Biżuteria PERLEI
Kolczyki z angielskim zapięciem – co warto o nich wiedzieć? Sprawdź jak założyć, zdjąć i naprawić kolczyki z zapięciem typu angielskiego
Kolczyki z angielskim zapięciem – co warto o nich wiedzieć? Sprawdź jak założyć, zdjąć i naprawić kolczyki z zapięciem typu angielskiego

W dobrych sklepach jubilerskich znaleźć można kolczyki z wieloma rodzajami zapięć do wyboru. Dostępne są kolczyki z angielskim zapięciem, kolczyki na sztyfcie tradycyjnym, wkręcanym i zatrzaskowym, kolczyki na biglu otwartym, zamkniętym i klasycznym i kolczyki z zapięciem klipsowym. Można także nabyć kolczyki na zapięciu typu kreol lub szarnir, kolczyki przeciągane na łańcuszku i tak zwane nausznice. Najpopularniejszym typem jest sztyft. Na miejscu drugim znajdują się kolczyki z zapięciem angielskim. I to właśnie im poświęciliśmy niniejszy poradnik. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak założyć, zdjąć i naprawić kolczyki z angielskim zapięciem, zapraszamy do lektury. A jeżeli interesujesz się biżuterią i chcesz pogłębić swoją wiedzę w temacie wszystkich rodzajów kolczyków, zachęcamy do przeczytania jednego z naszych poprzednich wpisów: podstawowe rodzaje zapięć w kolczykach. Wystarczy, że klikniesz oznaczony link a przeniesiesz się do odpowiedniego poradnika.

Kolczyki typu angielskiego – jeden z najpopularniejszych elementów biżuterii z kruszców szlachetnych

Zdecydowana większość kolczyków dostępnych w sklepach jubilerskich wykonana jest ze srebra, złota i stali. Wśród biżuterii z metali szlachetnych najczęściej wybierane są właśnie kolczyki. Na pierwszym miejscu plasują się te na sztyfcie. Na drugim natomiast kolczyki z angielskim zapięciem. Dlaczego? Ponieważ jest to rozwiązanie zapewniające kolczykom trwałość i wytrzymałość a także świetny wygląd, klasę i co niezwykle ważne, wysoki komfort użytkowania. A jak wygląda zapięcie angielskie w kolczykach? O tym dowiesz się czytając następny akapit tego poradnika.

Jak wygląda zapięcie angielskie w kolczykach? Zobacz czym się charakteryzuje

Kolczyk na angliku cechuje się przede wszystkim ruchomym zatrzaskiem i dość dużym trzpieniem. Dlaczego? Ponieważ to właśnie w nim musi być wyżłobiony rowek, w który wskoczy tylna klapka. Odpowiednio zamknięty kolczyk nie jest w stanie odpiąć się sam, ponieważ ruchomy element tylny przytrzymuje wspomniany trzpień. Jeśli przy zakładaniu kolczyków nie usłyszałaś, charakterystycznego dla tego rozwiązania, kliknięcia, oznacza to, że kolczyki wymagają naprawy. Nie martw się tym faktem, ponieważ możesz zrobić to samodzielnie. Jak? O tym dowiesz się czytając dalszą część poradnika. W tej skupimy się na wyglądzie kolczyków na angliku. Kolczyki z angielskim zapięciem kształtem przywodzą na myśl lirę. Czasami nazywane są więc lirą. Przód kolczyków stanowi element ozdobny. Jest on zazwyczaj podłużny, choć nie jest to konieczność. Trzpień jest dość gruby, o czym wspomnieliśmy nieco wyżej, i zupełnie prosty. Klapka natomiast jest stosunkowo szeroka i posiada otwór na górze. Nazwa tego rodzaju rozwiązania kojarzyć się może mylnie z biglem angielskim, zwanym również francuskim lub klasycznym. O tym, czym różnią się oba rodzaje zapięć, przeczytać możesz w następnym akapicie.

Bigle angielskie – czym są i czym różnią się od zapięcia angielskiego?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, w dobrych sklepach jubilerskich znajdziesz piękne kolczyki z różnymi rodzajami zapięć. W dwóch przypadkach pojawia się jednak to samo określenie, choć dotyczy ono dwóch zupełnie różnych rozwiązań. Kolczyki z angielskim zapięciem posiadają prosty drucik i prosty, ułożony do niego prostopadle, element ruchomy, który zamyka biżuterię z charakterystycznym kliknięciem. Wydaje je klapka, które zatrzaskuje się na trzpieniu z wykonanym w tym celu wyżłobieniem. Kolczyki na biglu angielskim natomiast charakteryzują się wygiętym w kształcie litery "u" trzpieniem i lekko zaokrąglonym zatrzaskiem. Nie mają one żadnego wgłębienia i nie klikają. Wyglądem przypominają nieco karabińczyk do wspinaczki, który otwiera się w drugą stronę. Oba rozwiązania zapewniają wygodę noszenia i cieszą się dużą popularnością wśród miłośniczek eleganckiej biżuterii takiej jak kolczyki wiszące.

Kolczyki zapięcie angielskie jak działa? Najważniejsze informacje na temat noszenia kolczyków na anglikach

Kilka razy wspomnieliśmy już o tym, że angliki posiadają wgłębienie na trzpieniu. Jest ono niezbędne do tego, aby móc w ogóle zapiąć kolczyki. Klapka, która znajduje się z tyłu, po zatrzaśnięciu wskakuje we wgłębienie, wydając przy tym charakterystyczne kliknięcie. Jest to niezbędne, aby mieć pewność, że nie zgubi się biżuterii. Jeśli kolczyki nie klikają, oznacza to, że klapka nie wskoczyła we wgłębienie i kolczyk może się rozpiąć samodzielnie. A wiadomo jak może się to skończyć. Z tego powodu, zakładając srebrne kolczyki z angielskim zapięciem, zawsze upewnij się, że usłyszałaś znajomy klik.

Jak zapinać angielskie zapięcie w kolczykach? Zobacz na czym polega ta czynność

Obsługa kolczyków z tym rodzajem zapiecia nie jest trudna, choć osobom, które nie miały jeszcze doświadczenia z tą biżuterią, może wydawać się inaczej. W pierwszej kolejności należy przełożyć trzpień przez dziurkę w uchu. Jeśli nie miałaś jeszcze okazji noszenia takiego modelu kolczyków, rób to powoli i spokojnie. Jak wspomnieliśmy wcześniej, trzpień jest zdecydowanie grubszy niż klasyczny sztyft, z powodu konieczności występowanie wyżłobienia. Jeżeli na co dzień nosisz wkręty, angliki mogą wydawać się niemożliwe do założenia. Takie kolczyki wymagają lekkiego rozciągnięcia dziurki ucha. Należy więc przeciskać trzpień powoli aż do samego końca. Po wykonaniu tej czynności, należy zamknąć zatrzask umieszczony za płatkiem ucha. Po zamknięciu kolczyków musisz usłyszeć głośne kliknięcie. Jeśli nie usłyszałaś go, oznacza to, że kolczyki wymagają lekkiej naprawy. Nie musisz jednak od razu iść z nimi do jubilera. Bez problemu zrobisz to samodzielnie w domu. Jak? O tym opowiemy już niedługo. W następnym akapicie skupimy się jednak najpierw na tym, jak zdejmować kolczyki na anglikach.

Jak zdjąć kolczyki z angielskim zapięciem? Sprawdź jak zdejmować tę ozdobę

Eleganckie kolczyki na anglikach wymagają specjalnego traktowania. Nie można ich tak po prostu pociągnąć i otworzyć, ponieważ tego rodzaju czynności prowadzą do rozregulowania kolczyków. A więc jak zdjąć kolczyki z angielskim zapięciem? Opowiemy to na przykładzie lewego ucha. Z prawym należy radzić sobie dokładnie tak samo z tą różnicą, że używa się innych rąk. Aby zdjąć kolczyki z zapięciem angielskim należy:

  • przytrzymać lewy kolczyk prawą dłonią, a dokładniej, palcem wskazującym i kciukiem,
  • kciuk i palec wskazujący lewej dłoni przenieść na tył płatka ucha,
  • przytrzymując kciukiem lewej dłoni trzpień od dołu, palcem wskazującym należy ściągnąć delikatnie zatrzask do tyłu. Czynności te należy wykonać w jednym czasie. Przytrzymanie trzpienia i ściągnięcie zatrzasku musi odbywać się w tej samej chwili. 

Zepsute angielskie zapięcie. Dowiedz się jak je naprawić bez wizyty u jubilera

Bezpieczeństwo i komfort użytkowania zależy w tym przypadku od poprawnego działania kolczyków oraz od ich prawidłowego zamknięcia. Jak wielokrotnie informowaliśmy w poprzednich częściach poradnika, jeśli kolczyk nie kliknął, oznacza to, że jego konstrukcja została naruszona i nie został on poprawnie zamknięty. Co należy zrobić w takim przypadku? Jak naprawić zepsute zapięcie angielskie? Sprawa jest zdecydowanie prostsza niż mogłaby się wydawać. Wystarczy delikatnie zgiąć trzpień ku dołowi. Ruch musi być na tyle słaby, żeby nie uszkodzić kolczyka. Jeśli kolczyki nie klikają, znaczy to, że zatrzask nie wskakuje w otwór. Aby mógł to zrobić, należy dogiąć trzpień tak, aby wchodził on w klapę, ale nie luźno, a raczej dość sztywno. Jeżeli więc nie usłyszysz kliknięcia, zakładając na uszy swoje kolczyki srebrne zapięcie angielskie, koniecznie dognij trzpień ku dołowi. Pamiętaj jednak, że srebro jest kruszcem dość miękkim i należy robić to z zachowaniem największej ostrożności. Zbyt duża siła nacisku może spowodować pęknięcie trzpienia lub zbytnie zgięcie go ku dołowi. Druga możliwość oznacza z kolei konieczność podgięcia do ku górze. Manipulowanie trzpieniem może z kolei doprowadzić do jego ułamania.

Kolczyki angielskie zapięcie – najlepsza alternatywa dla sztyftów. Wygoda i styl

Srebrne i złote kolczyki cieszące się największą popularnością to zdecydowanie modele na sztyfcie. Na drugim miejscu plasują się angliki. Wybierając kolczyki  dla siebie lub kolczyki na prezent, należy zwrócić uwagę na to, jak są zbudowane. Wkręty składają się z trzech elementów. Pierwszym jest to, co widać, gdy patrzy się na kolczyk z przodu, czyli element ozdobny. Drugim jest prosty trzpień o dość małej średnicy. Trzecim elementem jest zabezpieczenie, które stanowi tylną część kolczyka. Jest on niezintegrowany z dwoma pierwszymi elementami. Aby założyć kolczyk, należy zdjąć zabezpieczenie, nazywane barankiem lub motylkiem, przełożyć trzpień przez szczelinę w uchu a następnie nałożyć zabezpieczenie na trzpień od tyłu. Takie rozwiązanie jest bardzo proste w obsłudze i sprawdzi się zarówno w bardzo małych jak i średniej wielkości kolczykach. Angliki posiadają wbudowane zawiasy z ruchomym elementem, który zabezpiecza kolczyki przed zgubieniem. Poprawnie zamknięte kolczyki na anglikach nie mają prawa samodzielnie się rozpiąć. Z tego powodu bardzo często stosuje się je w kolczykach ozdobionych kamieniami szlachetnymi oraz w modelach o wysokiej masie. Wkrętki nie zawsze są praktyczne. Mogą zahaczyć się o włosy lub szalik, co sprawia, że łatwo je zgubić. Wystarczy, że baranek się poluzuje i spadnie a kolczyk wysunie się ze szczeliny w uchu. Angliki to kolczyki, które mocno trzymają się uszu, więc zdecydowanie trudniej je zgubić. Jeżeli więc planujesz kupić kolczyki wysadzane kamieniami szlachetnymi, zachęcamy do rozważenia modeli na angliku.

Kolczyki z zapięciem angielskim – synonim elegancji i najwyższego komfortu noszenia

Kolczyki z zapieciem angielskim dedykowane są paniom w każdym wieku. Jest to też częste rozwiązanie w przypadku biżuterii dziecięcej. Kolczyki dla dzieci bardzo często posiadają zapiecie w kształcie liry. Podkreślają naturalne piękno biżuterii nadając jej szyku i klasy. Łatwo je dopasować zarówno do fryzury jak i owalu twarzy. Dużą popularnością cieszą się więc wśród osób starszych i młodszych a także wśród dzieci. Można nosić je zarówno na co dzień jak i na uroczyste okazje. Zapięcie to stosowane jest bowiem w kolczykach w bardzo różnym stylu.

Kolczyki z kamieniami szlachetnymi i cyrkoniami w sklepie internetowym Perlei – sprawdź ponadczasowe dodatki dla każdej kobiety

Perlei to sklep jubilerski, którego główny asortyment stanowi biżuteria srebrna damska. W naszym sklepie internetowym znaleźć można szeroki wybór kolczyków z zapięciem angielskim wykonanych z najwyższej klasy srebra próby 925. Mamy zarówno kolczyki z kamieniami szlachetnymi jak i kolczyki z cyrkoniami oraz wykonane z samego srebra, czyli kolczyki bez kamieni. W naszej ofercie znajdują się zarówno modele wiszące długie jak i krótkie. Kupując kolczyki srebrne w Perlei, otrzymujesz nie tylko wysokiej jakości biżuterię, ale i ozdobę cechującą się klasą i ponadczasowym szykiem. Kruszec, z jakiego są wykonane charakteryzuje się najwyższą jakością. Jest to srebro próby 925. Jeśli chcesz dowiedzieć się jakie są próby srebra i co one oznaczają, zachęcamy do kliknięcia w oznaczony link. Temu tematowi poświeciliśmy bowiem cały oddzielny poradnik. Zamawiając kolczyki przez stronę bizuteriaperlei.pl masz więc gwarancję najwyższej jakości i dobrego stylu. Bogaty wybór wyrobów gwarantuje z kolei to, że każda kobieta znajdzie u nas model dla siebie. Jeśli więc szukasz biżuterii, która doda klasy Twoim stylizacjom, podkreśli Twoje naturalne piękno i będzie służyła Ci latami, zapraszamy na zakupy do Perlei.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl