. Cechuje on szafir kaszmirski, który należy do najrzadszych kamieni na świecie. Podobnie jak w przypadku szmaragdów, szafiry charakteryzują się dużą ilością inkluzji. Opowiemy o nich w dalszej części poradnika. W tej skupimy się na jego cechach ogólnych. Ten niezwykle rzadki minerał posiada lecznicze właściwości. Pomaga zwalczać choroby nerek, skóry i pęcherza i serca. Z tym ostatnim organem ma jednak nieco więcej wspólnego. Jest to bowiem kamień symbolizujący miłość i wierność. Dotyczy to jednak tylko prawdziwych kamieni. Sztuczne nie posiadają wymienionych cech i właściwości. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego wyjątkowego kamienia, zapraszamy do przeczytania wpisu na naszym blogu, który został poświęcony właśnie jemu. Znajdziesz go tu: szafir - podstawowe informacje.

Barwa – jakie jak odróżnić szafir od innego niebieskiego kamienia?

Istnieje wiele podobnych do szafiru kamieni naturalnych. Na rynku jubilerskim znaleźć można bowiem zbliżone pod względem koloru kamienie takie jak: topaz, tanzanit, cyrkon, spinel i indygolit. Szafir jest jednym z minerałów, który pod względem twardości niemal nie ma sobie równych. Wszystkie wymienione wyżej minerały da się porysować szafirem. W drugą stronę to jednak nie działa. Należy sprawdzić więc, czy istnieje możliwość pozostawienia rysy na jego powierzchni. Ponadto, warto przyjrzeć się również właściwościom optycznym kamieni. Są one względem siebie bardzo różne. Poza obserwacją kamienia w świetle, istnieje wiele sposobów na to, by rozróżnić minerał od szkiełka. O tym jak rozpoznać kamień szlachetny, przeczytać możesz po kliknięciu w podkreślony fragment tekstu.

 

Kamienie jubilerskie – czym jest kamień sztuczny a czym syntetyczny i naturalny?

Wiele sklepów z biżuterią srebrną damską posiada w swojej ofercie modele z szafirami o barwie intensywnie niebieskiej. Nie wszystkie jednak są naturalne. Istnieją bowiem szafiry syntetyczne oraz sztuczne. Wszystkie wymienione kategorie różnią się między sobą w bardzo znaczący sposób. Kamień sztuczny to po prostu szkiełko lub cyrkonia o konkretnym kolorze, charakterystycznym dla danego minerału. Kamień syntetyczny natomiast cechuje się takim samym składem chemicznym i takimi samymi właściwościami fizycznymi co naturalny. Jak w takim razie odróżnić je od siebie? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w następnym akapicie.

Gemmologia – jak odróżnić szafir naturalny od syntetycznego?

Jak wspomnieliśmy wyżej, mało kto jest w stanie odróżnić szafir naturalny od syntetycznego w 100%. Może to zrobić jedynie wykwalifikowany gemmolog. Zwłaszcza, gdy w grę wchodzą kamienie o wartości kilku tysięcy dolarów. Dlaczego? Ponieważ są one prawie idealne a tym samym bardzo zbliżone wyglądem do syntetyków. Pamiętasz na pewno, że syntetyki cechują się tymi samymi właściwościami fizycznymi i chemicznymi co minerały będące tworem natury. Są one jednak zazwyczaj piękniejsze niż oryginały. Jak wspominaliśmy w poprzedniej części poradnika, cechą charakterystyczną szafirów są inkluzje. Czym są owe inkluzje? To wszelkie bąbelki powietrza, rysy i przebarwienia znajdujące się wewnątrz klejnotu. Posiada je zdecydowana większość egzemplarzy na świecie. Jedynie te najdroższe i zarazem najrzadsze cechują się przezroczystością i czystością, która charakterystyczna jest dla syntetyków. Jeśli więc obejrzysz kamień pod kątem występowania inkluzji i zestawisz to z jego ceną, otrzymasz odpowiedź na pytanie o jego prawdziwość. Jeśli Twój szafir nie kosztował kilku tysięcy złotych a jest idealny, najprawdopodobniej jest to syntetyk albo sztuczny kamyk.

Autentyczność – jak odróżnić naturalny szafir od sztucznego?

W tym przypadku naprawdę trudno się mylić. W kwestii podobieństw i różnic, te drugie zdecydowanie przeważają. Przede wszystkim kamien sztuczny łatwo jest podrapać. W odróżnieniu od szafiru, na którym rysę zostawi tylko inny korund i diament. Po drugie, imitacja jest po prostu zbyt piękna, aby była prawdziwa. Szafiry występujące w intensywnie niebieskim kolorze kosztują majątek. Jeśli Twój egzemplarz to tania biżuteria srebrna, na pewno nie jest to oryginał a podróbka.

 

Podstawy jubilerstwa – jak rozpoznać szafir? Porady jubilera

Podkreślamy raz jeszcze – tylko gemmolog jest w stanie jednoznacznie potwierdzić autentyczność kamienia naturalnego. Wysokiej jakości syntetyczny odpowiednik nie różni się bowiem od oryginału na tyle, by osoba nieposiadająca wiedzy, doświadczenia i odpowiednich narzędzi, mogła rozpoznać różnice. Są jednak pewne wskazówki, którymi warto kierować się w procesie decyzyjnym odnośnie kupna egzemplarza na własny użytek. Przede wszystkim zwróć uwagę na:

 • kolor kamienia. Jeśli jest on zbyt niebieski a biżuteria srebrna damska, którą zdobi, nie kosztowała Cię fortuny, najprawdopodobniej masz do czynienia z syntetykiem lub sztucznym kamykiem;
 • twardość szafiru. Jeśli dasz radę porysować go nożykiem, na pewno nie jest to dzieło matki natury. Jeśli możesz zarysować go jedynie innym szafirem, rubinem lub diamentem, na pewno jest to kamien naturalny lub syntetyczny;
 • występowanie inkluzji. Obecność inkluzji zazwyczaj świadczy o prawdziwości minerału. Jeśli Twoja biżuteria srebrna damska z tym klejnotem nie zawiera żadnych drobnych wad i ubytków, możesz założyć, że jest to kamien syntetyczny;
 • metal, w który oprawiony jest klejnot. Szafiry są zbyt rzadkie, by oprawiano je w stali i innych tego typu metalach. Prawdziwe minerały zakuwa się w złocie, platynie i srebrze próby 925;
 • szlif szafiru. Jeśli jest on niestaranny a brzegi kamyka są obskubane, nierówne lub obtłuczone, radzimy odpuścić zakup. Prawdziwy szafir jest twardy a jego krawędzie idealne.

Bezpieczeństwo – gdzie można kupić biżuterię z szafirami?

Jeśli chcesz mieć pewność, że kupujesz biżuterię wysadzaną prawdziwymi szafirami, warto upewnić się, czy sklep, który ma ją w swojej ofercie, wydaje certyfikaty autentyczności. Kupując w Perlei, otrzymujesz wspaniałą biżuterię z szafirami, do której dodawany jest wspomniany certyfikat. Jeśli chcesz zrobić zakupy w innym miejscu, upewnij się, że tam również otrzymasz stosowny dokument. Jakie informacje powinny się na nim znajdować? Przede wszystkim nazwa klejnotu, jego wymiary, kształt oraz masa podana w karatach. Ponadto, certyfikat powinien również zawierać informację dotyczącą rodzaju biżuterii srebrnej damskiej, w której oprawiony jest klejnot.

 

Pierścionek zaręczynowy – jakie cechy szafiru sprawiają, że warto wybrać go zamiast diamentu?

Czy pierwszy kamień, który przychodzi Ci do głowy myśląc o pierścionku zaręczynowym to diament? W większości przypadków odpowiedź na to pytanie będzie twierdząca. Dlaczego? Ponieważ jest to najprostsze skojarzenie, wypracowane przez największe marki jubilerskie na świecie, którym zależy na sprzedaży jak największej ilości wyrobów z tym kamieniem. Jedna z najbardziej znanych na całym globie sieci sklepów z biżuterią, wypromowała swój pierścień zaręczynowy z pojedynczym diamentem tak, że to właśnie on stanowi dla większości osób symbol zaręczyn. I choć dla wielu jest on wzorem, to jednak biżuteria z innym kamieniem jest najbardziej znanym pierścionkiem zaręczynowym w historii. Jaki kamień zdobi wspomniany pierścień? Oczywiście szafir. Mowa bowiem o słynnym pierścionku zaręczynowym księżnej Diany, która otrzymała go od księcia, a obecnie króla Karola. Dziś właścicielką najbardziej znanego na świecie pierścionka zaręczynowego jest Kate Middleton – synowa świętej pamięci księżnej Diany. To właśnie ona poszczycić się może posiadaniem 12-karatowego szafiru otoczonego 14 diamentami oprawionego w białym złocie. I to właśnie ten pierścionek uznawany jest za najpiękniejszy i zarazem najbardziej pożądany model na świecie. Niebieski odcień szafiru sprawia, że dodaje on właścicielce klasy i dobrego stylu. Jak wspomnieliśmy wyżej, ten szlachetny kamień należy także do drugich po diamencie najtwardszych kamieni na świecie. Jest więc nie tylko wyjątkowo piękny, ale i niezwykle wytrzymały. Pierścień ozdobiony tym klejnotem to marzenie wielu kobiet. Jest on więc idealnym modelem na zaręczyny. Wspaniale prezentuje się w połączeniu z białym złotem i diamentami. Takie zestawienie kosztuje jednak majątek. Jeśli chcesz uzyskać podobny efekt, ale w zdecydowanie oszczędniejszy sposób, mamy świetną wiadomość! W sklepie z biżuterią srebrną damską Perlei, znajdziesz wiele modeli pierścionków, które zdobi naturalny szafir i połyskujące niczym brylanty cyrkonie. Całość oprawiona jest w najwyższej jakości srebrze próby 925, które zostało pokryte warstwą rodu. Zabieg ten sprawia, że srebro prezentuje się tak jak białe złoto. Jeśli chcesz zapoznać się z naszą ofertą pierścionków srebrnych z szafirem, wystarczy kliknąć w umieszczony w tym zdaniu link.

 

Biżuteria srebrna damska z prawdziwym szafirem – kolczyki, zawieszki, naszyjniki, bransoletki w sklepie PERLEI

Jeśli marzy Ci się biżuteria z szafirem, ale nie chcesz inwestować w nią majątku, postaw na taką, która wykonana jest ze srebra próby 925, nie zaś ze złota. Jest ona bardziej przystępna cenowo, a prezentuje się równie pięknie. W naszym sklepie internetowym zamówić możesz wyjątkowy naszyjnik z szafirem, który składa się z łańcuszka srebrnego oraz zawieszki. Zdecydowana większość modeli posiada regulację długości, dzięki której dopasujesz naszyjnik do swoich potrzeb. Jeśli masz swój ulubiony łańcuszek srebrny, możesz dokupić do niego jedynie wisiorek ozdobiony tym klejnotem. Zawieszka z szafirem jest również świetnym pomysłem na prezent dla mamy, siostry, przyjaciółki i partnerki. Podobnie jak kolczyki z szafirem, które również znajdziesz w naszej ofercie. Jeśli planujesz ich zakup, ale nie wiesz jakie kolczyki z szafirami wybrać, zapraszamy do kliknięcia w link i lektury wpisu na naszym blogu. Poza wymienionymi wyżej elementami bizuterii, za pośrednictwem naszego sklepu zamówić możesz również bransoletki z szafirami. Stanowią one wspaniałą ozdobę kobiecego nadgarstka i dodają szyku całej stylizacji.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl