Biżuteria PERLEI
Próby srebra – jakie są? Co oznaczają? Jak je czytać? Sprawdź w naszym poradniku!
Próby srebra – jakie są? Co oznaczają? Jak je czytać? Sprawdź w naszym poradniku!

Termin "próba srebra" jest stosunkowo znany, choć nie wszyscy wiedzą, co tak naprawdę oznacza. Wielu naszych Klientów i wiele naszych Klientek pyta nas: jakie są próby srebra? Co one oznaczają? Jakiej próby jest nasza biżuteria ze srebra? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania, zapraszamy do przeczytania naszego poradnika.

Co to jest próba srebra? Zobacz jak rozumieć to pojęcie

Czym jest próba srebra? Mówiąc najprostszymi słowami, jest to zawartość srebra w stopie. Jest ona określana w promilach. Jest to więc procentowa zawartość czystego srebra w danym wyrobie. Jeśli więc znajdziesz oznaczenie próby 500, oznacza to, że stop ten zawiera 50 % srebra czystego chemicznie. Jeżeli znajdzie oznaczenie 900, będzie to znaczyło, że stop składa się w 90% ze srebra. A jakie są próby srebra? O tym opowiemy w kolejnym akapicie.

Jakie są próby srebra? Sprawdź ile srebra może być w wyrobach jubilerskich

Wiadomo już, że ilość srebra w stopie określana jest w promilach. A więc jakie są próby srebra? W Polsce wyroby srebrne oznaczane są jedną z czterech prób srebra:

 • próba 925 – najwyższa próba srebra i zarazem najbardziej popularna w różnego typu ozdobach. Jeśli biżuteria srebrna jest próby 925 oznacza to, że w jej stopie znajduje się 92,5% srebra czystego. To z kolei znaczy, że jakość biżuterii jest wysoka a kruszec najbardziej odporny na uszkodzenia;
 • próba 875 – jeśli srebrne wyroby oznaczone są próbą 875, znaczy to, że ich stop zawiera 87,5% czystego srebra. Jest to nadal stosunkowo wysoka wartość, jednak w przypadku wyrobów jubilerskich należy kierować się wskazówką: im wyższa próba srebra, tym lepszej jakości jest srebrna biżuteria;
 • próba 830 – wyraża zawartość 83 % srebra w stopie. W dzisiejszych czasach rzadko spotykane są jednak produkty z takim oznaczeniem;
 • próba 800 – jeśli dany przedmiot ma oznaczenie 800, znaczy to, że 80% zawartości stopu to srebro. Jest to najniższe oznakowanie w całym polskim systemie prób i właściwie już się go nie spotyka, zwłaszcza jeśli chodzi o biżuterię.

Istnieje jeszcze próba 999, oznaczająca 99,9% srebra w stopie, jednak dotyczy ona jedynie sztabek.

Biżuteria z samego srebra – czy istnieją srebrne ozdoby z czystego kruszcu?

Nie, nie istnieje coś takiego jak biżuteria z czystego srebra. Czyste srebro jest bardzo miękkie, zbyt miękkie by stanowić jedyny metal w wyrobie. Z tego powodu tworzy się stop, w którym poza srebrem znajduje się cynk, kadm, miedź albo nikiel. Ten ostatni metal jest jednak silnym alergenem, dlatego dobre sklepy jubilerskie nie oferują biżuterii, która go zawiera. W naszym sklepie internetowym znajdziesz więc tylko i wyłącznie szeroki wybór biżuterii srebrnej, która nie zawiera niklu. Czyste srebro, a dokładniej to o próbie 999, dotyczy tylko i wyłącznie sztabek.

Jaka próba jest najlepsza? Zobacz jakiś wyrobów warto szukać

Jak opisaliśmy w poprzedniej części poradnika: próba srebra – sposób określenia zawartości srebra w stopie. Wymieniliśmy wszystkie możliwości znakowania tego metalu szlachetnego w Polsce. Możemy więc tylko przypomnieć, że aby zwiększyć trwałość wyrobów, do srebra dodaje się innych metali, aby stworzyć odpowiedni stop. Jaka próba srebra jest najlepsza? Oczywiście 925, która cechuje wszystkie nasze wyroby.

Jak czytać cechy probiercze? Jak rozpoznać miejsce cechowania na terenie Polski?

Czym jest cecha probiercza? Jest to ustalony odgórnie znak urzędowy, który mówi ilości srebra w konkretnym wyrobie jubilerskim. Jaką postać ma to oznaczenie? Literę i symbol. Symbol to piktogram, który opisuje graficznie jak prawnie oznakowany powinien być dany kruszec. Litera natomiast jest skrótem od nazwy miasta, w którym ocechowana została biżuteria. Symbolem srebra jest głowa kobiety w chuście na głowie. Kobieta z piktogramu ustawiona jest profilem a jej twarz skierowana jest w prawą stronę. W kwestii liter prezentuje się to natomiast następująco:

 • B - Bydgoszcz,
 • G - Gdańsk,
 • H - Chorzów,
 • K - Kraków,
 • Ł - Łódź,
 • P - Poznań,
 • W - Warszawa,
 • V - Wrocław,
 • Z - Częstochowa

Czy wszystkie wyroby srebrne muszą być cechowane? Kto o tym decyduje?

Kto odpowiada za cechowanie biżuterii? Organem odpowiedzialnym za to jest Urząd Probierczy. Celem standaryzacji ilości srebra w stopie wprowadzono tzw. próby srebra. Opisaliśmy je w poprzedniej części poradnika. W tej skupimy się na tym, kto cechuje wyroby jubilerskie i czy wszystkie egzemplarze muszę zostać ocechowane. Ustaliliśmy już, że za przyznawanie cech odpowiada Urząd Probierczy. Teraz odpowiemy na pytanie: czy wszystkie wyroby srebrne muszą posiadać to oznaczenie? Nie, nie wszystkie. Obligatoryjnie wysyła się do Urzędu Probierczego jedynie egzemplarze, których waga wynosi powyżej 5 gramów. Wszystkie wyroby o wadze poniżej 5 gramów nie muszą posiadać opisanego przez nas oznakowania.

Czy srebro ciemnieje? Czy wysoka próba ma wpływ na czernienie kruszcu?

Ciemnienie srebra to nic innego niż jego naturalna cecha. Jego utlenianie, które przyjmuje postać czernienia, jest wynikiem kontaktu z pewną ilością tlenku siarki. Siarka znajduje się bowiem zarówno w powietrzu, jak i w różnego typu kosmetykach. Kupując mydło, szampon lub krem, upewnij się, że nie zawiera on siarki. W przeciwnym razie Twoja biżuteria srebrna będzie czerniała. Oznaczenie probiercze nie będzie miało tutaj znaczenia. Nawet najwyższa próba nie zapobiegnie temu procesowi. Może to jednak zrobić odpowiednia pielęgnacja. O tym jak wyczyścić srebrną biżuterię i jak dbać o nią, aby nie ciemniała przeczytasz w naszym poradniku na blogu bizuteriaperlei.pl

Jak rozpoznać srebro? Jak sprawdzić czy to ten metal szlachetny?

Zamawiając biżuterię wykonaną ze srebra w internecie można niestety trafić na oszustów. Bywają takie sytuacje, w których sprzedawca pisze, że wyrób jest srebrny i oznaczony próbą 925 a tak naprawdę to zupełnie inny materiał. A więc jak rozpoznać srebro? Zwróć uwagę na to, czy Twój wyrób jest przyciągany przez magnes. Magnes nie przyciąga bowiem srebra, ale przyciąga nieszlachetne falsyfikaty o tej samej barwie. Jeśli nawet na metce jubilerskiej będzie widniał napis "S 925" a biżuterię uda się przyciągnąć za pomocą magnesu, z dużym prawdopodobieństwem będzie to podróbka. Mimo, że w internecie znaleźć można sporo porad dotyczących tego tematu, to prawdziwą pewność zyskasz dopiero po wizycie u jubilera, który wykona próbę kwasową. Domowe sposoby są bowiem bardzo nieprecyzyjne i mogą wprowadzić w błąd.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl